YouTube’da ilgiyi aksiyona dönüştürün: Türkiye’de kimler online video izliyor?

Pandemi ile kullanıcı davranışlarında ani değişimler oldu. Rutinlerin dışında içerikler üretildi ve tüketildi. Tüm değişimler, dijital pazarlamaya net yansıdı. Sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte YouTube için daha çok içerik üretildi ve daha çok içerik tüketildi; özetle ilgi tüm zamanların neredeyse en üst seviyesine çıktı. Bu durumu kimi pazarlama ve reklam yöneticileri aktif olarak kullandı ve çok iyi dönüşümler aldı.

Peki, Türkiye’de kimler online video izliyor, YouTube’a olan ilgiyi nasıl aksiyona dönüştürebiliriz? İşte tüm bu soruların yanıtlarını Google tarafından Think with Google üzerinden paylaşılan analiz ve araştırmalarla birlikte sizlerle paylaşıyorum.

Tekil kullanıcı sayısı Türkiye’de 39 milyonu geçti

18 yaş ve üzeri tekil kullanıcı sayısı globalde 2 milyarı aşarken Türkiye’de de 39 milyonu geçti.

YouTube, hızla büyüyen içerik havuzu sayesinde genç hedef kitleye erişimde lider bir platforma dönüşürken, 18-34 yaş aralığında Türkiye’de aylık 15 milyonluk erişimle zirvede yer alıyor.

Yetişkin hedef kitleye baktığımızda ise, diziler, yemek kanalları ve spor programları gibi içerikler yine televizyondan yüksek erişim getiriyor.

İnsanların %90’ından fazlası, yeni marka ve ürünleri Youtube’da keşfettiklerini söylüyor.

Alışveriş yapanların %55’inden fazlası ürünü önce Google’da arıyor, daha fazla bilgi almak için ise YouTube’a danışıyor.

Alışveriş yapanların %40’ından fazlası YouTube’da keşfettikleri ürünleri satın alıyor.

Ek olarak Türkiye’de yaoılan bir araştırmaya göre, alışveriş öncesinde araştırma yapılan yerlerin başında %70 ile Arama ve %59 ile video geliyor. Ve bunların %53 ile perakende uygulamaları takip ediyor.

YouTube, 18-34 yaş aralığında Türkiye’de aylık 15 milyonluk erişimle zirvede yer alıyor.

3 adımda hedef kitlenizi YouTube ile nasıl kazanabilirsiniz?

1. En iyi tüketicileri nasıl bulacaksınız?

Tüketicinin niyetini belli eden en güçlü sinyale yani yaptıkları aramalara bakın

2. Kullanıcıların ilgisini yakalayıp nasıl eyleme dönüştürebilirsiniz?

TrueView for Action ile tüketiciyi eyleme geçirmek için optimize edilmiş yeni formatlarla dönüşümleri artırabilirsiniz

3. Tüm bunların işe yaradığını nasıl anlarsınız?

TrueView ile daha fazla dönüşüm ve dönüşüm oranı, Arama kampanyalarınızda daha fazla verimlilik, daha düşük eylem başına maliyet, Brand Lift anketleriyle marka değerinde artış, mağaza ziyaretlerinde yükselme gibi pek çok iş sonucu elde edebilirsiniz.

Youtube Algoritması ve Youtube Keşfet’e Çıkma İpuçları

 

1 Yorum

Yorum Bırak