SEO Danışmanlığı Denenmiş SEO Stratejileri Hakkımda 8 yıllık tecrübeyi gelişmiş araçlarla harmanlayarak analiz, araştırma ve akıllıcı kararlarla oluşturulan SEO startejisiyle daha çok dönüşüm ve marka bilinirliği hedeflenir. Bilgi AL
SEO (Arama Motoru Opimizasyonu) Hizmeti

SEO Uzmanı nedir, ne iş yapar?

SEO uzmanı, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO / Search Engine Optimization), bir web sitesinin organik ziyaretçi sayısının artırma, bilinirliğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO analizi, anahtar kelime araştırması, teknik SEO, içerik SEO uyumluğu  ve site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları belirleyen kişilere denir.

Markalaşma, organik ziyaretçi artırma, satış yapma gibi hedefleri olan e-ticaret, haber siteleri, kurumsal web siteleri, telefonla satış yapan firmalar, dijital pazarlama kanallarından SEO’yu yönetmesi için freelancer SEO danışmanı ya da bir SEO ajansı ile çalışmalıdır.

Sitenizin, Google arama sonuçlarında iyi bir sıralama ve tıklama alması gelirinizi de arttıracaktır, marka değerinizi de yükseltecektir.

Sizde mevcutta aylık milyonlarca ziyaretçisi olan, binlerce sayfalık büyüklüğünde ve milyonlarca TL’lik bütçelik web sitelerinde yaklaşık 8 yıllık tecrübesiyle SEO yöneticisi olan Freelancer SEO danışmanı Cengiz Gönültaş’ın bilgi ve tecrübesinden faydalanabilirsiniz.

SEO uzmanı ne iş yapar? (DETAYLI BİLGİ)

SEO'nun Önemi Nedir?

Dünya’da milyarlarca, Türkiye’de milyonlarca insan Google kullanıyor. Bu kullanıcılar, bir ürün  ya da hizmet satın almadan önce mutlaka bir ön araştırma yapıyor. Bu araştırmanın merkezi de Google gibi arama motorları. Bu nedenle SEO, dijital pazarlama kanalları arasında önemli bir yere sahip.

İşletmenizin internet üzerindeki yeni müşteriler tarafından bulunmasını istiyorsanız, web sitenizi arama motorları için (özellikle Google) optimize etmek konusunda ciddi olmanız gerekir. Sürekli yapılan Google güncellemelerini takip etmek ve ona göre stratejiler geliştirmek, analiz ve planlama yapmak ciddi iştir. Örneğin alınacak yanlış siyah şapka bağlantılar siteyi alt üst edebilir, yanlış içerik stratejisi ayırmış olduğunuz bütçeyi boşa harcamanıza sebep olabilir.  

SEO’nun önemi (Detaylı Bilgi)

Neden SEO Yapmalı?

 • Maliyet display reklamlara göre daha düşük

 • Marka bilinirliğini arttırır

 • Müşteri portföyü genişler

 • Kaliteyi arttırır

 • Rakipleriniz yapıyor

 • İşinizi büyütür

 • Gelirinizi arttırır

Neden SEO Danışmanı ile çalışmalısınız?

Dijitalde yer almak, organik trafiğinizi artırmak, bütçenizi doğru kullanmak, pazarlama konusunda zaman kazanmak ve markanızın bilinirliğini artırmak istiyorsanız bir SEO uzmanı ya da dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya ihtiyacınız var demektir. SEO, avantajlı olduğu gibi yapılacak yanlış çalışmalar ve siyah şapka SEO (yönergelere aykırı) çalışmaları büyük hasarlara yol açar ve büyük zaman kaybına uğratır. Bu nedenle, profesyonellerle çalışılması önemlidir.

SEO süreci nasıl işler?

Temel SEO ve Kurulumlar

Google Search Console, Google Analytics ve Wordpress alt yapısı kullanan siteler için Rank Math, Yoast gibi SEO eklentileri kurulumu yapılır.

Anahtar Kelime Araştırması

Özel SEO araçlarıyla rakip ve sektör analizi yapılarak anahtar kelimeleri araştırması yapılır. Hedeflere göre dönüşüm odaklı kelimeler belirlenir.

Teknik SEO Çalışması

4xx, 5xx gibi hatalar, hız, mobil uyumluluk, dizin kontrolü, URL yapısı, JS kullanımı, UX, tarama bütçesi gibi çok sayıda çalışmalar yapılır. 

On-Page SEO & İçerik

İçeriklerin SEO uyumluluğu, meta tag entegrasyonları, içerik stratejisi belirleme, kopya sorunları gibi çalışmalar yapılır.

Bu kapsamda varsa içerik yazarları, onların SEO uyumlu içerik yazımı için eğitimler verilir.

Off-Page SEO

Rakiplerin aldıkları backlinklerin analizi, zararlı linklerin tespiti, backlink stratejisi oluşturma, Google My Business kurulumu ve Google ADS önerileri, APP SEO (ASO), varsa Youtube Kanalı için SEO önerleri yapılır.

Kullanılan SEO araçları

Google Search Console, Google Analytics, SEMrush, Screaming Frog, Unamo, Ahrefs, Google Ads Keyword Planner, PageSpeed Insights, Google Mobile-Friendly Test, Rank Math, Structured Data Markup Helper, Google API.

0MN
Yönetilen Bütçe
0Yıl
Tecrübe
0MN
Organik Trafik
0+
Biten Proje

SEO Uzmanı seçerken nelere dikkat edilmeli?

1. SEO çalışması için kararlı olun ve buna ihtiyacınız olduğuna inanın.

2. SEO uzmanı online ya da fiziksel olarak görüşün. Onu dinleyin, aklınıza takılan tüm sorularınızı sorun:

 • Referanslarını,
 • Kaç yıldır bu işi yaptığını,
 • Organik trafik artırma dışında diğer pazarlama çalışmaları hakkında fikir verip vermediğini
 • Önemli SEO tekniklerinin neler olduğunu,
 • Ne kadar zamanda nasıl sonuçlar beklediğini  mutlaka sorunuz.

Bununla birlikte SEO uzmanı size şu soruları yönelmeli ve doğru şekilde bilgilendirme yapmalısınız:

 • İşletmenizi veya hizmetinizi müşteriler için benzersiz ve değerli kılan nedir?
 • Müşterileriniz kimler?
 • İşletmeniz nasıl para kazanıyor ve arama sonuçları nasıl yardımcı olabilir?
 • Başka hangi reklam kanallarını kullanıyorsunuz?
 • Rakipleriniz kimler?
 • Daha önce SEO uzmanıyla çalıştınız mı?

3. Paranızın nereye gittiğini harcandığını bilin.

4. Değerlendirin ve karar verin.

SEO hizmeti alırken bilinmesi gerekenler

SEO çalışmalarında mutlaka bilinmesi gerekenler

SEO Uzmanı 1’inci Sıra Garantisi Verebilir mi?

Hiç bir SEO uzmanı 1.sıra garantisi vermez/veremez. Eğer garanti veriyorsa hiç boşa zaman harcamadan başka SEO uzmanı arayın. Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönderim” hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderim diye bir şey yoktur. Google, kişilerle ve kurumlarla bu yönde ilişkilerde bulunmaz.

SEO Çalışmaları Ne Kadar Sürer? | Performans Artacak

SEO çalışmaları uzun solukludur. Ben çalışmalarımda en az 6 aylık ve 12 aylık anlaşmalar yapmaktayım. Bu çalışmalarda sitenizin performansı kesinlikle artacaktır. Performansın katlanma süresi, rekabete, bütçeye, sitenizin daha önce yanlış SEO çalışma teknikleri barındırıp barındırmadığı, bir doyum noktasına gelip gelmediği, daha önce ceza alıp almadığı gibi faktörler süreci değiştirebilir.

SEO Danışmanı Şeffaf Olmalı: Paranızın Nereye Gittiğini Bilin

Google, arama sonuçlarında (SERP) asla para karşılığında sıralama garantisi vermez. Google ADS reklam çalışmasında Tıklama Başına Maliyet (CPC) gibi ödemelerle ancak üst sıralarda sıralama alınabilir. Bazı SEO uzmanı kişiler size 1’inci sıra garantisi verir, organik değil reklam alanı için çalışma yapar. Ya da anahtar kelime bazlı organik trafiğinizi değil, marka aramalarını artırarak size SEO çalışması olarak gösterebilir. Bu nedenle SEO’da şeffaf olmak, hangi ödemelerin nelere yapıldığı net şekilde belirtilmeli.

SEO Danışmanlık Ücreti Ne Kadar? | Ajanslarla Kıyasen Avantajlı

SEO danışmanlık ücreti sektör ve sitenin durumuna göre değişmektedir. Fiyatlandırma karşılıklı yapılacak istişare sonrasında belirlenmektedir. Ücret ödemeleri ise aylık olarak yapılır.

Ücretler, aylık danışmanlık ücretine ek olarak aylık ya da 3 aylık harcamaların ücreti olarak belirlenir.

Danışmanlık ücretine, içerik yazımı, tanıtım ve link inşası gibi hizmetler ayrıca faturalandırılır.

Detayları konuşmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Güncel SEO İçerikleri

SEO Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? 2024 SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO uzmanı, web sitelerini Google Aramam Motoru Optimizasyonu’na uygun pozisyona getiren kişidir. Teknik alanda ve dijital ortamda gelişmiş donanıma sahip olan Google SEO uzmanı; arama...
Hemen Oku

“Helpful Content” algoritma güncellemesi yayına alındı: Güncelleme nasıl çalışacak?

Google, arama sonuçlarında kullanıcıların daha iyi bir deneyim yaşaması için çalışıyor. Bu nedenle insanların daha faydalı, orijinal ve katma değeri yüksek içeriklere ulaşması için güncellemeler...
Hemen Oku

Düzenli Trafik Sağlayacak 6 Evergreen İçerik Türü

Hedef kitleye yönelik hazırlanan içerikler arasında en öne çıkan şüphesiz evergreen içerik türüdür. Bu içerik türüyle site yöneticİleri, iyi bir stratejiyle hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilir...
Hemen Oku

SEO Nedir? 2022 Güncel SEO Teknikleri

SEO hakkında tüm bilgileri bir yazı da toplamak mümkün olmasa da önem derecesi yüksek ve başlangıç seviyesinde temel SEO tekniklerini örneklemelerle sizlerle paylaşacağım. Bu yazıyı...
Hemen Oku

Bounce Rate Nedir? Bounce Rate Düşürmek İçin 9 İpucu

Bounce Rate, Türkçe karşılığı ‘Hemen Çıkma Oranı’dır. Bounce Rate ne demek olduğu ise şöyledir: Tek sayfa ziyaret yüzdesidir. Ziyaretçiler tek bir sayfa ile etkileşimi olmadan...
Hemen Oku

13 Adımda SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

İçeriklerinizin Google’da üst sıralarda yer almasını istiyor ve daha çok trafik elde etmeyi bekliyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda SEO uyumlu içerik nasıl...
Hemen Oku

SEO Önemi Nedir: Neden SEO Yapılmalı?

SEO, Türkçe’de (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak tanımlanır. Yani sitelerin Google, Yandex gibi arama motorlarının istediği, botların anlayacağı, tarayacağı ve kullanıcıların iyi deneyim yaşayacağı şekilde optimize...
Hemen Oku

İşinize Çok Yarayacak Ücretsiz 6 SEO Aracı

SEO ve dijital pazarlamada analiz yapmak ve strateji geliştirmek için bazı araçlara ihtiyaç vardır. Bu sektörde analiz araçları oldukça pahalıdır. Eğer kurumsal bir firmada ya...
Hemen Oku

Google Algoritma Güncellemeleri Nasıl Takip Edilir?

Son zamanlarda her gün yeni bir güncelleme yapan Google’ı takip etmek oldukça zorlaştı. Geçmiş dönemlerde bu kadar sık güncelleme yapmayan Google, son zamanlarda ayda bir...
Hemen Oku