SEO uyumlu içerik nasıl yazılır? ( Yeni teknikler )

İçeriklerinizin Google’da üst sıralarda yer almasını istiyor ve daha çok trafik elde etmeyi bekliyorsanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu yazımızda SEO uyumlu içerik nasıl yazılır, herhangi bir programa ihtiyaç var mı, makale örneklerine ve içeriğin önemine dair ayrıntılara yer vereceğiz.

SEO uyumlu içerik’ demek o yazıyı sadece okuyucularla buluşturmak ve oradan trafik elde etmek değildir. Genel olarak editörler ve site sahipleri tarafından yanlış anlaşılmış bir durum bu. Bu nedenle, bir içerik oluşturmaya başlamadan önce bu düşünceyi unutunuz, kafanızdan siliniz. Çünkü editörlük yapmak sadece yazıyı okuyucuyla buluşturmak değildir. ‘Full stack editor’ denilen şey ciddi deneyimleri içinde barındıran bir tanımdır.

Okuyucuya bir şey katmayan içerikler başarılı değildir. Bu nedenle şişirme içerikler oluşturmaktan vazgeçin. Kısır döngüden aynı şeyleri farklı kelimelerle anlatmaya son verin.

Yazınız bilginizin zekâtını vermek için bir araçtır. Okuyucular, yazınızı okuduktan sonra bir şeyler öğrenmiş, vakitlerini harcadıklarına değmiş olsun. Yani biraz empati.

Hedefiniz bu olursa o içeriği zenginleştirmek için elinizden geleni yapacaksınız. Yani SEO uyumlu makale yazmanın birinci sırada gelen en önemli olan ‘zengin içerik’ faktörünü halletmiş olacaksınız. Bu ilk adımı attıktan sonra, SEO uyumlu makale nasıl yazılır, nasıl yazılmaz, yapılan doğrular ve hataların neler olduğunu teknik kısımlarını yazımızda bulacaksınız.

Ayrıntılara geçmeden önce anlatacaklarım 4 yıllık editörlük ve SEO tecrübem ile GOOGLE tarafından yayınlanan kılavuz referans alınarak hazırlanmıştır.

Zengin içerik

SEO uyumlu makale demek, makalenin optimize edilmiş halidir. Özeti, zengin içerik ve yazılması hedeflenen konuyla makalenin ilişkisinin ne durumda olduğudur. O yüzden yazınız bir birinden kopuk olmamalı. Paragraflarınız birbiriyle ilgili olmalı. Yazınızda bir akış olmalı. Aynı bir şiir gibi, bir hikâye gibi olmalı.

Okuyucunun kafası karışmamalı. Hazırlayacağınız yazınıza video, resim ekleyebilir ve ilgili diğer içeriklerinizi ilişkilendirebilirsiniz. Yazınızın uzunluğu da diğer önemli hususlardandır. Yazınız en az 300-400 kelime civarında olmalıdır. 1000-1500 kelimelik bir yazı ise çok başarılı uzunlukta bir içeriktir. Ancak dediğim gibi uzatmak için kısır döngüye girmeyin. Kullanıcının istediği bilgiyi tam olarak sunun.

Bununla birlikte; hedeflenen anahtar kelime yoğunluğu da ortalama % 5’lik bir sayıda olmalı. Bunun anlamı ise, Google botlarının, içeriğinizin hedeflenen aramalarla ne kadar ilgili olduğunu anlamaktır. Buna ek olarak; içeriğiniz ne kadar uzun ve farklı bilgiler sunarsa o kadar iyidir.

İçeriğinizi uzatmak için de aynı bilgiler etrafından dönüp durmayın; şişirilmiş bir içerik oluşturmayın. Bu okuyucularınızı sıkar ve içeriğinizden kaçar. Okunmayan ve içerisinde vakit geçirilmeyen içeriklerde Google tarafından kalitesiz olarak belirlenir.

Özgün ve güncel içerik

Google botları sitenizdeki tüm içerikleri taradıktan sonra içeriğinizin ne kadarının kopya ne kadarının özgün olduğunu kolaylıkla tespit edebiliyor. O yüzden başarılı optimize edilmiş bir içerik hazırlamak istiyorsanız, metinleriniz başka sitelerden birebir kopyalanmış olmamalı. Tabi ki alıntılar dışında. Aksi takdirde içeriğinizin kalitesinin düşük olması yanında cezalar bile alabilirsiniz. İçeriğiniz güncel olması da kullanıcıları çekecektir. Güncel haberler ve içerikler her zaman daha çok aratılacaktır.

Örneğin bir deprem olduğunda ‘deprem’ ile ilgili aramalar ile normal bir günde “deprem” aramaları aynı olmayacaktır. O nedenle gündemi takip edip ona göre içerikler üretmelisiniz. Trend olan güncel içerikleri https://trends.google.com.tr/trends/ üzerinden takip edebilir ve aramaların hangi yönde eğilim gösterdiğini görebilirsiniz.

Bu araç üzerinden aynı zamanda dönemlere göre de aramalar gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, kış turizminde en çok merak edilen gezilerden biri olan “Doğu ekspresi” kış aylarında daha çok aranmaktadır.

İlgili arama sorgusu: https://trends.google.com.tr/trends/explore?q=do%C4%9Fu%20ekspresi

Yani kış aylarında içerik olarak Doğu Ekspresi ile ilgili bilgiler verebilirsiniz. Bu tür yapacağınız hamleler ile trafikleriniz artacaktır.

Bir diğer örnek ise 23 Nisan. Resmi tatillerden biri olan 23 Nisan’da gezilecek yerler, 23 Nisan şiirleri gibi aramalar dönemsel olarak artacaktır.

Bu tür önerileri dikkate alarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Doğru başlık atmak

SEO uyumlu yani optimize edilmiş içeriğin en önemli faktörüdür. Burada kendinizi bir okuyucu gibi düşününüz. Siz bu yazıyı GOOGLE, BING, YANDEX gibi arama motorlarında nasıl ararsınız? Burada vereceğiniz cevap, yazınıza vereceğiniz başlık için ciddi manada önemli. Örnek olarak siz bu yazımıza ulaşmak için GOOGLE arama motoruna ne yazdınız? Ve yazımızın başlığı nedir? Bu iki noktayı incelerseniz kastettiğimi daha iyi anlayacaksınız. Ayrıca yazınızın başlığı da en az 3 maksimum 6-7 kelime den oluşmalı. Başlık mümkünse 70 karakteri geçmemelidir.

Başlıklarda bir diğer husus Long tail kullanımdır. Sıradanlaşmış başlıklar yerine maddeli başlıklar atabilirsiniz. Farklı başlıklar üzerinden de anahtar kelimelerinizi geçirebilir ve kullanıcıya sunabilirsiniz.

Örnek başlık: Sıralı tam liste: İstanbul’da kamp yapılacak en iyi 20 yer
2019 yılında İstanbul’da en çok tercih edilen mekanlar
2019 güncel liste: Ucuz uçak bileti bulmanın 11 kolay yolu

 

gibi başlıklar kullanabilirsiniz. Bu başlıklarla birlikte sizlere sunduğumuz önerileri birleştirdiğinizde içeriğinizin daha iyi sıralamalar aldığınız görebileceksiniz.

Doğru spot yazımı

Spot: bir yazının özeti gibidir. Başlıktan sonra birkaç cümle ile makalenin özetinin anlatıldığı yerdir. Haber sitelerinde çokça görürsünüz. Başlığın hemen altından yer alır. Spotunuz, başlığınızla uyumlu ve yazınızın özeti mahiyetinde olmalı; hedeflenen anahtar kelimeler spot içerisinde 1-2 kez geçirilmiş olması teknik açıdan önemlidir. Bu kısım aslında description olarak tanımladığımız alandır.

Kullanıcıya bu alanda içeriğin ne ile alakalı olduğuna daire bilgiler sunabilir ve detayında açıklamalarına yer verebilirsiniz.

Heading etiketlerini kullanma

Yazınızda ara başlıklar kullanmaya özen gösteriniz. Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri de bu ara başlıklarda geçirmeniz faydalı olacaktır. Yazınızın ana başlığını ‘H1’, diğer alt başlıkları da ‘H2, H3, H4’ olarak belirleyebilirsiniz.

Bu başlıklar içeriğin okunmasını kolaylaştıracaktır.

Örnek olarak, 2019 güncel liste: Vizesiz gidilen ülkeler başlıklı yazımız için birkaç alternatif ara başlık belirleyebiliriz. 

Böyle bir içeriğe sahipseniz kullanabileceğiniz ara başlıklar,

  • Vizesiz gidilen Amerika ülkeleri
  • Vizesiz gidilen Balkan ülkeleri
  • Vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri
  • Asya’da vize istemeyen ülkeler
  • Afrika’da vizesiz gidilecek ülkeler

gibi başlıklar olabilir. Bu başlıklar ile yazımızı detaylandırabilir ve daha kolay sınıflandırabiliriz. Böylelikle okuyucu Asya ülkelerini araştırdığında daha kolay bir şekilde istediğine ulaşabilecektir.

LSI ve Semantik SEO ilgili aramalar

Bu kısım Google’da herhangi bir arama yaptığınızda en altta yer alan kuyruklu anahtar kelimelerdir. Buradaki kelimeler; Google’da aratılan ve aranma hacmi olan anahtar kelimelerdir. Google, böylelikle size, bakın bu şekilde aramalarda oluyor demek istiyor. İçeriğinizi hazırlarken buradaki aramaları da göz önünde bulundurabilir ve yazı içerisinde kullanabilirsiniz.

Google’da vize istemeyen ülkeler sorgusu yaptığınızda ilgili aramalar kısmında bazı anahtar kelimeler çıkacaktır.

 

Sorgunun ardından sayfanın en altına indiğinizde size bazı arama terimleri sunulacaktır. Bu terimler kullanıcılar tarafından aranan sorgulardır. Bunları ister yazılarınızda heading etiketi olarak kullanabilir isterseniz de yazılarınızda kullanabilirsiniz.

Yazı içerisinde bir bütünlük sağlamalısınız. Vizesiz gidilen ülkeler ile ilgili bir yazı hazırlanıyorsa yazı içerisinde seyahat, tatil, uçak bileti, pasaport, yeni kimlik kartı gibi bilgileri de vererek bütünlük sağlayabilirsiniz.

Bir diğer sorgu olarak da SEO uyumlu makale konusunu ele alalım.

Daha kaliteli bir yazı yazmak isteyenler “SEO uyumlu makale” araması yaptığında bu sorguları göreceklerdir. 200 veya 300 kelimelik makale örnekleri, SEO uyumlu makale örneği ve SEO’ya uygun makale nedir gibi anahtar kelimeleri yazının içinde geçirebilir ya da ara başlık olarak kullanabilirsiniz. ( Tam şu anda yaptığım gibi 🙂 )

Bu içerikte de kullanabileceğiniz diğer anahtar kelimeler başlık, ara başlıklar, yazım sayfaları vs gibi türevler olacaktır. Bunlara dikkat edebilirsiniz.

Keyword planner kullanımı

Google tarafından Adwords kullanıcılarının hizmetine sunulmuş olan https://adwords.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/ uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama ücretsiz olarak kısıtlı olarak kullanılmaktadır. Ancak bir adwords hesabı açarak 5 TL gibi küçük bir miktarda reklam vererek detaylı aranma hacimlerini görebilirsiniz. Bunun dışında kullanabileceğiniz başka bir uygulamayı da size önereyim: App kwfinder uygulamasını kullanabilirsiniz.

Long Tail

Kuyruklu anahtar kelime yazımı: Yazınızın hedeflenen anahtar kelimelerin aranmasında yer alması için yazınızın da o aramalarla ilgili olması gerekmektedir. Yazının bu aramalarla ilgili olduğunu ispatlamak için kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak; hedeflenen anahtar kelimeniz: “soyunma dolabı” olsun. Yazabileceğiniz long tailler ise; “çelik soyunma dolabı, metal soyunma dolabı, personel soyunma dolabı…” şeklinde olabilir. Bunun içinde keywordtool.io uygulamasını kullanabilirsiniz.

Diğer örnekleri ise yukarıda verdiğim gibi kullanabilirsiniz.

Perde sektöründe iseniz verebileceğiniz long tail başlık önerisi: 2019 yılında en çok tercih edilen perde modelleri ve fiyatları

Bu başlıkta 2019 perde modelleri, 2019 yılında tercih edilen perde modelleri, 2019 perde fiyatları gibi anahtar kelimeleri hedeflemiş olursunuz.

Özgün görsel kullanımı ve açıklaması

Özgün görsel kullanımını içerik zenginliği bölümünde açıklamıştık. Bu konu artık daha büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ayrı bir başlık altına ele almak istedim. İçeriklerinizin özgünlüğü büyük önem taşımaktadır. Google’dan içerik bulup kullanıyorsanız bile, o içeriğinizi özgünleştiriniz ya da özgün kendinize ait görseller kullanın.

Photoshop kullanarak görselinizin boyutunu, pikselini, açısını, renklerini ve değiştirebileceğiniz diğer kısımları değiştirerek özgünleştirebilirsiniz. Görsellerle ilgili bir diğer nokta ise; görsellerinizin adını yazın. Görsel isimlerinize rakam vermeyiniz. Böylelikle görsel aramalarında da bulunabilirsiniz. İçerik içerisinde kullandığınız görsellere 1 cümlelik açıklama yazmayı unutmayınız.

Güncelleme

içeriğinizi yazdınız bitirdiniz sitenize girdiniz. Bitti mi? Hayır bitmedi. İçeriğinizin takibi de yazımı kadar büyük önem taşımaktadır. İçeriğinizi izleyin ve gerekli dokunuşları yapın. Bir içerikten bekleneni alamadıysanız ya da aldıysanız ve içeriğinizden gelen trafikte bir düşüş yaşıyorsanız, artık o içeriğinizi güncelleme vakti gelmiştir. Başlıkta ve spotta küçük dokunuşlarla ya da yeni bir gelişme yaşandıysa ekleyerek azalan grafiği artan grafiğe dönüştürebilirsiniz.

Tüm bu anlattıklarıma ek olarak bunların hepsini yapmış olmanız içeriğinizin Google’da en üst sıraya çıkacağı anlamına gelmez. Ancak sitenizin değerine göre iyi bir sıralama alacağınızdan emin olabilirsiniz. Çünkü Google’da üst sıralara çıkmayı belirleyen bir çok kriter bulunuyor. DA, PA, site hızı, domain yaşı, backlinkler ve daha çok kriter var.

İçerik Uzunluğu

Google’da John Muller, kelime sayısının bir sıralama faktörü olmadığını açıkladı. İçeriklerde asıl olan içeriği niteliğidir. Kullanıcının arama niyeti düşünülerek içerik oluşturulmalıdır. Yaptığım bazı analizler ve araştırmalara göre, kısa içeriklerinde uzun içeriklerden daha iyi sıralama aldığını gördük.

Unutmayınız, planlı ve sabırlı olduktan sonra başarı gelecektir.

 

Hakkında Cengiz Gönültaş

Hemen Oku

SEO Rehberi: 2021 Güncel SEO Teknikleri

SEO hakkında tüm bilgileri bir yazı da toplamak mümkün olmasa da önem derecesi yüksek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir