YouTube’dan nasıl para kazanılır?

YouTube’dan para kazanmak neredeyse son yılların en popüler gündemlerinden biri haline gelmiş bulunuyor. Günümüzde ünlü, ünsüz hemen herkesin YouTube kanalında yer alıyor olması, kolay para kazanmak isteyen herkesin iştahını kabartıyor. Neredeyse her önüne gelenin YouTube kanalı açması bunun kolay bir iş olduğu konusunda ön yargı oluşturuyor olsa da, YouTube üzerinden para kazanabilmenin de püf noktaları var.

Her işte olduğu gibi bazı kurallara uymanız ve eksiksiz yerine getirebilmeniz halinde YouTube üzerinden para kazanmak mümkün olabiliyor. YouTube gibi büyük bir sosyal medya devinden para kazanabilmenin iki altın kuralı var. Bunlardan birincisi kurallara uymak, ikincisi ise, işin mutfak kısmını becerebilmektir. Öncelikle mutfak kısmında neler yapılması gerektiğini inceleyelim.

YouTube’da ne tür içerikler para kazanmanızı sağlar?

YouTube’dan para kazanmak için bazı meşakkatli aşamalara katlanmanız gerekli. YouTube kanalında her gün milyonlarca içerik yer aldığından dolayı birçok içeriğin birbirine benzemesi kaçınılmaz oluyor. Bu sebeple oluşturduğunuz içeriklerde,

1- Özgün olmalısınız

2- İzleyici kitleniz olmalı

3- İzleyicilerle sürekli etkileşimde olmalısınız.

Özgünlük

Gerçek dünyada olduğu gibi sanal âlemde gerçeklik her zaman prim yapar. Bu sebeple taklitlerin asıllarını yaşattığını unutmadan kendinize özgün içerikler üretmelisiniz. You Tube bu konuda oldukça net mesajlar veriyor. Kanalda kaliteli içerikler her zaman öncelikli olarak değer görüyor. Yüklediğiniz içeriklerin derleme olması veya daha önce başkaları tarafından kullanılmış olması halinde başarılı olma şansınız neredeyse sıfıra yakın. Ayrıca kullanacağınız müzikler konusunda da oldukça dikkatli olmalı, telif haklarına özne göstermelisiniz. Aksi takdirde ceza almanın yanı sıra, YouTube’dan kazanç elde etme fırsatını kaçırmış olursunuz.

İzleyici kitlesine sahip olma

İzleyici kitlesine sahip olmak kısa süre içerisinde yapabileceğiniz bir şey değil. Bu yüzden sabırlı olmak ve çalışmaları özenle yürütmek gerekir. Yapabileceğiniz en iyisini yapmak şartıyla haftalık programlar oluşturarak ve mümkün olduğu kadar fazla içerik girerek süreci devam ettirmelisiniz.

Giriş saatlerinizde istikrar oluşturun. Her hafta aynı gün ve saatte giriş yaparak kendinize özel bir izleyici kitlesi oluşturmaya başlayın. Bu yöntem sayesinde izleyicileriniz videolarınızın gün ve saatlerini bildiği için sizi bekler hale gelebilir. Bu yöntemi uygulayarak her gün veya her hafta bir kez video yükleyen kişiler var. Siz kendinize bir program belirlemeli ve programınızı aksatmadan devam ettirmelisiniz.

İzleyici ile etkileşim

YouTube’dan para kazanabilmek için, öncelikle sizi izleyicilerin bir yere getireceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Eğer tüm dünyada veya Türkiye’de tanınan biri değişeniz, videolarınız hakkındaki tüm yorumları okumak ve gelen soruları cevaplamak size puan kazandıracaktır. Bu yöntem size ayrıca YouTube sıralama algoritması açısından da avantaj sağlayacaktır.

En önemli mutfak gereksinimlerini yerine getirdiğinizden ve istikrarlı bir program izlediğinizden emin olduktan sonra, para kazanabilmek için yerine getirmeniz gereken diğer ayrıntıları da uygulamaya koymalısınız.

– Size ait ve her yerde kullanabileceğiniz bir logoya sahip olmalısınız.

– Profesyonel bir intro oluşturmalısınız.

– Videolarınızda durgunluk olmamalı, her eklediğiniz yeni videoda görünüm ve görsellerde değişiklik yapmalısınız.

– Her video eklemede kendi özgün yönlerinizi belirterek söz veya yazı ile bunu anlatın. Betimleyici etiketler kullanmanız doğru izleyiciyi yakalamanıza olanak sağlayacaktır.

– Videolarınız izleyici tarafından benimsemelidir. Bu sebeple gerçek ve kendiniz olmaya özen göstermelisiniz. Kurgulanmış bir video izlenimi yaratmanız halinde izleyiciyi yakalama şansınız neredeyse sıfır olacaktır.

– Kullandığınız müzik eserleri başta olmak üzere telif haklarına özen gösterin. İhlal etmeyin

– Videolarınızda kullanacağınız görsellerin ticari kullanım hakkı sizde olmalıdır. Aksi takdirde cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

– Daha önce sizinle aynı yollardan geçmiş olan ünlü YouTuber videolarını izleyin ve kazançlarını inceleyin.

YouTube hesaplarını paraya çevirmek için neler yapmalısınız?

YouTube’dan para kazanmak adına işi mutfağında yapılması gerekenlerin titizlikle yerine getirilmesinden sonra, YouTube tarafından konulan kuralların uygulanmasına sıra geliyor. YouTube’dan para kazanabilmeniz için YouTube kanalıyla bir nevi ortaklık kurmak zorundasınız. Bu da şu anlama geliyor; ürettiğiniz içeriklere Google’ın reklam vermesi. Bunu oluşturmanız için atmanız gereken adımlar ise,

İş Ortağı Programı şartlarını kabul edin

1- YouTube’da oturum açarak işe başlayın.

2- Sağ üst bölümde yer alan hesap kısmından İçerik Stüdyosu‘nu seçin

3- Sol bölümde yer alan menüdeki Kanal> Durum ve özelliklerini seçin

4- ‘’Para kazanma’’ altında yer alan ‘’Etkinleştir’’ seçeneğini tıklayın

5- son olarak ‘’YouTube İş Ortağı Programı Şartları’’nı kabul etmek için ekranda yer alan adımları takip edin.

AdSense kaydı oluşturun

YouTube’da yayınladığınız videolardan gelen ödemeleri alabilmeniz için AdSense hesabında oturum açmalısınız.

Para kazanma tercihleri

Videolarınızda gösterilmesine onay verdiğiniz reklam türlerini belirleyerek işaretleyin ve kaydedin. Ayrıca sistemde yer alan mevcut videolarınız ve gelecekte üreteceğiniz tüm videolardan para kazanmak istediğinizi onaylayın.

İncelemeye girin

Bundan sonra yapabileceğiniz tek şey, sürecin sonucunu beklemek olacaktır. Kanalınız YouTube tarafından incelenecek ve YouTube hizmet şartları ve Topluluk kurallarına uygun olup olmadığı konusunda inceleme yapılacaktır.

YouTube tarafından uygulanmaya başlanan yeniliklerden biri de, para kazanmak için yeterli izlenme veya takipçi sayısına ulaşma zorunluluğunun getirilmesi. Geçmişte sadece tek bir videoda istenilen izlenme sayısına ulaştığınızda ödeme yapılırken, günümüzde ödeme alabilmeniz için izlenme sayısı ve takipçi sayısının belli bir düzeyde olması öngörülüyor.

Bu kuralı yerine getirmek adına sürekli içerik üretmeye devam etmeniz ve en az 1000 aboneye sahip olmak ve asgari 10000 kanal görüntülenmesi ve son 12 aylık periyotta 4000 saat izlenmiş olmanız gerektiği anlamını taşıyor.

YouTube’dan Para Kazanmanın Yolu, Sabır ve İstikrardan Geçiyor

YouTube’dan para kazanmak için öncelikli olan sabırlı ve istikrarlı olabilmek gerekir. Zekice hazırlanmış videolar ve sürekli videolar yayınlayacağınız bir kanalınız olması, hayal bile edemeyeceğiniz paraları kazanmanıza olanak sağlayabilir.

Belirli bir izleyici kitlesine sahip olmanız sonucunda daha önce tatmadığınız heyecanlar yaşayabilir, mesajlarınızı geniş bir kitleye ulaştırmanın yanı sıra kendiliğinden gelen bir kazanç oluşturabilirsiniz. Bunun için inançlı ve sabırlı olmak gerekir. Eğer ünlü birisi değilseniz kanalınızı ilk açtığınızda para kazanmaya çok fazla önem vermemeli, her geçen gün daha kaliteli içerikler üretmeye ve daha fazla izlenmeye odaklanmalısınız.

Hiçbir şekilde YouTube’dan hızlı bir şekilde para kazanıp zevk ve sefa içerisinde yaşayacağınız düşüncesine kapılmadan yolunuza devam etmelisiniz. Sadece birkaç video yükleyerek büyük paralar kazanamayacağınızı her an aklınızda bulundurmalısınız. YouTube kanalının bir prensibi de, video yükleyicilerinin kararlılığını kanıtlamasıdır. Kanalınıza yüksek kalitede videolar yüklemeniz, kanalınızı her geçen gün büyüterek daha fazla izleyici sayısına sahip olmanız ne kadar kararlı olduğunuzun göstergesi olmalıdır.

Tüm gereklilikleri yerine getirebilmek için kendinize bir yol haritası çizmeli, yayınlayacağınız videolarda kaliteli görüntüler oluşturmaya özen göstermelisiniz. Günümüzde hiç kimse net olmayan ve titreyen bir elden çıkmış videolara şans tanımıyor. Bu yüzden videolarını çekerken geniş lenslere sahip veya optik görüntü dengesine sahip lensleri tercih etmeli, sabit görüntüler elde edebilmek için tripot gibi yardımcı araçlar kullanmalısınız. Ayrıca videolarınızda sesi arka plana atmadan kendinizi izleyiciye net bir şekilde duyurmalısınız.

Yorum Bırak