Google Algoritma Güncellemeleri Nasıl Takip Edilir?

Son zamanlarda her gün yeni bir güncelleme yapan Google’ı takip etmek oldukça zorlaştı. Geçmiş dönemlerde bu kadar sık güncelleme yapmayan Google, son zamanlarda ayda bir güncelleme yapmaya başladı. Bunda mobil kullanımının artmasının da oldukça payı büyük tabi.

Özellikle 2012 yılından itibaren güncelleme sayısını artıran Google, 2018 yılına da çok hızlı giriş yapıyor. 2017 yılında yaptığı duyurularla site sahiplerini uyarmıştı ancak, bunun etkilerini site sahipleri yavaş yavaş hissetmeye başladı. HTTPS kullanan sitelerin yavaş yavaş yukarı çıkması bu seneyi de kapsamaya başladı.

2017 yılının en önemli değişikliklerinden biri de snippet uzunluğunun artırılması yolunda oldu. Kullanıcılar artık arama sonuçlarında 300 kelimelik açıklamalar görecek.

2018 yılında kullanıcılar her geçen gün sıralama değişikliği olduğundan şikayet ettiler. 2018’in ilk aylarında başlayan güncellemeler kendini 20 Şubat’ta gösterdi.

3 Aralık 2020 Google algoritma güncellemesiyle, 3.temel çekirdek algoritma güncellemesi yapıldı.

Onaylanan son çekirdek güncellemesi, mayıs 2020’de açıklanmıştı. RankBrain algoritmasıyla, kaliteli içeriğin önemi giderek artıyor. İçeriklerin uzmanları tarafından yazılması önemli. Bununla birlikte, hız  ve kullanıcı deneyimi öne çıkan diğer noktalar.

20 Şubat 2018 başlayan Google güncellemesi Semrush tarafından grafiğe böyle yansıdı.

Aynı zamanda Mozcast tarafından da paylaşılan görseli ekte bulabilirsiniz.

Google 20 Şubat tarihinde güncelleme gerçekleştirdi ve Mozcast bunu takip etti.

Bu güncellemeler hakkında bilgi sahibi olmayan site sahipleri ise forum siteleri üzerinde dalgalanma olduğunu belirtiyorlar.

Google güncellemelerini takip edebileceğiniz siteler

Mozcast: İlk olarak bu site üzerinden takip edebilirsiniz. Güncellemeler olduğunda grafik üzerinden takip edebilirsiniz. Yukarıda bir örneğini sizinle paylaştım.

Şimdi sizlere bir dalgalanma olduğunda hangi siteler üzerinden bunları kontrol edebileceğinizi göstermek istiyorum. En çok kullanılan araçları seçmeye çalıştım.

Semrush: SEO ile ilgilenenlerin en büyük yardımcılarından biri olan Semrush, Google güncellemelerini de takip ediyor. Google tarafından yapılan güncellemeleri 10 üzerinden değerlendiriyor. Mesela 18 Nisan 2018 tarihi için hem masaüstü hem de mobil sıralamalarda büyük bir değişiklik olduğunun sinyallerini veriyor. Bu bizlere mobil sıralama üzerindeki sıralama değişikliklerini sunuyor.

18 Nisan’da başlayan Google güncellemesi Semrush sensöre böyle yansıdı.

Sizler de Semrush üzerinden Google güncellemelerini takip etmek istiyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerden hem masaüstünü hem de mobili seçebilirsiniz. Öte yandan belirtilen bir tarihe de gitme imkanınız bulunuyor.

RankRanger: Bu site üzerinden de Google güncellemelerini kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Hem masaüstü sıralamasını hem de mobil sıralamasını tek bir sayfa üzerinden kolayca görebilirsiniz.

Site için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. https://www.rankranger.com/rank-risk-index

17-18 Nisan’da başlayan Google güncellemesi de böyle yansıdı.

AccuRanker: Bu site üzerinden de sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çok fazla seçeneği bulunmasa da hem masaüstü hem de mobil sıralamasını ayrı ayrı takip etme imkanını sunuyor. Bugün için bu site de Google güncellemesi olduğunu doğrular gibi.

Yapılan güncelleme buraya da yansıdı.

Serpmetrics: Bu site üzerinde çok fazla alternatif bulunmasa da en azından Bing üzerinde yapılan güncellemeleri de görebilirsiniz.

18 Nisan Google Güncellemesi Serp Metrics’e böyle yansıdı.

Bu site de dün itibariyle başlayan bir Google güncellemesi olduğunu ve güncellemenin devam ettiğini duyurdu.

Advanced Web Ranking: Son olarak sizlere bu siteyi sunuyorum. Bu site üzerinden de tüm dalgalanmaları takip edebilirsiniz. Bu site şu anda güncelleme olduğunun sinyallerini paylaşıyor bizlere.

18 Nisan Google güncellemesi Advanced Web Ranking tarafından doğrulandı.

Sizler de bu siteleri takip ederek Google güncellemelerini ilk anından itibaren takip edebilirsiniz.

Son olarak: 3 Aralık 2020 tarihinde etkili olan Google güncellemesinden faydalanmak istiyorsanız her şeyiniz doğal olsun. Bu sadece şimdiki güncellemeler için değil tüm güncellemeler için geçerlidir. İşinizi düzgün yaptığınız zaman güncellemeden zarar gören değil her zaman fayda gören siz olursunuz.

Siteleriniz hala mobil uyumlu değilse, hız ve kullanıcı deneyimine önem vermiyorsanız çok şey kaybedersiniz. Son olarak, içeriklerinizi uzmanlarına yazdırın.

 

1 Yorum

Yorum Bırak