Dijital Pazarlama Teknikleri

Gelişen teknolojiyle ve genişleyen sosyal medya platformlarıyla dijital pazarlama teknikleri  ve stratejileri de değişiyor. Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram ve Youtube gibi sosyal ağların hayatımıza girmesi ve kullanım oranlarının her geçen gün artacağının ön görülmesi, pazarlama tekniklerinden de yeni stratejileri ortaya çıkarıyor.

Değişen ve gelişen dijital pazarlama stratejilerine bir örnek verecek  olursak;

Mobil cihazlar da internet kullanımı ve buna bağlı olarak arama motorlarındaki arama sonuçları, masa üstü internet kullanımına ve arama motorları sonuçlarına yaklaştı. Kısa sürede de geçmesi bekleniyor. SEMrush’ın yaptığı araştırmaya göre; 13 farklı sektörün e-ticaret kategorisi ele alındığında organik trafiğin yaklaşık olarak %57’si masaüstü, %43’ü mobil üzerinden sağlanıyor. Bu basit araştırma sonucu bize gösteriyor ki sosyal ağların daha aktif kullanıldığı pazarlama araçlarından mobil cihazların önemi giderek artıyor.

Bu yazımızda klasik herkes tarafından yazılan standart bir içerik olmayacak. Bu yazımızda sosyal medya ağlarının yönetiminin, sosyal medya ağlarındaki reklamların, Google ADS reklamlarının ve videolarda çıkan reklamlar gibi dijital pazarlama yöntemlerinin öneminden bahsetmeyeceğim. Dijital pazarlamada kullanabileceğiniz ince ipuçları ve bazı taktikleri sizlerle paylaşacağım.

Bu yazımız her zaman güncellenecek. Edindiğim bilgi ve tecrübeleri buradan sizlere aktaracağım.

Her zaman işinize yarayacak dijital pazarlama teknikleri

#25 Dijital Pazarlama Tekniği:

Google Adwords‘de (ADS) izlenmesi gereken metrikler:

– Gösterim Sayısı

– Tıklama Sayısı

– Tıklama Oranı (TO)

– Dönüşüm Sayısı

#24 Dijital Pazarlama Tekniği:

Google için değil, kullanıcılar için içerik üret. Web sitelerini zirveye taşıyacak olan kullanıcılardır.

#23 Dijital Pazarlama Tekniği:

✅Youtube, Google’dan sonraki en büyük arama motoru şüphesiz. Video arama motoru alanındaysa lider. Ülkemizde de sıkça kullanılan bu arama motoruna yönelik video içerikler hazırlayabilir ve videoların açıklama kısmından sitenize yönlendirme yapabilirsiniz. Hem marka bilinirliği hem de video içeriklerin giderek önem kazandığı bu zamanda sizde sektördeki yerinizi almış olursunuz. 

#22 Dijital Pazarlama Tekniği:

 Search Console, Keywordplanner, SEMrush, Ahrefs, MOZ site içi ve site dışı bağlantıları analiz edebilirsiniz. Bu gibi SEO analiz araçlarıile hataları giderebilir, içerik stratejisi oluşturabilir, backlink stratejisi belirleyebilir, anahtar kelime planlaması yapabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Google Search Console ile SEO’da başarı

#21 Dijital Pazarlama Tekniği

 Google Analytics – Edinme – Tüm Trafik – Kanallar üzerinden organik, sosyal medya, yönlendirme şeklinde gelen trafiğinizi inceleyerek yeni aksiyonlar alabilirsiniz. Bu metrikteki hemen çıkma oranı, sitede kalma süresi gibi davranış verileri ise aksiyon alırken size yardımcı olacaktır.

#20 Dijital Pazarlama Taktiği

 Yinelenen içeriklerin siteleri olumsuz etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Screaming Frog aracıyla yenilenen URL, Title, Description, Heading etiketlerini bulabilir ve gerekli iyileştirmeleri yapabilirsiniz.

#19 Dijital Pazarlama Tekniği

 Belirli bir anahtar kelimenin aksine bir konudaki görünürlüğünüze bakma zamanı. Aşağıdaki görseldeki gibi, ayrı ayrı yazılmış içerikler yerine konu kümeleri içinde yer alan içerikler hazırlayarak, giderek artan sayıda ilgili anahtar kelime havuzunda çok sayıda arama trafiğini yakalayabilirsiniz. Bu aynı zamanda belirlediğiniz konularda aranan marka haline gelmenizi sağlar.

#18 Dijital Pazarlama Tekniği

 Google Analytics>Edinme>Search Konsol>Sorgular bölümüne gidin ve son 90 gün içinde 100+ gösterime ve 5-15 arasında bir konuma sahip tüm anahtar kelimelerinizi bulun. Bunlar, konumunuzu 1-3’e almak için optimize edebileceğiniz anahtar kelimelerdir, böylece daha hızlı bir şekilde daha fazla trafik alabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Google Analytics’de izlenmesi gereken SEO metrikleri

#17 Dijital Pazarlama Taktiği

✅ Reklamları sınırlandırın. Sitenin Adsense ya da özel reklamlarla doldurulmamasına dikkat ediniz. Çok reklam kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemekte ve hemen çıkma oranını arttırmaktadır. Ayrıca geri dönen ziyaretçi sayısını da düşürmektedir.

#16 Dijital Pazarlama Tekniği

✅Google ADS reklam modeliyle marka isminize reklam verin. Böylelikle sizin için çok önemli olan direk gelen müşterileriniz kaptırmayın. Eğer marka isminiz jenerik bir kelime ise mutlaka bu reklam modelini tercih etmelisiniz. Rakiplerinizin sizin markanıza reklam vermemesi için rakiplerinize göz dağı verin. Marka ismi olduğundan reklam maliyeti düşük olacaktır.

#15 Dijital Pazarlama Tekniği

Google haritalardaki yerinizi alın. Google My Businnes işletme hesabı oluşturarak yayınlar ve ürünler paylaşabilirsiniz. Haritalardaki yorum, gösterim ve tıklama analizlerini de daha yakından takip edebilirsiniz.

#14 Dijital Pazarlama Taktiği:

✅ Eski içeriklerinize hayat verin. Search Console üzerinden Performans bölümüne gidin; 2’inci sayfadan sonra yer alan içeriklerinizi tespit ettikten sonra bu içeriklere güncel veriler ekleyerek genişletiniz.

#13 Dijital Pazarlama Taktiği:

 E-ticaret sitelerinde detaylı ürün açıklamasına yer verin. Ürün açıklamasında LSI uyumuna ve  açıklamanın okunur olmasına dikkat ediniz. Tembel müşteriler için ürünleri açıklayan kısa videolar hazırlayın.  Böylelikle kullanıcı deneyimini arttırmış ve sitede kalma oranını arttırmış olacaksınız.

E-ticaretin önemi, kimler yapabilir, hangi modeli seçmelisiniz? İşte tüm ayrıntılar e-Ticaret rehberi yazımızda.

#12 Dijital Pazarlama Taktiği:

Evergeen (daimi) içerikler hazırlayın. Uzun vadede site trafiğini ve marka bilinirliğini ve farkındalığını arttırır. ÜstelikSEO uyumlu içerikler olarak yazıldığında arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer bulur ve organik trafiğinize direk katkıda bulunur.

Daimi içerik formatları:

– “En iyi” listeler
– “Nasıl yapılır, nasıl kullanılır”
– Ansiklopedik nitelikli içerikler
– Ürün incelemeleri, değerlendirmeleri ve tanıtımları
– Sık sorulan sorular
– İpuçları ve püf noktalar
– Tanımlamalar ve tarifler

#11 Dijital Pazarlama Taktiği:

 Sitenizde 404 hatası veren sayfaları Google Search Console üzerinden tespit ederek ilgili sayfalara 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Böylelikle sitenizin trafik kaybını engeller ve kullanıcı deneyimini arttırabilirsiniz.

Önerilen İçerik: SEO analizi

#10 Dijital Pazarlama Taktiği:

 Google Analytics verilerini iyi okumak önemlidir. Özelde sayfaların hemen çıkma oranları, yeni oturum yüzdesi, yeni ve geri dönen ziyaretçi ve ortalama oturum sürelerini yakından takip ediniz. Bu veriler ışığında yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

#9 Dijital Pazarlama Taktiği:

 Aranma hacmi yüksek ve iyi performansa sahip anahtar kelimeleri araştırın ve içerikler üretin. Google ADS. Anahtar Kelime Planlayıcısı ya da özel SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Bununla beraber Google Search Console üzerinden Performans kategorisinden sorgular seçeneği üzerinden performansı iyi olan kelimeleri de bulabilirsiniz. Ayrıca +15 üstü sıralamada bulunan gösterimi ve tıklanma oranı fazla olan kelimeleri hedefleyebilirsiniz.

#8 Dijital Pazarlama Taktiği:

 Google My Business’da yayınlar kısmında ürün ya da içeriklerinizi paylaşarak Google arama sonuçlarında haritalar alanı üzerinden potansiyel müşterilerinize ve kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Google haritalarda ilk sırada çıkma

#7 Dijital Pazarlama Taktiği:

 Kullanıcı deneyimini öncelikli hale getirin. Kullanıcının markaya vereceği değeri, ona göstereceği sadakati ve potansiyel müşterilerinize sizin hakkınızda vereceği bilgileri, kendisine sunulan deneyimle elde eder:

#6 Dijital Pazarlama Taktiği:

Reklamlarınızda her daim dil bilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin. Bu, kaliteli ve güvenilir bir marka imajı çizmenizde önemli rol oynayan bir etkendir.

#5 Dijital Pazarlama Taktiği:

 SEO çalışmalarına önem verin: Site içi SEO ve site dışı SEO, arama motorları sonuçlarında daha fazla görünürlük ve tıklanırlık sağlayacaktır. Organik aramalar, zamanla direk gelen trafiğinizi de arttıracaktır.

#4 Dijital Pazarlama Taktiği:

 Kurumsal ya da e-ticaret sitelerinde bir blog oluşturularak sektörüzle ilgili güncel ve özgün bilgi kaynaklı yazılarla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Yazılarınızdan sitenizin ilgili sayfalarına yönlendirmeler yapabilirsiniz.

#3 Dijital Pazarlama Tekniği:

✅ Rakibinizin Facebook sayfasına gidin ve sol menüdeki “Bilgiler ve Reklamlar”a tıklayın. Rakibinizin aktif Facebook reklamlarını görün ve reklam stratejilerinize yön verin.

#2 Dijital Pazarlama Tekniği:

✅ Sosyal Medyayı aktif kullanın. Direk satışlar için Instagram’a daha çok zaman ayırmalısınız. Özellikle işletme hesabına geçiş yaparak daha çok analiz yapabilir ve kullanıcılarla direk iletişime geçebilirsiniz.

#1 Dijital Pazarlama Tekniği:

✅ Rakiplerinizin web sitesine giden kitleyi yakalayın. Google Ads’te Custom Affinity kitlesi hedefli reklam kurabilirsiniz. Rakiplerinizin web sitesine giden kitleye işletmenizi tanıtan reklamlar gösterip, rakiplerinizden müşteri kapabilirsiniz.

Yorum Bırak