Instagram sayfa büyütme ve hedef kitleye ulaşma teknikleri

Başarılı bir Instagram pazarlaması ve sayfan büyütme işlemleri için hedef kitlenizi tanımak, analiz yapabiliyor olmak, hedef kitleye uygun içerik oluşturmak ilk sırada gelen stratejiler arasında yer alıyor. Instagram sayfası büyütme, hedef kitleye ulaşmanın ipuçlarını ve izlenecek stratejileri bu yazımda sizlerle paylaştım.

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. 2018 sonuna doğru Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre, Instagram kullanıcı sayısının aylık 1 milyarı geçtiği açıklandı. Şirket 2017 Eylül’ünde 500 milyonu günlük 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu kaydetmişti. Ülkeler bazında ise, ekim 2018 yılı itibariyle ilk sırada ABD yer alıyor. 121 milyon kullanıcıya ulaşan ABD’yi 37 milyon kullanıcıyla Türkiye 5.sırada takip ediyor.

2018 sonu itibariyle ülke nüfuslarına göre Instagram kullanımı

Bu derece büyüyen ve artık telefonlarda kurulu halde gelen Instagram uygulaması, ünlüler başta olmak üzere toplumun her kesiminde kişilerce kullanılmaktadır. Durum böyle olunca Instagram sayfası nasıl büyütülür, takipçi sayısı nasıl arttırılır? soruları da bireyler ve kurumlar tarafından sıkça soruluyor. Peki, dijital pazarlamada büyük bir yere sahip olan, büyük markaların büyük cirolar elde ettiği Instagram’da hedef kitleye nasıl ulaşılır, Instagram hesabı nasıl büyütülür? İşte ayrıntılar.

Persona oluşturun

Bir ürün satıyor veya hizmet veriyorsanız mevcutta hedef kitleniz var demektir. Fakat yapılacak analizle ideal kitlenizi daha kolay tanımlamalısınız.

  • Ürünüm veya hizmetim nedir?
  • Hangi kitleyi hedefliyorum? (Ya da ürünüm veya hizmetim kimler için?)
  • Hedef kitlem ne arıyor?
  • Hedef kitleyi nasıl çekeceğim?

Hedef kitlenizi analiz edin

Instagram İstatistikler sekmesinden hedef kitle seçilir. Burada mevcut hedef kitlenizin coğrafi konumu, yaş aralığı ve cinsiyeti gibi temel bilgileri edinebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında aksiyon alabilirsiniz. Tasarım seçerken, içerik tarzı ve içerik dili belirlerken bu bilgiler doğru aksiyon almanızı sağlacaktır.

Bununla beraber, sattığınız ürün veya hizmet personalarınızın mevcut hedef kitlenizle uyumunu inceleyebilirsiniz. Kadın kıyafetleri satan bir markanın hedef kitlesinin cinsiyetinin çoğunun erkek olması istenilen durum değildir. O halde hesabı ve içerikleri hedef kitleyi kadınlara göre optimize etmeye yönelik çalışma başlatılmalıdır.

Hedef kitlenizin Instagram’ı ne için kullandığını ve ne gibi aramalar yaptığını anlamak önemlidir. Hedef kitleniz, sadece bilgi toplamak için mi, alış veriş yapmak için mi yoksa sadece ilham almak için mi kullanıyor. Bunu anlamak işlerinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Rakiplerinizi analiz edin

Tüm işlerde doluğu gibi Instagram hesabını büyütme ve hedef kitleye ulaşmada rakip analizi en önemli işlerdendir.Rakiplerinizi ve başarılı olan markaları analiz ederek hedef kitleniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Rakiplerinizin Instagram sayfası takipçi sayısını, paylaştığı post sayısını, sosyal medya dilini, tasarımlarını, özetle nasıl etkileşime geçtiğini inceleyerek sizlerde o yönde aksiyon alabilirsiniz. Bunu Instagram hesabı üzerinden ve sosyal medya araçları üzerinden yapabilirsiniz. Boomsocial aracı üzerinden kendi ve rakiplerinizi sosyala medya hesaplarını analiz edebilirsiniz, raporlama yapabilirsiniz.

Bu araçla neleri öğrenebilirsiniz: günlük, haftalık ve aylık takipçi değişimlerini, içerikleri, postlara gelen beğeni, yorum ve etkileşim saysını ve diğer istatistik bilgileri edinebilirsiniz.

Takipçilerinizin hareketlerini takip edin

Sosyal dinleme yapmak, sektörünüzde hedef kitlenizin neler konuştuğunu, neyle ilgilendiklerini ve onlarla nasıl etkileşim kurmanız gerektiği konusunda siz yol gösterir. Bunu sosyal dinleme araçlarıyla yapabilirsiniz.

Takipçilerinizi analiz edin. Son yaptığınız paylaşımı beğenen yada sayfanızı son beğenen takipçilerin profillerine gidip incelemelerde bulunun. Hangi sayfaları takip ediyor, ne gibi postlar paylaşıyorlar, hangi etiketleri kullanıyorlar, hangi ünlüleri takip ediyorlar, emoji kullanıyorlar mı, ne gibi sosyal medya dili kullanıyorlar? Bu ve buna benzer metrikleri inceleyerek, hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sorular sorun anketler yapın

Soruların ve anketlerin gücünü önemsememek lazım. Ancak soru sormak için değil, strateji yürüterek, hedefler belirleyerek soru sormak bazı verilere ulaşmak için oldukça önemli. Kullanıcılara sorulacak sorularla, onların davranış ve taleplerini görüp ona göre aksiyon alabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Fanta çekimlerini kullanıcılara soru sorarak elde ettikleri veriler doğrusunda çekti. Örneğin, yeni video nerede çekilsin, ofiste mi dışarıda mı?; neyi anlatsın, aşkı mı heyecanı mı; kim daha ön planda bulunsun, hangi renkler daha çok bulunsun? Gibi çok stratejik sorularla hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilir ve içeriklerini o yönde oluşturabilirsiniz.

Seyahate ilgi duyan bir hedef kitleye sahip National Geographic, hedef kitlesinin ne gibi içerikler görmek istediğini de hikaye anketlerini kullanıyor.

Tasarım

Tasarım, kalitenizi ve takipçilerinize verdiğiniz önemi ortaya koyar. Kurumsallığınızı, tasarım yoluyla kolaylıkla ifade edebilirsiniz. Etkileşim için ve içeriklerinizin tasarım boyutları, çözünürlüğü, yatay veya dikey oluşu, uyumlu renk kullanımı, hedef kitle ve sektöre uygun tasarım seçimi sosyal medyada ve bir çok işte önemli stratejiler arasında yer alır.

Konum etiketi ve konu etiketleri kullanın

Coğrafik Instagram hedeflemesi için konum etiketleme özelliğinden, ilgi alanı hedeflemesi için de konu etiketi özelliğinden faydalanabilirsiniz. Etiketlerle paylaşılan gönderi ve hikayeler, ilgili aramalarda göründüğü için hedef kitlenizle etkileşimi arttırmada önemli ölçüde katkı sağlayabilir. Böylelikle konuma ve ilgi alanlarına göre gönderilerin keşfete düşmesi ihtimaliyle gösterim sayısında büyük oranda artış izlenebilir.

Kaliteli içeriklere özellikle videolara yer verin

Bana göre içerik, Instagram sayfa büyütmenin ve hedef kitleye ulaşmanın en önemli maddesidir. Neden mi? Çünkü, içeriklerin özgün, güncel, uygun dil kullanımı ve uygun tasarımla yapılması takipçileriniz mutlu eder ve sizi takipte kalmasını sağlar. Örneğin, hedef kitlesi kadın olan bir Instagram hesabının daha futbol ile ilgili içeriklere ağırlık vermesi başarısızlıktır. Ne tip içerik paylaşımının hedef kitle için ne çok önemli olduğunu empati yaparak kolaylık anlayabilirsiniz.

Kaliteli içerik paylaşımının kaynağı analize dayanır. Hedef kitleyi doğru analiz ederek, hedef kitleye uygun tasarımlarla doğru içerikler üretebilirsiniz.

Peki, ne tür içerikler üretebilirsiniz?

Nasıl yapılır, en iyi örnekler, istatistik, tartışma, röportajlar, uzmana sor gibi içeriklerle hedef kitleye ulaşabilirsiniz. İçerik türünü belirlerken hedef kitlenin kimler olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Mobil – Video – İnteraktif – Canlı

Mobil kullanımının giderek artmasıyla, interaktif canlı yayın videolar büyük önem kazandı. Video içeriğin önemi giderek büyüyor. Az ama iyi video içeriklerle, uygun reklam bütçesiyle başarı yakalama ihtimali daha fazladır.

Buna en büyük örnek şüphesiz Turkcell BİP’in başlattığı Hadii Bilgi Yarışması. Canlı Mobil bilgi yarışması Hadi, Türkiye’de, WhatsApp, Instagram, Facebook gibi uygulamaların ardından en çok indirilen 6. uygulama olmayı başardı.

Hedef kitle analizi yaptıktan sonra metin, fotoğraf, video ve podcast yöntemlerin hangisini hedef kitleye ulaşmada daha iyi seçenek olduğu tespit edilerek, içeriklere o yönde ağırlık verilebilir.

İçerik paylaşım takvimi yapın: doğru zamanda paylaşım

Günlük kaç gönderi paylaşılacağı yapılan analizler sonucu belirlendikten sonra, içerikleri haftalık ve aylık olarak planlayabilirsiniz. Belirli gün ve haftalar takvimine göre resmi ve dini günler göz önüne alınır. Gün gün hangi konseptte paylaşım yapılacağı belirlenmelidir. Mizah, heyecan verici, haber, çekiliş, geri bildirim, eğitim, hayatın içinden, spor ve ilham verici gibi konseptler günlere göre belirlenip içerik hazırlanabilir.

Örneğin, pazartesi günü mizah paylaşımı yapacaksanız karikatür, komik videolar paylaşılabilir.

Bu içeriklerin;

– Planlama tarihi,

– Yayınlanma tarihi,

– Ölçümleme tarihi takvimde gösterilir.

Ayrıca sosyal medyada yayınlanacak olan içeriklerin türü takvimde belirtilir. Bunlar makale, görsel ya da video şeklinde olabilir.

Doğru Influencer’larla çalışın

Doğru influencer ile yapılacak çalışma ürün veya hizmetinizi pazarlamada büyük katkı sağlayabilir. Influencer ile yapılacak çalışma, hedef kitlenizin kararlarını değiştirebilecek en önemli stratejilerden biridir.

Sektörünüzle ilgili bildiğiniz popüler kişilerle de reklamlı anlaşmalar yapabilirsiniz.

Bilmiyorsanız, markanız için uygun Instagram influencerlarını bulmanın birkaç yolu var:

Sektörünüze ve markanıza uygun etiket araması yapınız. Arama sonuçlarından Instagram’ın başlıca listelediği içerikler üzerinden paylaşım yapan kişinin hesabına ulaşınız.

Örneğin beslenme ürünleri satan bir markasınız. #fitnessbeslenme etiketi ile ilgili arama yaparak başlıca gönderileri listeleyerek üst sırada çıkan sonuçlara bakınız. Sektörünüze uygun olabilecek influencerları belirleyerek iletişime geçebilirsiniz.

Ölçümleme yapın

Yukarıdaki tüm maddeleri uyguladıktan sonra mutlaka uygulamanız gereken en temel ve kritik şey ise ölçümleme yapmaktır. Yapılan çalışmaların faydalı olup olmadığını ancak ölçümlemelerle anlayabilirsiniz.

Peki neyi ölçeceksiniz?

Instagram ve diğer dijital pazarlama çalışmalarınızda başarıya yönelik bazı metrikler belirlemelisiniz. Örneğin, CPM (Sayfa görüntüleme), PCPclik (Tıklama), CPLead (Form doldurma), CPSale (Satış), takipçi sayısı gibi bazı metrikler belirleyebilirsiniz. Bu metrikler aracılığıyla başarınızı ya da başarısızlığınızı ölçebilirsiniz.

Ay sonunda bu metriklerle raporlama yaparak sonuçlar analiz edilmelidir.

2 Yorum

Yorum Bırak