E-ticaret sektöründe SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) özellikleri

E-ticaret sektöründe satış rakamlarının artışı ya da azalışında arama motorları sonuçlarının (SERP) büyük bir etkisi olduğu bilinen bir gerçek. E-ticaret siteleri arama motoru optimizasyonu için özel ekip oluşturuyor ve ayrı bütçe ayırıyor. Peki, SERP özelliklerin e-ticaret sitelerine etkisi nedir?

E-ticaret sitesi özelliklerinin, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) yer alan en iyi ilk 20 listesindeki etkisini sizlerle paylaşıyoruz.

SEMrush tarafından yapılan araştırmaya göre; dünya çapında ABD için yapılan analizde 15 SERP özelliğinin en önemlisi “değerlendirmeler” özelliği olduğu belirtildi. Bu özellik, dünya çapında kullanılan SERP’lerin ilk 20’sinde %57,93 olarak görüntülendi. ABD’de ise bu oran %62.03.

Rakamlarda görüldüğü üzere “değerlendirme” özelliği tüm SERP özelliğinin yarısını oluşturuyor.

Analizde ele alınan SERP’ler şu şekilde:

 1. ANLIK CEVAP
 2. KARUSEL
 3. YEREL PAKET
 4. HABERLER
 5. GÖRSELLER
 6. SİTE LİNKLERİ
 7. DEĞERLENDİRME
 8. TWEET
 9. VIDEO
 10. ÖNE ÇIKAN VIDEO
 11. ÖNE ÇIKAN SNIPPET
 12. BİLGİ PANELİ
 13. ÜST REKLAMLAR
 14. ALT REKLAMLAR
 15. SERP ÖZELLİĞİ YOK

  e-Ticaret SERP özelliği verileri:

   

   

  BU ÖZELLİĞİN GÖRÜLDÜĞÜ İLK 20 SONUÇTAKİ SERP’LERİN YÜZDESİ

“ Değerlendirme özelliğinin e-ticaret için SERP’ler de ciddi bir öneme sahip olduğu görülüyor.

“Alt reklamlar özelliği, dünya genelinde e-ticaretin %48.69’unda ve ABD’de %47.45 oranında görülüyor.

“ Görseller özelliği, videoyu dünya genelinde ve ABD’de geçmiştir. Hatta ABD’de görseller %50’nin üzerine çıkarak ciddi bir etki yaptığı ortaya görülüyor.

“ SERP’ler arasında en az etkiye sahip olan öne çıkan videolar olduğu görülüyor.

“ Haberler dünya çapında %8,2 iken ABD’de %2,61 oranında, etkisinin tahmin edilenden az olduğu görülüyor.

“ Video özelliği, %25-30 bandında olması da sektörde ciddi bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

SERP verilerin pazarlamacılar için önemi

Değerlendirmeler, alt reklamlar, görseller ve videoların strateji belirlemede ciddi bir etkisi olduğu verilerle ortaya koyulmuştur.

Karma bir müşteri kitleniz varsa, özel hazırlanmış ve kopya olmayan görsellerle birlikte müşteri yorumlarının SERP’lerdeki görülmelerin arttırabileceğini ve satış rakamlarınızı etkileyebileceği görülmektedir.

Verilerde göze çarpan, önemini rakamlarla gösteren özelliklerden birisi de video içeriğidir. E-ticaret sitelerinde pek alışık olmasak da kategorilerde veya ürün sayfalarında video içeriklerin yer alması sayfada hemen çıkma oranını da (Bounce Rate) aşağılara çekecektir. Video içeriği aslında sadece haber sitelerine özel değil; e-ticaret siteleri için net olarak keşif edilememiş içerik türüdür.

Dünya çapındaki oranlarda göze çarpan diğer özellikte Google bilgi panelidir. İşletme adı, adres ve telefon gibi önemli bilgileri barındırması nedeniyle müşteriler için ayrı bir anlam kazandırıyor. ABD’de %13,17’lik olan oran ikiye katlanarak dünya genelinde %27,18’e yükseliyor. Yani, yerel pazara hitap etmek isteyenler, Anlamsal Diyagram işaretleme Sistemi (Schema) ile basit kodlamaya biraz zaman ayırabilir.

Site bağlantıları hem tavsiye hem de siteye referans olması açısından önemlidir. Doğru adımlarla uygulandığında backlink olarak siteye değer kazandırmaktadır. Site bağlantıları özelliği küçümsenmeyecek derecededir.

Tüm bu veriler mutlak olarak kesin sonuçlar olmasa da, e-ticaret yöneticilerin pazarlama ekibiyle strateji belirlerken göz önüne alması gereken verilerdir.

 

Yorum Bırak