Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama internet üzerinden ürün ve hizmet tanıtımına olanak sağlayan dijital bir pazarlama yöntemidir. İnternet kullanımının her geçen gün daha da yaygın bir hale gelmesiyle kullanıcılara dijital kanalları kullanarak erişim sağlamak zorunluluk haline gelmiştir. Her ne kadar geleneksel pazarlama yöntemleri geçerliliğini kısmen koruyor olsa da, dijital pazarlama tüketici davranışlarına eşsiz bir şekilde yaklaşım sağlayarak, tüm pazarlama yöntemlerinden daha avantajlı bir uygulamaya dönüşüyor.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama en basit anlamıyla, internet ortamında ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışına olanak sağlayan bir yöntemdir. Dijital pazarlama yöntemi bir işletme veya markanın dijital ortamdaki pazarlama sürecine verilen isimdir. En önde sayılabilecek dijital pazarlama kanalları,

 • İnternet siteleri
 • Sosyal medya kanalları
 • Mobil platformlar
 • Online broşür ve kataloglar
 • Blog postları
 • İnfografikler vb. kanallardır.

Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özellik, dijital pazarlamanın geri dönüşlü olmasıdır. Oysa geleneksel pazarlama yöntemlerinde tek taraflı iletişim söz konusudur. Dijital pazarlamada tanıtımını yaptığınız ürün ve hizmetler en kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye ulaşarak elde edilmek istenen hedeflere erişim kolayca sağlanır. İnternet ve sosyal medya kanalları geri dönüşlerdeki gerçek zamanlı yapısıyla tüm pazarlama yöntemlerinden bir adım öne geçmiş bulunmaktadır. Bu sebeple dijital pazarlama yöntemiyle ürün ve hizmet tanıtımı her geçen gün daha fazla işletme tarafından tercih edilmektedir.

Dijital pazarlama tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Yapılan bir araştırma Türkiye nüfusunun %50 den fazlasının aktif internet kullanıcısı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Günümüzde neredeyse tüm temel ihtiyaçlar artık internet üzerinden verilen siparişlerle giderilmektedir. Bu durum dijital pazarlamanın ne denli önem kazandığının da bir göstergesidir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre daha güncel olan dijital pazarlama, dünyaya çok çabuk uyum sağlayabilme yönüyle de tercih ediliyor. Dijital pazarlama sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun ürün siparişi yapabiliyor, ürününüzü internet üzerinden tüm dünyayla paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca tüketiciye alternatif ürünlerin sunulmasını sağlaması bakımından da dijital pazarlama yöntemi büyük ilgi görüyor.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama uygulamalarında en etkili platformlar web siteleridir. Web siteniz üzerinden ticari faaliyet gerçekleştiriyorsanız, web sitesi tasarımınızın kullanıcı odaklı olmasına özen göstermelisiniz. Dijital pazarlama yöntemi ile normal yollardan erişebileceğinizden çok daha fazla müşteriye erişebilir, hedef kitlenizi genişleterek elde edeceğiniz verimi en üst düzeye taşıyabilirsiniz. Dijital pazarlama size ayrıca müşterilerinizin anlık tepkilerini ölçme, analiz etme imkânı sunarak duruma göre hareket edebilme esnekliği kazandırır. Dijital pazarlama kanallarının ilk sırasında yer alması gereken, içerik pazarlamacılığı olmalıdır. Web sitesinde sunulan içeriklerin hedef kitlenizin gereksinimleri doğrultusunda hazırlanması ve sunulması icap eder. Bu sebeple web sitenizde yer alacak olan içeriklerinizde bulunması gereken özellikler,

 • Sunduğunuz içeriklerin müşteri açısından değerli olmasına özen göstermelisiniz
 • İçeriklerinizi sürekli bir şekilde yenileyerek güncel olmasını sağlamalısınız.
 • Sunduğunuz hizmetler çözüm odaklı, gerçekçi ve uygulanabilir olmalı

Blog

Tasarladığınız web siteniz gerek müşterileriniz gerekse muhtemel müşterileriniz açısından güvenilir bir kaynak hissi vermelidir. Blog, kendi sektörünüz hakkında önemli bilgilerin yer aldığı önemli bir dijital pazarlama kanlıdır. Blogunuzda müşterilere verdiğiniz ilk izlenim kurumsal olmadığınız yönünde olursa, olumlu dönüşler almanız zor olacaktır. Bu sebeple bloglarda yer alan içeriklerin kalitesinden emi olmalısınız. Bloglarınızın etkili olabilmesi adına yapmanız gerekenler ise,

 • Benzer sektörlerde faaliyet gösteren firmaların web sitelerinin ne sıklıkta paylaşım yaptığını analiz etmelisiniz.
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sosyal medya paylaşımlarına ayırdığı zaman dilimlerini analiz etmelisiniz.
 • Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bulmak istedikleri bölümleri ve başlıkları kolayca bulmalarını sağlamalı, içeriğinizi dikkat çekici başlıklar ve maddeler halinde yapılandırmalısınız.
 • Bloğunuzun ziyaretçiler için önemli bir kaynak olduğunu bilerek kullanmalı, sosyal medya ve E-mail pazarlamacılığını kullanmak suretiyle bloğunuzun tanıtımını düzenli bir şekilde yapmalısınız.

Sosyal Medya

Dijital pazarlama kanalları arasında en yüksek paya sahip olan sosyal medya, ürün veya hizmet sunumlarınızı yapabilmeniz adına büyük kolaylıklar sağlar. Bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmak suretiyle sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanabilir, sosyal medyadaki varlığınızı gözle görülür bir şekilde yükseltebilirsiniz.

Paylaşım: Sitenizde sosyal medya paylaşım butonlarını doğru yere konumlandırmak önemlidir. İçeriğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun, sosyal paylaşım olanağı sağlamıyorsanız ziyaretçilerinizin içeriklerinizi paylaşma ihtimali oldukça düşüktür.

Etkileşim: Takipçilerinizle sıkı bir bağ oluşturmanız sizin ticari geleceğiniz açısından oldukça önemli bir unsurdur. Bu yüzden sosyal medyadaki etkileşimleri önemsemeli, takipçilerinizle interaktif iletişim kurmayı başarmalı ve sürdürmelisiniz.

İçerik tanıtımı: Ziyaretçilerinizde merak uyandırmak adına, belirlediğiniz sosyal medya planlamanıza uygun olarak içeriklerinizi hesaplarınızda paylaşmalısınız.

E-Mail

Dijital pazarlama kanallarından bir diğeri de, E-mail uygulamasıdır. İşletmeler ellerinde mevcut olan veri tabanları sayesinde müşterileriyle iletişime geçmek suretiyle onların sadakatlerini sürekli kılabilir. Son derece önemli bir ticari strateji kanalı olan e-mail uygulamaları, diğer yöntemlere oranla daha fazla kazanç getirebilecek bir dijital kanal olarak değerlendirilmektedir. E-Mail kanalını daha etkili kullanarak satışların artırılması ve müşteri dönüşlerini sistematik bir düzene sokmak mümkündür. Bunu sağlamak adına,

E-Mail Testi Yapmak: Müşterilerinize yollamış olduğunuz e-maillerin okunup okunmadığını anlamak adına yapmanız gereken işlem test etmektir. Yapacağınız testler e-maillerinizin açıklama seviyelerini belli bir seviyede artırmanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca yapacağınız e-mail testlerinin sonucuna göre, içerik ve görsel kullanımını artırmak suretiyle daha etkili mailler gönderebilirsiniz.

Bölünmüş Testler: Müşterilerinizi konum veya ilgi alanlarına göre kategorize etmeniz, her kategorideki müşterinizin ilgi alanlarına göre gereksinimlerini karşılayabilmenizi sağlayacaktır. Müşterilerinizi farklı kategorilere ayırmanız, doğru bilginin doğru kişiye tam isabetle ulaşmasına olanak sağlayacaktır.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama aslında sahip olduğunuz içeriği ne kadar başarılı paylaştığınızla ilgilidir. İçerik pazarlama aslında sahip olduğunuz markanızın hikâyesinin anlatımıdır. İçeriklerinizi açık mesaj içeren her şekilde kullanmalı dikkat çekici resim, video veya haber şeklinde sunmalısınız. İçerik pazarlamasında iyi bir hikâyeyi etkili içeriklerle paylaşmak önemlidir. İçerikleriniz özgün ve dinamik paylaşımlarla daha geniş kitlelere ulaştırabilir, ürün ve hizmet tanıtımlarınızı daha sağlam temeller üzerinde yükseltebilirsiniz.

Mobil Araçlar

Sitenizin mobil formatlara uygun şekilde tasarlanmış olması, işletmenizin faaliyet gösterdiği sektörde rekabet edebilmesini sağlar. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını anlamak, istek ve davranışlarının ne anlama geldiğini analiz edebilmek hareketli pazarlama olanağı sağlayarak size önemli avantajlar sağlayacaktır.
Site İçi Promosyon ve Kampanyalar: iyi bir dijital pazarlama tekniği olan site içi kampanya ve promosyon yöntemi, kullanıcıları tetikleyen ve harekete geçiren bir yöntemdir. Web siteniz aracılığıyla müşteri kitleniz ve muhtemel müşterileriniz beklentilerine uygun kampanyalar düzenleyebilir, satışlarınızı artırarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Hedefleme

Müşterileriniz ve hedef kitlenizin zihninde markanızı ve ürününüzü her an canlı tutmalısınız. Bunu yapabilmek adına basit ve güçlü bir yöntem olan çerez yerleştirmeyi uygulamalısınız. Bu yöntemle müşterilerinizi izleyebilir, web site ağı üzerinden ürün reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Sosyal Medya Araçları

Her birinin etki alanı ve amacı farklı olan sosyal medya araçları en etkili dijital pazarlama kanallarıdır. Başta Facebook olmak üzere, Twitter, Linkedin, Google, Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya araçlarının kullanımı, etkili ve güçlü bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmanıza olanak sağlayacaktır.

Yorum Bırak