Google’ın gözünden 3 önemli SEO tekniği

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, pazarlama stratejileri ile ilgili yer verdiği sitesinde 3 önemli SEO tekniğinden bahsetti. Bu yazımızda sizlere bu önemli maddeleri ve makaleden çıkardığımız birkaç sonucu aktaracağız.

Google’ın önerdiği 3 önemli SEO tekniği

Siteler için trafik çekmenin birçok yolu bulunmaktadır. Ücretli reklamlar, ilgili sitelerde reklamlar, görüntülü reklam ağları veya dış reklamlar gibi. Ancak küçük işletmelerde işleyiş bu şekilde devam etmiyor maalesef.

Küçük işletmelerde yapacağınız birkaç basit SEO teknikleriyle birlikte trafiğiniz artabilir ve olabildiğince müşteriyi çekebilirsiniz.

Google resmi sitesinde Parse.ly tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Bu araştırmada çıkan sonuç ise dış yönlendirmelerin %49’u Google tarafından gerçekleştirilmiş.

İlgili görsel incelendiğinde Google’dan sonra Facebook’un geldiği ve sonrasında da %2.1’lik kısımda Flipboard’ın yer aldığını görebilirsiniz. Sonrasında yine Google News ve Google’ın diğer uygulamalarından trafik gittiğini görebilirsiniz. Google’ın servisleri toplanıldığında %52’lik bir kısma tekabül ediyor.

Küçük ama emin adımlarla ilerleyin

Google, kullanıcılara emin adımlarla gitmenin büyük avantaj sağlayacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Sitelerde ani sıçramalar yapmak yerine yavaş yavaş sonuçlar almanın ve bunu da doğru bir şekilde yapmanın daha iyi bir sonuç çıkaracağını bilmelisiniz.

Küçük işletmeler için büyük bir avantaj olan Google My Business gerekli şekilde yapılandırıldığında büyük bir avantaj sağlamaktadır. İşletmeniz hakkında doğru bilgiler sunmak ve yayınlar yapmak sizi hep bir adım öne taşıyacaktır.

Not: [highlight3]GMB üzerinde sürekli yayınlar yayınlayın. Yayınları yayınlarken de hedef tuttuğunuz anahtar kelimeleri mümkün olduğunca geçirmeye çalışın. Arama sonuçlarında bu size kolaylık sağlayacaktır.[/highlight3] 

Bunun gibi birçok Dijital Pazarlama teknikleri hakkında da bilgi almak için tıklayınız

Öte yandan başlangıç olarak sitenizdeki basit sorunları çözünüz.

  • Hız
  • Kolay ulaşılabilirlik
  • Güvenlik
  • Sade ve hoş tasarımlar

Bu ve bunun gibi basit görünen sorunları çözdüğünüzde sitenizdeki trafik artışını rahatlıkla görebileceksiniz.

Değişiklik yapmaktan çekinmeyin

Google trafiğinin %50 mobilden geliyor. Bu gelişmeleri de göz önünde bulunduran Google, geliştirmelerini bu yönde yapıyor. Mobile First Indexing de bu konuya verilebilecek en güzel örnek olabilir.

Sitelerin hızlı açılması yönünde AMP, Progressive Web Apps ve diğer önerileri konusunda fikir sunan Google, bu geliştirmeleri yapan sitelerin oldukça iyi yerlere geldiğinin de altını çizdi. Daha önce de açıklamış olduğu site hızı bir sıralama faktörüdür açıklaması da bir kez daha kanıtlanmış oldu.

Yapılan araştırmalarda ise Structured dataya göre yapılandırılmış ve hız olarak artırılmış sitelerde organik trafik %200 artmış durumda.

Çift içerikleri birleştirin

Farklı müşteri potansiyeli nedeniyle benzer başlıklarla ve içeriklerle sayfalar oluşturabilmek çok cazip gelebilir. Ancak önerilen şey, çift içerikler yerine zengin içerikli sayfalar oluşturmak.

Bu tür çalışmalar sadece kullanıcıların değil arama motorlarının da kafasını karıştırabilmektedir.

Örneğin:

Altılı soyunma dolabı
Sekizli soyunma dolabı ürünleri yazmak yerine tek bir Soyunma Dolabı kategorisi altında birleştirmek çok daha faydalı olacaktır.

Google tarafından yapılan açıklamada eski içerikleri temizlemek ve tek bir çatı altında birleştirmek organik trafiği %64 civarında artırmış. Sizler de sitelerinizdeki eksik, zayıf ve trafik getirmeyin içerikleri zenginleştirebilir veya diğer sayfalarınızla birleştirebilirsiniz.

 

Grafikten de görülebileceği gibi içerikleri zenginleştirmek ve farklı hedeflemelere sahip olan siteleri tek bir adreste birleştirmek size her zaman avantaj sağlayacaktır.

Pegasus’un SEO uzmanı Ülviye Suna da geçtiğimiz günlerde blog sayfalarında yaptıkları değişiklikten bahsetmişti. Yeni içerik sayısını azaltarak ve eski içerikleri güncelleyerek organik trafikte %1200 artış sağlamışlar.

Bu maddeyi kesinlikle göz önünde bulundurunuz.

SEO hakkında detaylı bilgiyi de sizler için hazırladığımız: kapsamlı SEO rehberi

Not: Site içi linklemeyi kesinlikle atlamayın. Google’ın blog yazısını incelendiğinde hem kendi site içi linklemelerini hem de başka kaynak sitelere linklemeler yaptığını görebilirsiniz. Siz de kullanıcılara kolaylık olması açısından önem verdiğiniz sayfaların bağlantılarını yazılarınıza ilişkilendirebilirsiniz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

1 Yorum

Yorum Bırak