Google Adwords (ADS) reklamlarında anahtar kelime eşleme modelleri

Google Adwords (ADS) aramalarında sıralama ve bütçe dengesini sağlamak için en önemli adım doğru anahtar kelime eşlemesi yapmaktır. Yapılacak geniş eşleme, sıralı eşleme ve tam eşleme gibi yöntemlerle reklamlarınız hangi aramalarda tetikleneceğini belirleyebilirsiniz. Reklamlarınızın tetiklenmesini istemediğiniz anahtar kelimeler içinse negatif anahtar kelimeler belirleyebilirsiniz. Peki, Google ADS reklamlarında anahtar kelime seçiminde hangi metodu kullanmalı ve nereden başlanmalı?

Geniş Eşleme

Büyük bütçeye sahip ve ilk defa reklam verecekseniz bu eşlem modelini kullanabilirsiniz. Geniş eşleme, belirlediğiniz anahtar kelimenin içerisinde geçtiği ilgili tüm aramalarda reklamlarınızın tetiklenmesi anlamına gelir. Bu nedenle çok fazla para harcayabilirsiniz. Eğer veri toplamak isterseniz, kullanıcılarınızın nasıl aramalar gerçekleştirdiğini görmek istiyorsanız doğru negatif anahtar kelimelerle hedefinize ulaşabilirsiniz.

Geniş Eşleme Nasıl Çalışır?

Yazım yanlışı, eş anlamlı kelimeler, alakalı aramalar ve diğer alakalı varyasyonları içeren tüm anahtar kelimelerde reklamınız tetiklenir ve kullanıcılara gösterilir. Örneğin, anahtar kelimeniz “erkek gömlekleri” ise “ erkek gömlekleri satın al”, “erkek gömlek modelleri” gibi arama yapan kullanıcılara gösterilir.

Geniş Eşleme Düzenleyici

Geniş eşlemeye kıyasen kontrolü biraz daha ele almayı hedefler. +erkek +gömlekleri gibi başına artı işareti eklendiğinde kelimelerin başına ve sonuna kelimeler gelebilecek varyasyonlardaki aramalarda reklamı tetikler. Örneğin, +erkek +gömlekleri geniş eşleme düzenleyicisiyle, kısa erkek gömlekleri, erkek beyaz gömlekleri, erkek gömlekleri siyah gibi anahtar kelimeli aramalarda reklamlar gösterilir. Eğer orta ve yüksek bütçeler için ideal bir stratejidir. Bu reklamlarda tıklama oranı ve dönüş oranları daha fazla artış gösterebilir.

Geniş Eşleme Nasıl Çalışır?

Bu reklam modeli, geniş eşlemeye kıyasen arama terimlerin yakın varyasyonlarda da gösterilir. Geniş eşleme düzenleyici yakın varyasyonlar, tekil-çoğul biçimleri, kökten türetilmiş, büyük küçük harf, yazım hataları gibi durumları içerir. Fakat eş anlamlı ve alakalı aramaları yakın varyasyon olarak değerlendirmez.

Sıralı Eşleme

Sıralı eşleme reklam modeli, belirlediğiniz anahtar kelimenin başına yada sonuna başka kelimelerin gelmesiyle oluşan varyasyonlardaki aramalarda tetiklenir. Sıralı eşleme, geniş ve geniş eşleme düzenleyiciye kıyasen daha daraltılmış bir modeldir. Düşük bütçeli reklam modelleri kullanabilir. “erkek gömlekleri” şeklinde tırnsklı olarak yazılır. Örneğin, “erkek gömlekleri” şeklinde belirlenen sıralı eşleme anahtar kelimeler, kırmızı erkek gömlekleri, erkek gömlekleri beyaz şeklinde başına ve sonuna kelimelerin gelmesiyle gösterilir. Fakat ‘erkek için gömlekler’ aramalarında gösterilmez.

Sıralı Eşleme Nasıl Çalışır?

Sıralı eşleme, kullanıcıların sıralı eşleme modeline en yakın arama terimlerinde gösterilir. Hatalı yazılmış kelimeler, büyük küçük harf, tekil ve çoğul kullanımlar, kökten türetilmiş (simit ve simitçi gibi) ve kısaltmalar içeren varyasyonlardır. Bu eşleme modelinde araya yazılan yazılan kelimelerle aramalarda gösterilmez.

Tam Eşleme

Dört anahtar kelime eşleme modeli arasında en özel ve dar kapsamlı olan eşleme modelidir. Tam eşleme çok düşük bütçeli reklam modellerinde kullanılabilir. Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra sektörle direk ilgili ve düşük bütçeli kelimelerde tam eşleme modeli kullanılabilir. [erkek gömlekleri] şeklinde köşe parantezli olarak yazılır. Bu şekilde tam eşleme olarak seçilmiş anahtar kelime gömlekleri erkek, erkek gömlek, erkek gömleği, erkek için gömlek aramalarında gösterilir. Fakat erkek için siyah gömlek, erkek gömlekleri satın al şeklindeki arama terimlerinde gösterilmez.

Tam Eşleme Nasıl Çalışır?

Tam eşleme, birebir aynı ve yakın varyasyonlarda reklamları tetikler. Yazım hataları, tekil çoğul yazım, kısaltmalar, aksanlar, aynı kökten türemiş kelimeler (gözlük gözlükçü) ve yardımcı kelimeler (ama ve gibi) aramaların amacına etki etmeyen kelimelerd yakın varyasyon olarak değerlendirilir.

Bu eşleme modelinde tıklama oranı (TO) daha yüksek olabilir. Bunun sebebi, ürün veya hizmetlerin tamamen alakalı arama terimlerinden kaynaklanmaktadır.

Bu eşleme modelini kullanmak için geniş çaplı bir anahtar kelime araştırması yapılmalıdır. Anahtar kelimelerin rekabet düzeyi, aylık aranma hacmi önemlidir.

Negatif Anahtar Kelime

Negatif anahtar kelimeler sayesinde, belirlediğiniz arama terimlerinde kampanyanızın tetiklenmesini önleyebilir ve sadece sizin için önemli olan anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Böylelikle hizmet veya ürününüzün potansiyel müşterileri olmayan kullanıcıları engellebilirsiniz. Özellikle geniş eşleme modeli için hayati öneme sahiptir. Aksi durumda bütçenizin bir kısmını boşyere harcayabilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime Nasıl Çalışır?

Arama ağı kampanyaları için negatif anahtar kelimeleri belirlerken, anahtar kelimenize benzeyen ancak farklı ürün ve hzimet için arama sorgularını bulmanız önemli. Örneğin, sadece çelik personel dolabı satışı yaptığınızı düşünelim. Böyle bir durumda “ahşap personel dolabı” yada “ahşap kelimesini çalışma modelinize göre negatif anahtar kelimelere eklemelisiniz.

Ayrıca negatif anahtar kelime eşlemesinde hariç tutmak istediğiniz kelimelerin eş anlamlılarını, tekil-çoğul hallerini, yanlış yazılımlarını ve diğer yakın varyasyonları da eklemeniz gerekir.

Negatif anahtar kelimeleriniz, yakın varyasyonlarla veya daha fazla arama sorgusuna erişim sağlayan diğer ifadelerle eşleşmez. Örneğin, çiçekler terimini negatif geniş eşlemeli anahtar kelime olarak eklediğinizi varsayalım. Reklamlarınız kırmızı çiçekler aramasında yayınlanmaya uygun olmasa da kırmızı çiçek aramasında yayınlanabilir.

Negatif Geniş Eşleme

Negatif geniş eşlemeli anahtar kelime: “erkek gömekleri”

Mavi erkek gömlekleri, erkek gömleği aramalarında reklam gösterilirken kırmızı erkek gömlekleri, gömlekleri erkek, erkek gömlekleri arama sorgularında reklamınız gösterilmez.

Negatif Sıralı Eşleme

Negatif sıralı eşlemeli anahtar kelime: “erkek gömlekleri”

siyah kadın gömlekleri, erkek gömleği, gömlekleri erkek sorgularında reklamınız gösterilirken siyah erkek gömlekleri ve erkek gömlekleri sorgularında gösterilmez.

Negatif Tam Eşleme

Negatif tam eşleme anahtar kelime: ”erkek gömlekleri”

beyaz erkek gömlekleri, erkek gömleği, siyah kadın gömlekleri, gömlekleri erkek sorgularından reklamlarınız tetiklenirken erkek gömlekleri aramalarından reklamlarınız tetiklenmez.

Negatif anahtar kelimelerinizde “ve” işareti (&), aksan işaretleri (â) ve yıldız işareti (*) olmak üzere üç tür simge kullanabilirsiniz. Aksan işaretinin bulunduğu negatif anahtar kelimeler farklı negatif anahtar kelimeler olarak değerlendirilir (ör. kar ile kâr). Benzer şekilde, “çoraplar & ayakkabılar” ile “çoraplar ve ayakkabılar” birbirinden farklıdır.

Google Adwords anahtar kelime eşleme modelleri ile ilgili aklınıza takılanları yorumda sorabilirsiniz.

Yorum Bırak