Mobil ve masaüstü aramalar arasındaki fark giderek kapanıyor

Dijital pazarlamanın en önemli ayağından birisini Google organik aramalar sağlıyor. Organik aramalarda mobil cihazlar ve masaüstü aramalarda üzerinde gerçekleşiyor. Mobil kullanımının giderek artması ve mobil cihazlar üzerinden yapılan organik aramalarda da doğru orantılı bir çizgi çiziyor.

SEMrush’ın yaptığı araştırmaya göre; 13 farklı sektörün e-ticaret kategorisi ele alındığında organik trafiğin yaklaşık olarak %57’si masaüstü, %43’ü mobil üzerinden sağlanıyor.

Araştırmaya dahil olan e-ticaret sektörleri ise şu şekilde:

Spor ve dinlenme

Gıda ve benzeri sektör

Sağlık

Giyim

Monilya

Mücevherat

Seyahat

Çocuk

Elektronik

Ev ve bahçe

Kitap

Çiçek

Müzik

13 farklı e-ticaret sektöründeki mobil ve masaüstü aramaların dağılımı

Masaüstü, en çok sağlık kategorisindegörülüyor. (Masaüstünün %60 oranına karşı mobil %39), mobilya (%59’a karşı %40.), gıda/gıda benzeri (%58’e %41) ve çocuk (%58’e karşı %41) şeklinde devam ediyor.

Mobil organik trafik en çok elektronik kategorisinde güçlü. (%44.78). Mücevherat (%44.7), seyahat (%44.11) ve çiçek aramaları da (%42.85) ayrıca kayda değer bir mobil arama oranına sahip.

Tabloya bakıldığında, her ne kadar organik trafikte masaüstü aramaları mobil cihazlardan üstün olsa da geçmiş yıllara göre aradaki fark giderek kapanıyor.

Mobil arama sıklığının yakın gelecekte masaüstünü geçmesi de an meselesi. Mobil arama o kadar hızlı büyüyor ki, Google, web sitelerinin “mobile-first” endekslemesini uygulamaya başladı.

Mobil cihazların kullanımıyla doğru orantılı olarak mobil arama hızı çok hızlı büyüyor. Dijitalin merkezinde yer alan Google ve Youtube gibi arama motorları bunu konuyla ilgili algoritma güncellemeleri yapıyorlar. Bu nedenle bu durumu yakında takip etmekte fayda var. Her geçen gün sizin lehinize işliyor. Google aramasında “mobile-first” güncellemelerine göre dizine ekleme yapması da bunu en büyük ispatı niteliğinde.

Bu nedenle diyoruz ki; pazarlama stratejisi belirlenirken mobili öne almakta fayda var.

 

Yorum Bırak