Google masaüstü ve mobildeki arama özelliklerini güncelliyor

Google, hem masaüstü hem de mobildeki arama özelliklerinde köklü değişikliklere gidiyor. Ziyaretçiler açısından çok verimli olması beklenen bu değişiklikleri içerik oluşturucuların iyi okuması gerekiyor.

Dünyanın en fazla kullanılan arama motoru Google, hem bilgisayar hem de mobil cihazlarda ana sayfaya yeni bir haber akışı ekliyor. Arama motorunun 20.yıldönümüne bağlı olarak geliştirilen bu sistem, aslında ‘internet aramalarının’ önümüzdeki dönemlerde kullanıcılar açısından ne kadar verimli hale geleceğini gösterir nitelikte.

Hem Android hem de iPhone’larda Google aramalarına entegre edilecek olan ‘Keşfedin’ özelliği, temelde geçmiş arama verilerini analiz ederek kullanıcıların karşısına uygun seçenekleri çıkarıyor. Böylece küçük bir parmak hareketiyle gün içinde gelen ilgili haberler görüntülenebildiği gibi gün içindeki önemli olayların hatırlatmaları takip edilebiliyor.

 Buna ek olarak Google, bu köklü arama sistemini en baştan yenilemeyi hedefliyor. Böylece az önce de bahsettiğimiz üzere hem masaüstü hem de mobil uygulamaların arama geçmişinde önemli yenilikler bekleniyor. Bu yeniliklerin en önemlilerinden biri ise ‘Hikâyeler’ adlı yeni format. Google, aramalardaki hikâyeleri öne çıkararak kullanıcılara çarpıcı özellikler sunmayı hedefliyor. Ayrıca bu noktada her videonun yalnızca ilgili bölümünü gösteren ve otomatik ilerleyen bir video döngüsü de oluşturuluyor.

 

İçerik oluşturanların yeni sistemi iyi okuması gerekiyor

 Her yeni güncelleme ve algoritma değişikliğinde olduğu gibi masaüstü ve mobil aramalarda içerik oluşturan kişi ya da şirketlerin bu yeni sisteme adapte olması şart. Zira artık aramalarda yalnızca web sayfasındaki metinler değil; ziyaretçilerin karşısına dikey videolar, hikâyeler ve diğer içerikler de çıkıyor. Dolayısıyla içerik üreticilerin bu yeni sistemi iyi okuması gerekiyor.

Google Görseller’de de benzer bir güncelleme var. Bundan böyle görsel arama için yeni bir sıralama algoritması sunuluyor. Ayrıca, arama sonuçları sayfasındaki belirli sayfa bilgileri dahil; aramada daha fazla ‘web içeriği’ gösterilmeye başlanıyor. Yeni sistemin 27 Eylül 2018’den itibaren hayata geçmesiyle birlikte kullanıcı tarafındaki deneyimler de merak ediliyor.

Tüm bunlara ek olarak, Google Lens de Google Görseller mekanizmasına dahil oluyor. Böylece mobilde herhangi bir görüntü otomatik olarak algılanıyor ve arama gerçekleştirilebiliyor. Bu sistem temelde fotoğrafı çekilen herhangi bir objenin doğrudan web aramasıyla birlikte internet üzerinden satın alınmasını sağlıyor.

 

 

Yorum Bırak