App Store Optimizasyonu ( ASO ) SEO rehberi

App Store Optimizasyonu, mobil uygulamaları optimize ederek uygulama mağazalarında üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmalara verilen addır. Bu çalışmaları SEO uzmanları gerçekleştirir. Kurumlarda SEO uzmanları istihdam edilebilir ya da SEO danışmanı desteği alınabilir. Fakat bu seçimleri doğru yapmak çok önemlidir.

Üst sıralarda yer alan mobil uygulamalar potansiyel müşteriler için daha görünür olur. Böylelikle dönüşüm hedeflerinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

ASO SEO rehberi ile uygulama sayfanıza daha fazla trafik çekebilecek ve daha fazla indirilmeye sahip olabileceksiniz.

Bu rehberimizde, ASO nasıl yapılır, iTunes veya Google Play Store uygulamaları nasıl sıralar ve ASO için kelime araştırması nasıl yapılır bunları göreceğiz.

Öncelikle;

ASO neden önemli?

Bazı uygulamalar marketlerde en üst sıralarda yer alırken bazı uygulamalar ise hak ettiği sıralamayı bulamıyor. Haliyle büyük rekabetin yaşandığı bu ortamda üst sıralarda yer almıyorsanız, hem indirme sayınız düşük kalacak hem de dönüşümleriniz istediğiniz gibi gerçekleşmeyecek.

Bu aşamada ise devreye App Store Optimizasyonu girecek. Yapacağınız birkaç düzenleme ile uygulama marketlerinde üst sıralarda yer alabileceksiniz.

O zaman hemen ASO sıralama faktörlerine değinelim…

– Başlık

Bir websitesinde de SEO’ya başlarken en önemli kriterlerden biri başlıktır. Benzersiz ve hedefe yönelik oluşturulan başlıklar size başarıyı getirir.

Uygulama marketlerinde de her şeyden önce başlıklara dikkat etmek gerekir. Uygulamanın ne hakkında olduğunu anlatan en önemli kısım başlıktır.

Aynı zamanda bir yemek tarifi uygulamasıysa bununla ilgili bir başlık atılabilir.

Örneğin:

GZT Lokma – Yemek Tarifleri

Asmart – Araç Takip Sistemi

Google Maps – Transit & Food

Görüldüğü üzere uygulama marketlerinde de üst sıralarda yer almak için birinci önceliğimiz başlıklar. Uygulamanın ne ile alakalı olduğunu açıkladığımız takdirde doğrudan hedef kitleye ulaşabiliriz.

Başlık bulunan uygulamaların başlık bulunmayanlara göre daha üst sıralarda yer aldığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Görsel: https://www.forbes.com/sites/johnrampton/2015/10/16/the-beginners-guide-to-app-store-optimization/#56490ddf23f1

– Sub title

Uygulamalarda alt başlıklar da kullanmak size oldukça fayda sağlayacaktır. Başlığın altında yer alan gri alanı kapsar.

30 karakter ile sınırlıdır ve burada da anahtar kelime kullanabilirsiniz.

 

Yemek tarifleri konusunda iyi bir başarı elde eden Yemek.com’un da Apple App Store üzerinde uygulamasına nasıl bir ana başlık ve alt başlık attığını aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

 

Hem ana başlıkta hem de alt başlıkta anahtar kelimeleri nasıl geçirdiğini görebilir ve doğrudan hedef kitleyi nasıl ele aldığını anlayabiliriz.

– Sub title kullanılmalı. Anahtar kelime geçmeli. ( Pratik, nefis ve lezzetli yemek tarifleri )

– Logo

Logo sizi temsil eden en önemli şeydir. Kurumsal kimliğinizi en iyi yansıtan şey logodur. Doğru ve ilgi çekici bir logo seçimi ile marketlerde ilgi çekebilirsiniz.

Youtube SEO rehberimizi incelediyseniz orada da kapak fotoğrafların öneminden bahsetmiştik. İlgi çekici olan kapak fotoğrafları nasıl daha fazla tıklanma alıyorsa marketlerde de ilgi çekici ve farklı olan logolar daha fazla tıklanma almaktadır.

 

 

Açıklama:

Açıklama, sıralamalarda sizi ön plana çıkartabilecek en önemli hususlardan bir tanesidir. Doğru anahtar kelimelerle hedefe yönelik yapılan açıklamalar sizi bir adım öne çıkartacaktır.

Uygulamayı anlatan en önemli kelimeleri seçmeli ve sizi farklı kılan tüm özellikleri yansıtmalısınız.

Uygulamanız hakkında aranan kelimelere Google üzerinden de ulaşabilir ve bunları metin içerisinde geçirebilirsiniz.

Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse yine yemek tarifleri konusunu ele alabiliriz.

Yemek tarifleri ile ilgili aranan kelimelerden bir tanesi de “internetsiz yemek tarifleri” aramasıdır.

 

– Açıklamada uygulamanın tüm bilgileri sunulurken anahtar kelimeler de geçmelidir. ( Bugün ne pişirsem, yemek tarifleri, tatlı tarifleri gibi anahtar kelimeler araya serpiştirilmeli. )

Bilinen iyi yemek tarifleri sitesinden biri olan Nefis Yemek Tarifleri, iOS uygulamasında yeterince anahtar kelimeyi geçirmiş ve en son kısma ise not bırakmış.

 

Not: Uygulamamız internetsiz çalışmamaktadır.”  yazılmış. Hem yemek tarifleri hedeflenmiş hem de internetsiz yemek tarifleri araması.

Bu da bize açıklama kısmının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Video

Uygulamalarda video kullanmak size her zaman avantaj sağlayacaktır. Videoda ise neler yaptığınızı, neler sunduğunuzu kullanıcıya çok doğru şekilde kısa ve öz anlatmalısınız.

Ekran görüntüleri

İlgi çekici ekran görüntüleriyle uygulamanızı tanıtmalısınız. İyi bir tasarım ve tanıtımla uygulamanız daha dikkat çekici olabilir.

İnceleme ve yorum

Uygulamalarda çoğu kez gördüğümüz inceleme ve yorum talebini kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde sizler de kullanmalısınız.

Belirli zaman aralıklarında uygulamadan ayrılmadan kullanıcıların fikirleri sorulmalı ve yorum talep edilmeli.

Araştırmalar sonucunda en çok inceleme ve yorum alan uygulamalar marketlerde daha üst sıralarda yer almaktadır.

 

İndirilme sayısı

Google Play veya App Store gibi uygulama marketlerinde üst sıralarda yer almak için indirilme sayısı da baz alınmaktadır.

Toplam indirilme sayısı fazla olan uygulamalar daha üst sıralarda yer almaktadır.

Yapacağınız kampanyalar ile uygulamanızı indirmeye teşvik edebilirsiniz.

Öte yandan uygulamanın büyüklüğü için de sınırlandırma koyabilirsiniz. Büyük boyutlu uygulamalarda hücresel veri sizin için dezavantaj oluşturabilir.

50 MB gibi büyüklükte olan uygulamalar için Wireless şartı koyabilirsiniz.

 

Uygulamaya yanıt verme:

Kullanıcı memnuniyetini önemsemek size her zaman avantaj sağlayacaktır. Kullanıcıların şikayetlerini dinlemeniz gerekmekte ve bunların düzeltilmesi için çalışmalar yapmalısınız.

Market üzerinden olumlu ya da olumsuz yazılara daima cevap vermelisiniz. Böylelikle kullanıcıların beğenisini kazanacaksınız.

 

Linkler

Uygulamanızın adreslerini sitenizde yayınlarken bir yandan da yazı içlerinden linkler verebilirsiniz.

“Marka Adı iOS Uygulaması” gibi bir anahtar kelime geçtiğinde mağazanızın linkini verebilirsiniz. Bu link çıkışları size her zaman avantaj sağlayacaktır.

Aynı zamanda basın bültenleri yayınlatarak markanızı tanıtabilir ve başka sitelerden de link çıkışları sağlayabilirsiniz.

App Store Kelime Araştırma

Uygulamanız için anahtar kelime araştırması yapmak için bu sitelerden faydalanabilirsiniz.

https://www.meatti.com/app-store-keyword-suggestions

https://neilpatel.com/ubersuggest/

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

Bu siteler ile uygulamalarınız için doğru anahtar kelimelerinizi seçebilir ve marketlerde daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Sizler de bir uygulamaya sahipseniz yukarıdaki maddeleri deneyebilir ve farkı görebilirsiniz.

GÜNCEL SEO TEKNİKLERİ: https://www.cengizgonultas.com/seo-nedir-guncel-seo-teknikleri-10265/

 

Yorum Bırak