Backlink Rehberi: Backlink nedir, nasıl alınır, zararı var mı?

Backlink, web sitelerinin kalite skorunun artıran ve SEO süreçlerinde oldukça önemli bir web tasarım unsurudur. Backlink bir diğer deyişle farklı web sitelerinden sizin web sitenize gelen linkler şeklinde de ifade edilebilmektedir. Web dünyasında başkaları tarafından tavsiye edilen bir site görünümüne sahip olmak olarak değerlendirilen backlink uygulaması, içeriğinizin çok iyi olduğundan dolayı, diğer sitelerin sizin sitenize link vererek internet kullanıcılarına sizi tavsiye etmesi anlamına geliyor.

Backlink in anlamından daha çok, bu tür bir uygulamanın web dünyasında işe yarayıp yaramadığı önemlidir. Bu web sitesi tasarımcıları tarafından iyi bilinmekle birlikte, işletmesine web tasarımı yaptırmayı düşünen biri tarafından pek de bilinen bir olgu değildir. Backlink fayda sağlar mı? Sorusunun en net cevabı her zaman evettir. Backlink yaptırarak kullanıcıya erişim alternatiflerini çeşitlendiren site, diğerlerine göre her zaman birkaç adım önde olacaktır. Backlink çalışmaları yapılarak şekillendirilen web siteleri, kullanımı uygun görülen anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sırada yer alarak tanıtım ve satış konusunda daha avantajlı bir konuma gelebilmektedir.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlink oluşumunun altında yatan asıl neden, Google arama motorunun diğer arama motorlarından daha hızlı ve güvenilir sonuçlar sunabilme isteğidir. Google tarafından bunu sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda, en iyi içeriklere sahip olan web sitelerinin daha avantajlı hale getirilmesi konusu ağırlık kazandı ve başka web siteleri tarafından referans gösterilmek Google indinde değerli görülmeye başlandı. Google büyüdükçe backlink ile ilgili parametrelerde değişimler göstermeye başladı. Önceleri farklı sitelerden gelen backlinkler kabul görürken, daha sonraki düzenlemelerde pagerank değeri yüksek sitelerden gelen linklerle, düşük sitelerden gelen linklerin ayrı ayrı değerlendirilmesi görüşü benimsendi. Sürekli değişim ve gelişimler sebebiyle de, Google tarafından backlink çeşitleri oluşturuldu.

 • Follow backlink- Nofollow Backlink
 • Domain uzantılarına göre backlink
 • Sitewide ve Notsitewide Backlink

Follow (takip et) özelliği sayesinde arama motoru botuna linkinizi takip etmesi gerektiğini belirtebilirsiniz. Bu işlemi link verirken kullanılan etiketin bir özelliği olan ‘’rel’’ ile ekleyebilmek mümkündür. Bu işlemi rel= follow şeklinde bir belirleme ile yapmışsanız, referans verilen sitenin değerini artırmış, referansı veren sitenin değerini düşürmüş olursunuz. Çünkü dışarıya olan linklerin sayısı yükseldikçe o sitenin değerinde düşme gerçekleşmektedir. Nofollow özelliğini belirtmeniz halinde ise arama motorları tarafından yapılan link taramasında, motorlar bu linkin gittiği siteye gitmezler.

Domain Uzantılarına Göre Backlink

Site uzantılarının nereden geldiği de backlink değerlendirmelerinde oldukça büyük bir öneme sahip bulunmaktadır. Gov, edu, org veya com şeklindeki uzantıların her biri farklı önem derecesine sahip bulunmaktadır. Örneğin gov uzantısına sahip bir sitenin verdiği link diğerlerinden daha büyük bir öneme sahiptir. Yani bir web sitesine, gov uzantısına sahip bir site link vermişse, bu site Google tarafından önemli olarak addedilir ve diğerlerine göre daha ayrıcalıklı bir değerlendirmeye tabi tutulur. Edu ve org uzantılarına sahip olan siteler de com ve benzeri domain uzantılarına sahip bulunan sitelere oranla daha yüksek prestije sahip bulunmaktadır.

Sitewide ve Notsitewide Backlink

Milyonlarca farklı web sitesinin işlevsel hale gelmiş olması sebebiyle, her geçen gün kıyasıya arama motorlarının sonuçlarında üst sıralarda olabilme rekabeti yaşanmaktadır. Bunu sağlayabilmek amacıyla hileli yollara sapanların engellenmesi için Google sürekli algoritmalarından değişiklikler yapmaktadır. Sitewide backlink, backlink alabilmek amacıyla başka sitelere para ödenmesi durumudur. Bu şekilde alındığı tespit edilen backlinkler Google nazarında farklı değerlendirilmekte, sitenizin linki sadece birkaç yerde geçiyorsa bu durum Google tarafından doğal backlink olarak görülerek farklı değerlendirilmektedir.

Siteyi Neden Backlinkle Desteklemelisiniz?

Backlink web dünyasında bir başkası tarafından referans gösterilmek anlamını taşımaktadır. Eğer sizi referans gösteren kalitesiyle tanınan bir site ise, sizin de değeriniz referans gösterenden dolayı yükselecektir. Kısaca internet ortamında güvenilir ve yüksek kalitede içeriklere sahip site link veriyorsa sizin Google arama motoru nezdindeki değerinizde aynı oranda artacaktır. Backlink alınması bir web sitesine büyük yararlar sağladığı gibi, önemli zararlar oluşmasına da sebep olabilir. Örneğin Google tarafından kara listeye alınmış web sitelerinden sizin sitenize link almak, Google tarafından görmezden gelinmenize ve bir süre sonra sistem dışına atılmanıza sebep olabilmektedir. Kaliteli sitelerden alınan backlinkler,

 • Web sitenizin kalitesini artırır
 • Sitenin tanınma oranlarını yükseltir
 • Siteye gelen ziyaretçi sayısını artırır
 • Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini sağlar.

Backlink Nasıl Alınmalı?

Backlink, kullanımının suiistimal edilerek yanlış şekilde kullanılması sonrasında Google tarafından backlinkler kategorize edilerek haksız rekabet önlenmiştir. Kategorize edilme sonrasında doğal yollarla alınan backlinkler değer görürken, doğal yollarla yapılmayan backlinkler spam olarak değerlendirilmek suretiyle bu tür sitelere ceza verilmeye başlandı. Bu sebeple web sitelerine backlink alırken yaşanabilecek sorunlar hesap edilmelidir. Peki, web sitelerine ne tür backlinkler alınmalı?

 • Doğal backlinkler
 • Yerel dizinlerden gelen backlinkler
 • Sosyal medya sitelerinden alınan backlinkler
 • Onaylayan backlinkler

Doğal backlinkler: internet kullanıcılarının sitenizin içeriğini beğenmesi durumunda direk içerik sayfasına verilen doğal geri linkleridir. Zaman ve sabır gerektiren bir sürece sahip olan doğal backlink alımı, alınması zor olmakla birlikte oldukça değerlidir. Keza blog sitelerinden gelen backlinkler de Google açısından oldukça değerli olarak görülmektedir.

Yerel dizinlerden gelen backlinkler: kısaca foursquare, sarı sayfalar gibi trafiği yüksek sitelerden alınan linkleri ifade etmektedir. Bazı kişiler tarafından çok önemli bir kaynak olarak görülmemekle birlikte, sitenizdeki trafiğin yoğunlaşmasına katkı sağlayabilecek kaynaklardır.

Sosyal medya sitelerinden alınan backlinler: sosyal medya sitelerinden alınacak olan backlinkler değerli olmakla birlikte, web sitenize linkin geldiği sosyal medya da önem taşımaktadır. İşletmeniz bir eğlence yeriyse ve web sitenize Facebook’tan veya İnstagram’dan link almışsanız bu oldukça önemlidir. Bu tür linkler seo açısından çok büyük öneme sahip olmamakla birlikte, marka bilinirliğine önemli katkılar sağlayabilmektedir.

Onaylayan backlinkler: Bu tür backlinkler, linki veren sitenin sizinle bağlantılı olduğunu gösterir. Örneğin bir araba firmasının bayisi olarak bir fuara veya panele katıldınız ve organizasyon sonrası sitenize link aldınızsa bu tür backlinkler onaylayan backlink olarak adlandırılmaktadır. Organizasyon tarafından size link verilmesi, sizin de o organizasyonun bir parçası olduğunuzu gösterir ve web sitenizin saygınlığını artırır.

Hangi Sitelerden Backlink Almak Zararlıdır?

Backlink bir web sitesinin Google nazarında daha değerli hale gelmesini sağlayabileceği gibi, bulunduğu konumdan çok daha aşağılara düşmesine de sebep olabilmektedir. Google tarafından spam olduğu belirlenmiş toksin sitelerden link almak web ortamında intihar etmekle eşdeğer görülür. Bu tür sitelerin sizi referans olarak göstermesi, denizde boğulan birinin sizi de suyun altına çekmesi gibidir sizi de batırır ve boğar. Bu sebeple backlink alınacak sitelerin kalite ve güven puanlarının yüksek olmasına özen göstermek gerekir.

Özellikle SEO uyumlu bir web sitesi tasarımında backlink çalışmaları çok daha titizlikle yürütülmelidir. Hangi web sitesinden backlink almanın yararlı olacağı konusunda kurumsal SEO firmaları tarafından birçok ücretli ve ücretsiz araç sunulmakta olup, bu araçlar yardımıyla web sitelerinin kalite ve güven puanlarının öğrenilmesi mümkün olabilmektedir.

SEO Nedir? 2022 Güncel SEO Teknikleri

 

Yorum Bırak