SEO Önemi Nedir: Neden SEO Yapılmalı?

SEO, Türkçe’de (Arama Motoru Optimizasyonu) olarak tanımlanır. Yani sitelerin Google, Yandex gibi arama motorlarının istediği, botların anlayacağı, tarayacağı ve kullanıcıların iyi deneyim yaşayacağı şekilde optimize etmektir. Bilinmelidir ki, Google’da nihayetinde kullanıcıların memnuniyetini artırmayı hedeflemektedir.

SEO önemi hedeflerinize, hedef kitlenize, bütçenize ve sektördeki yerinize göre değişkenlik gösterebilir. Fakat kitle, ürün ya da hizmeti satın almak için Google gibi arama motorlarını kullanıyorsa, hedefler doğrultusunda SEO çalışması yapılmalıdır. Ayrıca tüm web siteleri temel SEO çalışması için bir SEO uzmanı ile çalışmalı. Bunun gerekçelerini aşağıda maddeler halinde ele alacağım.

SEO Önemi Nedir?

Dünya’da milyarlarca, Türkiye’de milyonlarca insan Google kullanıyor. Bu kullanıcılar, bir ürün  ya da hizmet satın almadan önce mutlaka bir ön araştırma yapıyor. Bu araştırmanın merkezi de Google gibi arama motorları. Bu nedenle SEO, dijital pazarlama kanalları arasında önemli bir yere sahip. Peki, neden SEO yaptırmalısınız? Gelin maddeler halinde ele alalım:

Maliyet düşük:

SEM (Google ADS) gibi tıklama başına maliyeti (CPC) olan reklam modelleri kullanılıyorsa, sektördeki yüksek maliyetli kelimelere reklam vermek yerine SEO çalışması yaptırılabilir. Böylelikle dönüşüm maliyeti düşürülebilir. SEO çalışmaları ile uzun vadeli başarı sağlarken ve çoğunlukla dönüşüm ROI (Return On Investment) daha yüksek olurken, SEM çalışmaları ile sadece, ücret ödediğiniz kadar başarı gösterebilirsiniz. Bunu basit bir matematik ile açıklayacak olursak; 

Bir anahtar kelime düşünün: aylık ortalama aranma hacmi 100 bin olsun. Reklamla bunun 20 bini hedeflense, 

Google ADS tıklama başına maliyeti ortalama da 0,6 kuruş olsa,

aylık olarak tek bir anahtar kelime için ödenecek reklam ücreti 12.000 TL olacak. 

Çok sayıda anahtar kelime olduğunu düşündüğünüzde bu miktar çok daha fazla olacak. 

Marka Bilinirliği:

SEO ile gösterim artar. Bu da marka bilinirliğine katkı sağlar. Ayrıca kullanıcılar sitenizi arama motoru sonuçlarında görmek ister. Fiziki olarak, ara sokaktaki bir dükkandan daha işlek bir caddeye taşınmak gibi düşünülebilir.

Müşteri Portföyü Genişler:

Arama motorlarında pazar payı yüksektir. Ülke, il, ve ilçe bazında kitleniz olan çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Farklı içeriklerle de hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilir, kullanıcılarda iz bırakabilirsiniz.

Son Satış Noktası / Kaliteyi Artırır:

Ürün ya da hizmeti satışı, nihayetinde internet sitesi ya da APP üzerinden yapılır. Kullanıcı alacağı ürün ya da hizmet hakkında detaylı bilgi ve kalite görmek ister. Bunu SEO süreçleri ele alır. Dükkanı ve vitrini müşteri için hazır hale getirilmesi gibi düşünülebilir. 15 saniyede açılan bir web sitesini, dükkanda satış personelinin olmaması ayrı şeyler değildir. Özellikle, sosyal medyadan kullanıcıları Google’a yönlendiriliyorsa bu önem iki katına çıkar.

Rakipleriniz Yapıyor:

Web sitesi olan herkesin artık SEO hakkında az ya da çok bilgisi var. SEO, iyi ya da kötü bir şekilde yapılıyor. Rakiplerini iyi bir SEO uzmanıyla çalışıyorlarsa sizden daha fazla görülür olmaya ve trafiğinizi, doğal olarak da müşterilerinizi elinizden alıyor olabilirler. Hatta sizin markanızı arayan kişileri bile sitelerine çekebilirler. Rakiplerden geri kalmak satışları ve markayı olumsuz etkiler.

Müşteri Kaybı Yaşanabilir:

Web site, kullanıcı deneyimi merkezinde teknik olarak ele alınmazsa müşteri kayıpları yaşanabilir. Tasarım, kötü performans, eksik bilgi, mobil uyumsuzluk, güven vermeyen URL gibi durumlardan dolayı para harcanarak kazanılan müşteriler dönüşüm sağlamadan gidebilir.

Sonuç olarak;

Büyüme:

SEO’nun temel olmasının nihai nedeni, iş hedeflerinizin çoğuna ulaşmanıza yardımcı olabilmesidir.

SEO, hedef kitlenizle daha iyi ilişkiler kurmanıza, müşteri deneyimini geliştirmenize, otoritenizi artırmanıza, sitenize daha fazla insan çekmenize, rekabette size avantaj sağlamanızı ve dönüşümleri artırmasına yardımcı olabilir, bu da daha fazla satış, daha sadık müşteriler ve daha fazlası anlamına gelir işiniz için büyüme.

İçerik Önerisi: Temel seviye SEO teknikleri

Yorum Bırak