Anahtar Kelime Nasıl Neye Göre Seçilir?

Web sitelerinin sayısı gün geçtikçe artıyor ve insanların hangi web sitesini tercih edeceği de anahtar kelimeler sayesinde belirleniyor. Bu süreç içerisinde ne kadar iyi anahtar kelime bulma uygulaması ve yöntemi kullanırsanız, o kadar iyi sonuçlar alıyorsunuz. Her web sitesinin kendisine özgü anahtar kelimeleri bulunabileceği gibi ortak konularda da anahtar kelimelerin tercihi söz konusu olabilir.

Anahtar Kelimenin Önemi

Peki, anahtar kelime nedir ve niçin bu kadar önemlidir? Anahtar kelimeler, web sitenizde verdiğiniz hizmetin, yayımladığınız içeriğin kısa bir özeti olarak görülebilir. Bir ürün satışı yapıyorsanız, bu ürünün ismini, rengini, cinsini içerebilir ya da popüler sorulara cevap verir şekilde düzenlenebilir. Anahtar kelimelerin site içerisinde, yazı içerisinde, etiketlerde ve görsellerin isimlendirilmesinde çok büyük önemi vardır.

Rakiplerin İncelenmesi

SEO anahtar kelime araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar bulunuyor. Sitenizin göz önüne çıkmasını sağlamak için sektördeki rakiplerinizi mutlaka incelemeniz gerekli. Rakiplerinizin kullandığı kelimeler ve onlara getirdiği trafikler hakkında, pek çok SEO aracından bilgi alabilirsiniz. Tercih edilen ve insanların trafik yarattığı web sitelerinin daha üstlerde yer alması da yine SEO anahtar kelimelerle ilgilidir.

Siteniz ve Kelimelerinizin Seçimi

Anahtar kelime analizi yaparken, ihtiyacınız olan bilgiler bulunuyor. Sitenizle ve sizinle ilişkili olan bu bilgiler, trafiği ne oranda çekeceğinizi ve denetleyebileceğinizi de sizlere sunuyor. Kelime oluştururken ya da bulurken, mutlaka sitenizin verilerine göz atmalısınız.

Bu bilgiler:

Sitenizin sayfa miktarı, içeriklerinizin kalitesi,

Ayırabileceğiniz kaynaklarınız ve zamanınız,

Bulunduğunuz ve rekabet ettiğiniz sektörünüz.

Belirleyici olan bu süreçte, sitenizdeki sayfa sayısı ve içerik oranı çok önemlidir. İçeriklerinizin çok olması kaliteli olduğuna, az olması kalitesiz olduğuna işaret etmemektedir. Bir içeriğin ne kadar çok bilgi içerdiğinin yanında doğru anahtar kelimelerle işlenmiş olması gerekir.

ÖNERİ: Google’da ilk sayfada çıkma teknikleri

Ücretli ve Ücretsiz Planlayıcılar

Bir örümceğin ağ yapması gibi ince ince örmeniz gereken bu süreçte, en çok tıklanan anahtar kelimeler ve bu kelimelerin istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Pek çok ücretli ve ücretsiz SEO anahtar kelime aracı bulunmaktadır. En çok tercih edilen ise şüphesi Google Keywordplanner aracıdır. Bu araçları arama motorları üzerinden hızlıca bulabilir ve siteniz için seçeceğiniz anahtar kelimelerin ne kadar tıklanma aldığını görebilirsiniz. Bir kelimenin ya da kelime grubunun çok tıklanması gündemde olmasından, merak edilmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Gündemde olan konularla ilgili kelimeler belirleyerek, bunların oranlarını inceleyebilir ve yazılarınızda kullanabilirsiniz.

Trafik Oranına Göre Seçim

SEO anahtar kelime bulma teknikleri kelimelerin trafik potansiyellerine göre seçilmelidir. Yani sitenize en çok trafik getirecek kelimeleri yine sizler kendiniz seçeceksiniz. İşletmeniz ya da kişisel bloğunuz pek çok farklı trafik kaynağından faydalanabilir. Dünyada ve ülkemizde direkt sonuç verici soru sözcükleri kullanıldığında trafiğin büyük çoğunluğunu Wikipedia gibi siteler almaktadır. Direkt sonuçlar, arama motoru arama sonuçlarında sıfırıncı sırada çıkarak, diğer sitelerin tercih edilmesini, dolaylı olarak tıklama oranını azalmaktadır. Bu yüzden, direkt sorular yerine daha özel bilgiler içeren başlıklar seçebilirsiniz.

Aranma Hacmine Göre Seçim

En çok tıklanan anahtar kelimeler, sektörlerdeki aranma hacmine göre şekillenmektedir. Aranma talebiyle doğru orantı göstermektedir. Amaca göre gruplama da bu seçenekler arasında yer almaktadır. Bir kelimenin aranırken gruplara ayrılması, amacına göre insanlara gösterilmesi büyük bir önem taşır. İnsanlar, aradıkları ve ulaşmak istedikleri bilgiler konusunda belirsiz, fikre sahip ya da sonuç ve çözüm odaklı olabilir. Bu durumları göz önüne alarak, anahtar kelimeleri oluşturmak trafik kaynağını kendinize çevirmenizi sağlamaktadır.

ÖNERİ: Google sıralama düşüşünde ne yapılır?

Sitenizden Yola Çıkın

Anahtar kelime araçları üzerinde kriterlere göre kelimelerin dağılımını görebilirsiniz. Tercih edilme sıklığı, trafik potansiyeli, kaynak ihtiyacı ve yatırım getirisine göre anahtar kelimelerinizi gruplamanız, sizlere çok daha aktif trafiğin gelmesini sağlayacaktır. Daha önce yayımladığınız yazılarınızın, kendi siteniz üzerinden de hangi kelimelerden trafik aldığını inceleyebilirsiniz. Böylece tercih sebepleriniz üzerinde yoğunlaşarak sitenizi büyütebilirsiniz.

Niş Kelime Çalışması

Niş anahtar kelimeler de bu alanda devreye girmektedir. Bir anahtar kelimenin genelinden özeline doğru yolculuğa çıktığınızda karşınıza çok farklı alanlar çıkacaktır. Örneğin bilgisayar faresi, çok geniş bir alanda hizmet verirken kablosuz fareler bunun bir alt grubunda yer almaktadır. Müşterilerinizin ya da ziyaretçilerinizin aradıkları sonuçlara doğrudan ulaşmasını sağlayacak anahtar kelimeler, trafik kaynağınıza doğru insanların gelmesini sağlar. Anahtar kelime planlayıcı kullanırken niş kelimeler konusunda da destek bulabilirsiniz.

Yorum Bırak