Google News politikaları hakkında bilinmesi gerekenler

Google News, Google Web Aramalar ya da Görsel ve Video aramaları içinde genel bir kaide var ki, o da site içi optimizasyondur. Google’da hangi tür arama sonuçlarında yer almak istiyorsanız, sitenizi o aramalara uygun teknik ve içeriksel gereklilikleri yerine getirmelisiniz.

Teknik Yönergeler

Hangi sektör, hangi arama sonuçları hedefleniyor olursa olsun mutlaka teknik gereklilikler yerine getirilmelidir. Her alan için yapılacak farklı teknik gereklilikler vardır.

Googlebot-News, en iyi HTML bağlantılarını tarar

Googlebot-News resim bağlantılarını veya JavaScript’e yerleştirilmiş bağlantıları tarayamaz. Bu nedenle, bölüm sayfalarınızda yer alan makalelerinizin yalnızca HTML bağlantıları olmasına dikkat ve sayfalarınızdaki bir makaleyi işaret eden bağlantı metninin, makalenizin ve sayfanızın başlığıyla eşleştiğinden emin olun.

Erişebilir içerik

Google News için üretmiş olduğunuz içeriklerinizin barındırıldığı dizinlerin robots.txt dosyası üzerinden engellenmediğinden emin olunuz.

Dil ve Kodlama

Google Haberler, içinde birden fazla dilin bulunduğu makalelerin yer aldığı siteleri eklemez. Bu nedenle her dil için ayrı bir News kaydı talebinden bulunulmalıdır.

Kodlama içinse, en iyi sonuçlar için sitenizi UTF-8 olarak kodlayın. Kodlama hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Farklı alanlar

Google News kaydı bulunan sitelerde yer alan bir makalenin aynısı başka bir alan adında yer alıyorsa o alan adı altında Google Haberler alanında yer almaz.

Örneğin; siteadi.com sitesindeki içerikler, gundem.siteadi.com veya siteadi.com/ekonomi gibi sitenin bağlantı verdiği alt dizinlerdeki içerikleri kapsar.

Makale URL’leri

Tüm içeriklerin ve dizinlerin URL’leri benzersiz olmalıdır. Bu nedenle geçmişte oluşturduğunuz bir içeriği farklı bir URL ile tekrardan yayımlamayınız.

İçerik Yönergeleri

Google Haberler’de yapılacak teknik çalışmalarında en önemli politikalar içerikler için hazırlanmıştır. Kullanıcılar ve diğer yayıncı kuruluşlar için olumlu bir deneyim sağlanması için Google içeriklere çok ayrı bir önem vermektedir. Bu nedenle, içeriklerinizin niteliksel olmasına özen gösterilmelidir.

Dili iyi kullanın

İçeriklerinizde dil bilgisi hatalarının olmamasına ve okuyucu tarafından anlaşılır olmasına özen gösteriniz.

Şeffaf olun

Sitenizin mutlaka bir künyesi olmalıdır. Bu künyede adres, telefon, e-posta ve personel kadrosundaki kişileri belirtilmelidir. Böylelikle yayıncı kurumlar okuyucuya hesap verebilir olmalıdır.

Reklamları sınırlandırın

Sitenin Adsens ya da özel reklamlarla doldurulmamasına dikkat ediniz. Reklamlar kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemektedir. Çok reklam, kullanıcıları sıkmakta ve okuma zorluğu yaşatmaktadır.

Telif hakkı olan içeriklere dikkat edin

Telif hakkı olan içerikleri izinsiz yayımlamayınız. Telif hakkı bulunan içerikler hakkında yapılacak şikayetler, Google tarafından dikkate alınır ve hesabınızın kapatılmasına neden olabilir.

Müstehcen ve şiddet barındıran içeriklerden uzak durun

Şiddeti tavsiye eden, görsel olarak rahatsızlık veren ve cinsel uyarılmaya neden olan içeriklerden uzak durunuz.

Nefret barındıran içeriklerden sakının

Etnik köken, dil, din ve cinsiyet gibi sıfatlardan dolayı kişi ya da kişilere karşı nefret uyandıran içerikler yayımlamayınız.

Yasa dışı faaliyetler

İnsanların kendine zarar verme, uyuşturucu ve şiddeti öneride bulunan ya da destekleyen içeriklerden uzak durunuz. Terör örgütlerini övücü içerikler paylaşmayınız.

Spam ve kötü amaçlı yazılım

Çok sayıda tekrar, yazım hataları, dil bilgisi kurallarını ihlal ve dikkat çekme amacıyla hazırlanan karakterler kullanımı ve kötü amaçlı yazılımlara izin vermeyiniz.

 

Yorum Bırak