Backlink analizi ve stratejisi belirleme adımları

İç ve dış bağlantılar bilindiği üzere en etkili sıralama faktörüdür. Sitenizde uygun iç bağlantı kurmadan, alakalı dış bağlantılar (backlink) almadan ve sitenizi kötü bağlantılardan korumadan SEO yapamazsınız.

Bu nedenle diyorum ki; backlink analizi SEO sürecinin en önemli adımıdır. Backlink, sitenizin arama sonuçlarında kaybolmasını veya ilk sayfaya gelmesini ciddi manada tetiklemektedir.

Backlink Analizi

SEMrush ve Ahrefs gibi ücretli araçlarla çok detaylı backlink analizi yapabilir ve raporlar edinebilirsiniz. Eğer bu ücretli araçları kullanamayacaksınız, sadece bağlantılara ulaşmak için Google Search Console bağlantılar sekmesinden sitenize gelen bağlantıları inceleyebilirsiniz. Ancak bazen bağlantıların buraya yansıması 5-10 günü alabiliyor.

Bu raporlarda bazı istatiksel veriler elde edeceksiniz. Bu veriler sizin eliniz altındaki en önemli veriler olacaktır. Raporda Backlink Authoriy ve Domaın Authoriy puanı olmak üzere iki önemli metriğe ulaşacaksınız. Bu iki metriğe ücretsiz olarak internet üzerinden de edinebilirsiniz.

Ayrıca bu araçlar tarafından verilen TurstRank olarak bilinen güven puanına da dikkat etmek backlink analizinde önemlidir. Buna ek olarak diğer önemli bir faktörde bağlantı metnidir (anchor text).

Bilinmelidir ki, güven puanı, etki alanı puanından çok daha düşükse, bu etki alanının potansiyel olarak çok kötü geri bağlantılara sahip olabileceği anlamına gelir. Bağlantı metni analizi doğru ve uygun yapılmalıdır.

Bu konuda eksik olduğunuzu düşünüyorsanız bana yazabilir yada benden SEO danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Rakiplerin Backlink Analizi Önemli

Rakiplerinizin link kurma ve dış bağlantı edinme davranışları sizin için çok önemlidir. Rakiplerinizin hareketlerini incelemek size strateji oluştururken çok yardımcı olacaktır.

Rakiplerinizin;

 • aldıkları backlink sayısını,
 • aldıkları backlinklerin değerini,
 • adıkları bağlantıların nasıl bağlandığını,
 • yakın zamanda kaç yeni bağlantı aldığı,
 • hangi değerli bağlantılar aldığını yada kaybettiğini mutlaka incelemelisiniz.

Backlink Stratejisi

 • Geri bağlantıların bağlandığı metne,
 • do follow / no follow nitelikleri ve ülke dağılımlarına,
 • resimlere verilen bağlantılara,
 • bağlantının geldiği alan adlarının sayfa ve güven puanı,
 • bir site üzerinden gelen bağlantı sayısı,
 • ne kadar .edu.tr ve .gov.tr web sitelerinden gelen geri bağlantılara odaklandığı,
 • hedeflenen URL’ler dikkat edilmesi gereken en önemli parametreledir.

Backlink stratejisini belirlerken yukarıda bahsettiğimiz parametrelerin rakiplerdeki durumunu da incelemek daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Etki alanını analiz ederken, düşük kalite olarak kabul ettiğiniz geri bildirimleri Disavow listesine gönderebilirsiniz.

Kayıp, kırık bağlantı durumunda olan geri bağlantıları tespit etmek ve müdahelede bulunmakta ayrıca önemlidir.

Yönlendirme yapan alan adlarının sayısı sadece önemli bir sıralama faktörü değildir, aynı zamanda yönlendirme yapan alan adından gelen bağlantı sayısı da önemlidir. Belirli bir IP adresi şüpheli derecede yüksek sayıda bağlantı yönlendirme barındırıyorsa, bu siyah şapka SEO’sunun bir göstergesi olabilir, dikkat edilmelidir.

Yorum Bırak