İşinize Çok Yarayacak Ücretsiz 6 SEO Aracı

SEO ve dijital pazarlamada analiz yapmak ve strateji geliştirmek için bazı araçlara ihtiyaç vardır. Bu sektörde analiz araçları oldukça pahalıdır. Eğer kurumsal bir firmada ya da ajansta çalışmıyorsanız bu araçlar ciddi maliyet oluşturuyor. Ancak bu sektörde pek bilinmeyen önemli ücretsiz SEO ve dijital pazarlama araçları da var. Bu yazımda işinize yarayacak önemli bazı SEO araçları ve web sitelerini sizlerle paylaştım.

Web site optimizasyonu neden önemlidir?

Öncelikle optimizasyonlara neden ihtiyacınız olduğunu size bir araştırma sonucuyla anlatmak istiyorum:

Sayfa yükleme süresindeki 1 saniyelik bir gecikme,% 11 daha az sayfa görüntülemesine, müşteri memnuniyetinde% 16 düşüşe ve dönüşümlerde% 7 kayba neden olabilir. (Kaynak: Aberdeen Group).

dareboost

ÜCRETSİZ 6 SEO ARACI

1. dareboost.com

Rakip analizi yapabileceğiniz ücretsiz bir araçtır. Temel bir web izleme aracıdır. Dareboost, web sitelerin kalitesini değerlendirmenize ve kendi markanızı nerede nasıl konumlandırmanız gerektiğine dair fikirler edinmek için kullanışlı bir sitedir. Ayrıca API hizmeti de vardır. Sitenizin mobil versiyonunu da test edebilirsiniz. Sitenizin performansını anlamanız için test sonucu size bir puan veriliyor. O puana göre optimizasyonlarınızı yapabilirsiniz.

livetrends

2. livetrends.io

SEO ve dijital pazarlamada stratejinizde sıcak ya da soğuk içerik üretmek varsa ve bir içerik platformuna sahipseniz trendler sizin için hayati öneme sahiptir. Google, Youtube, Twitter trendlerini ülkelere göre takip edebileceğiniz bir araçtır. Google trendlerini ülke, şehir, arama trendi gibi metriklere göre Google Trends uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz. Google, Youtube, Twitter gibi platformlarda trendleri ayrı ayrı takip edebiliyorken bu site ile tüm trendleri tek bir web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

batchspeed

3. batchspeed.com

Google Pagespeed, GTmetrix, Pingdom gibi sitelerle site hız testinizi ücretsiz bir şekilde yapabilir ve sonuçlara göre aksiyonlar alabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin de test sonuçlarını görmek istiyorsanız ve birden fazla sitenin hızını aynı anda analiz etmek istiyorsanız bu test aracı oldukça kullanışlı. Ayrıca site sitemap URL’leriyle de daha efektif bir test gerçekleştirebilirsiniz.

experte

4. experte.com

SEO için önemi artan “Core Web Vitials” (Önemli Web Verileri) analizi yapacağınız harika ücretsiz bir araç.

2020’de Google, bir web sayfasının kullanıcı deneyiminin (UX) bölümlerini otomatik olarak belirlemek için kullanılabilecek üç yeni ölçüm, Temel Web Vitals’i tanıttı. 2021 Mayıs ayında yapılacak güncellemeyle artık bu faktörler SERP’te ciddi belirleyici olacak. Bu siteyle, Core Web Vitals Checks sekmesiyle ile çok sayıda sayfa için Core Web Vitals’ı otomatik olarak belirleyebilirsiniz. Bu araçla, bazı anahtar kelime sonuçlarını, LCP, FID, CLS gibi durumları kolaylıkla görebilirsiniz.

google search console

5. search.google.com

Web siteniz varsa teknik ve performansa dayalı tüm detayları incelemeniz için Google tarafından ücretsiz sunulan bir araçtır. Her site sahibinin sağ eli niteliğindedir.

SEO ya da dijitalpazarlama çalışmaları yapıyorsanız bu aracı düzenli olarak kullanmalı ve detaylarına hakim olmak işlerinizi çok kolaylaştırır. Bu araçla anahtar kelime sorgu, sayfaları, site haritaları, mobil uyumluluğu, hataları, önemli web metrikleri, iç-dış bağlantıları ve tarama bütçesi durumu gibi önemli bir çok şeyi izleyebilirsiniz. Ancak bu sonuçlara göre nasıl aksiyon almanız gerektiğini bilmiyorsanız, bir SEO uzmanıyla çalışmanız gerekir.

Google Search Console ile başarıya ulaşama teknikleri yazıma göz atabilirsiniz: https://www.cengizgonultas.com/seo/google-search-console-ileseoda-basari-teknikleri/698/

6. app.kwfinder.com

Anahtar kelime aracı olarak bilinir. Ancak daha fazlasıdır. Size anahtar kelime önerisinden bulunur ve aylık aranma hacimleri hakkında bilgi verir. Arama sonuçları, backlink gibi bilgileri de verir. Site analizi, anahtar kelime, arama sonuçları, backlink gibi sonuçlarda çok daha efektif sonuçlara ulaşmak istiyorsanız 29 dolar ile 79 dolar arasında bir fiyatla daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ücretsiz kısmı ise kısıtlı sonuçlar sunmaktadır.

SEO Analiz: Screaming Frog ile Kritik Teknik SEO Analizi

Yorum Bırak