SEO Türkiye’de Ne Durumda?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), Avrupa, Amerika ve İngiltere’de olduğu gibi hızlı bir şekilde Türkiye’de de büyük ilgi görmeye başladı. Türkiye’de SEO uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Türkiye’de kaliteli SEO danışmanlığı hizmeti veren ajanslar, SEO eğitimi veren kurumlar ya da gerçek manada SEO uzmanlarının sayısı oldukça az.

SEO Nedir? 

Türkçe karşılığı, Arama Motoru Optimizasyonudur. Başta Google olmak üzere, Yandex ve Bing gibi arama motorları üzerinden sitelerin organik trafik çekmesi için yapılan site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalarının tümüdür.

Site içi SEO

Site içi SEO, sitenin teknik alt yapısını, sayfa başlıklarını ve açıklamalarını, içerik pazarlamasını ve site içerisinde yazılım ekibiyle birlikte yapılacak tüm çalışmaları kapsar. Site içi SEO’da kullanıcı deneyimi (UX) ve teknik SEO önemlidir çalışmala alanlarıdır. Kullanıcı deneyimini arttıracak tasarım, kaliteli içerikler, sayfa başlıkları ve danışmanlıkları, site hızı, domain uygunluğu site içi SEO’ya örnek verilebilir.

Site dışı SEO

Site dışı SEO, sosyal medya ve backlink çalışmaları gibi dışarıdan yapılacak tanıtım ve bağlantı alma işlemlerini kapsar. Arama motorları manipüle edilmiş backlinklere karşıdır ve tespitinden ceza vermesi kötü ve zorlu sonuçlar doğurmaktadır.

Ücretli ve ilgisiz sitelerden gelen bağlantılar ve web dünyasındaki çok sayıda sinyalden yararlan algoritma yapısı bu site dışı seo etkinliğine önem verir.

Türkiye’de Sık Yapılan SEO hataları

Türkiye’de yapılan SEO hataları başka bir içerik konusu. Ancak sık görülen temel SEO hatalarından bazıları şunlardır:

Yanlış anahtar kelime seçimi

Site ile ilgili doğru anahtar kelimeler seçilmeli. Sektörle ilgili, rekabeti düşük, orta düzey ve yüksek olan anahtar kelimeler bulunmalı. Doğru anahtar kelimeleri belirleme SEO sürecinde önemli bir adımdır. Anahtar kelime analizi, site içindeki anahtar kelime yoğunluğu ve backlink çalışması için büyük önem arz etmektedir.

Yanlış sayfa başlıkları

Title dediğimiz sayfa başlıkları sitede oldukça önemlidir. Hem teknik SEO açısından hemde sitenin tıklanma oranını arttırmak için doğru sayfa başlıkları yazılmalıdır. Başlıkta anahtar kelime ve semantik anahtar kelimelerin geçirilmesi bir çok açıdan SEO’da kritiktir. Tüm anahtar kelimelerin başlıklarda yazılması, anahtar kelimenin çok kez yazılması ya da boş bırakılması Türkiye’de yapılan en büyük başlık yazım hatasıdır.

Kopya içerik

Sayfa açıklamalarında ya da içeriklerde yaşanan en büyük problem kopyadır. Güncel ve özgün içerik üretimi zorlu bir süreç olduğu için site yöneticileri kopya içeriklere başvururlar. Bu durum ise sıralama ve indeksten kaldırılmaya kadar gidebilir.

Spam Backlink

Çok sayıda backlink alımı sonucunda spam cezası alan sitelerin sayısı oldukça fazla. Kalitesiz, çöp sitelerden para karşılığında alınan spam backlinkler siteye en büyük zararı verir. Alınacak cezanın çözümü ise oldukça masraflı ve zordur.

Site Hızı

Son zamanlarda site hızı giderek önem kazanıyor. Kullanıcıların sabırsızlığı, hızı ayrı bir yere taşıdı. Ortalama 3 saniyeden geç açılan sitelerin hız için optimizasyonuna ihtiyacı olduğu bilinmelidir. Yapılması gereken hız optimizasyonları, Google tarafından sunulan Pagespeed  ile tespit edilebilir.

Türkiye’de SEO uzmanına ihtiyaç var mı?

Türkiye, internette büyük bir pazar. Dijital pazarlama stratejileri arasındaki en önemli kanallardan biri SEO’dur. E-ticaret siteleri, haber siteleri, bloglar ve forum sitelerinde organik trafik sağlayan SEO çalışmaları büyük öneme sahiptir. Bu durum göz önüne alındığında SEO uzmanlığına ihtiyacın varlığı net şekilde ortaya çıkıyor. Şirketlerde SEO depertmanları açılıyor.

Eğer;

 • Site içi SEO’ya ihtiyaç varsa,
 • Site içeriğinin incelenmeye ihtiyacınız varsa,
 • İçerik kalitesi arttırılmak isteniyorsa,
 • SEO eğitimi isteniyorsa,
 • Anahtar kelime araştırmasına ihtiyaç varsa
 • Google’da üst sıralar hedefliyorsa,
 • Belli bir pazarda uzmanlaşmak isteniyorsa,
 • Web sitenizdeki teknik hataları, JS kullanımı hakkında bilgiye ihtiyaç varsa,
 • Backlink çalışması yapılacaksa,
 • Site yapısını değiştirirken minimum zararla kurtulmak istiyorsa mutlaka bir SEO uzmanına ihtiyaç var demektir.

SEO Uzmanı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bir SEO uzmanıyla çalışmaya karar verildiyse ne kadar hızlı hareket edilirse o kadar iyi olur. SEO uzmanı seçimini siteyi sıfırdan kurarken tercih etmek en isabetli olanıdır. Çünkü, SEO’ya uygun alt yapıyla sitenin kurulması önemlidir. Fakat sıfırdan başlayan SEO çalışmalarında devamlılık ve sabır gerektirdiği unutulmamalıdır.

SEO uzmanıyla çalışılacaksa, önerilerin hayata geçmesinde kararlı olunmalıdır. Bazen radikal kararlar alınması gerekebilir. SEO uzmanının önerileri hızlıca harekete geçirilmeyecekse SEO uzmanıyla çalışmak pekte mantıklı değildir.

SEO uzmanında olması gerekenler:

 • SEO uzmanı iletişime açık olmalı.
 • Yapılan SEO çalışmalarından örnekler sunabilmeli.
 • Başarılarını ispat etmeli.
 • Google kalite yönergelerini bilmelidir.
 • Anahtar kelime araştırmasını yapabilmeli.
 • Sektörle  ilgili deneyimi ya da bilgisi olmalı.
 • Kullandığı en önemli SEO teknikleri hakkında bilgi vermeli.
 • Başka danışmanlık verdiği siteleri yani referansları olmalı.
 • Rakip analizi yapabilmeli.
 • Ülke ve şehir insanların davranışlarını tanıyor olmalı.
 • Google Analytics ve Google Search Console’u aktif olarak kullanabilmeli.
 • SEO sektöründe yeni olmamalı.
 • Düzenli raporlama yapabilmeli.
 • Anahtar kelime ya da trafik bazlı çalışmayı nasıl yürüteceğini bilmeli.
 • Neyi, neden, nasıl yapılması gerektiğini açıklamalı.
 • Backlink hakkında bilgi verebilmeli.
 • Blackhot SEO çalışması yapıp yapmadığını mutlaka en baştan belirtmeli.

Türkiye’de SEO Uzmanlarıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Özellikle Türkiye’de SEO alanında çalışmalar yapacaksanız, SEO uzmanıyla ya da bir SEO ajansıyla çalışacaksanız mutlaka bilmeniz ve takip etmeniz gereken bazı maddeler var. Bunları dört ana başlıkta sizlerle paylaşıyorum.

1. Sıra Garantisi

1.sıra garantisi veren ya da Google ile bağlantılarım var diyerek vaatlerde bulunan sözde SEO uzmanlarından uzak durunuz. Google’da 200 üzerinden sıralama faktörü var ve sıralamalar manuel olarak ayarlanmamaktadır. Sıralamaları ayarlamak bir şahsın elinde olmadığı için bu gibi vaatlerde bulunanların sahtekar olduğu bilinmelidir.

Bir SEO uzmanı olarak Türkiye’de sıkça karşılaşılan durumlara değinirsek, aranma hacmi ve rekabeti az olan uzun kuyruklu anahtar kelimelerde siteyi birinci sıraya getirme vaatlerinde bulunmalarıdır. Google ile anlaşmam var sitenizi birinci sıraya sabitleyelim sizde bana komisyon verin gibi vaatler de sektörde sıkça duyulmaktadır. Bunlara merdiven altı SEO uzamanı demek çok yanlış bir ifade olmaz.

Şeffaflık

SEO’da en önemli durum ise, şeffaflıktır. Yapılan çalışmaların açıklamasını ve raporunu yazılı olarak isteyin. Kalite yönergelerinin ihlali sonucunda alınacak cezalarda bir yaptırımda bulunulması için elde kanıt olması önemlidir. Spam backlinkler, kopya içerikler, köprü sayfalarla sitenizin çöplüğe döndürülmesine izin vermeyiniz. Eğer SEO çalışmalarını yürüten uzmana, Google Analytics, Google Search Console ve FTP bilgilerini teslim ettiyseniz yapılacak değişiklikleri açıklayabilmelidir. Unutmayın ki, site ceza aldığında ya da organik trafik düştüğünde ilk sorumlu sizsiniz.

Merdiven altı SEO ajansları

Piyasada her işte dolandırıcı olduğu gibi SEO danışmanlığı sektöründe de dolandırıcılar mevcuttur. Bu dolandırıcılara karşı dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlarda şüphelerinizin üzerine gitmenizi tavsiye ederiz.

Piyasada küçük rakamlara büyük vaatlerde bulunan merdiven altı SEO ajanslarına dikkat edilmelidir.

Bu kişiler tarafından uygulanacak eski SEO yöntemleri sitenize zarar verebilir. Spam backlinkler, köprü sayfalar, kopya içerikler, anahtar kelime bazlı çalışmalar, hacklink alımları, sahte trafik gönderimi, link alış verişleri gibi eskimiş ve zararlı çalışmalara dikkat edilmelidir.

Sayfalarda anahtar kelime yığınları, link gizlemeleri, ikiz sayfalar oluşturma ve görünmez yazılar bilinen Black Hat SEO teknikleridir.

Bu teknikler, sitenin tamamen ya da kısmi olarak arama sonuçlarından kaybolmasına neden olabilmektedir.

Harcamalar

Unutmayın ki, Google arama sonuçlarında para karşılığıyla asla sıralama sözü vermez. Sadece Google tarafından ücretli olarak Google ADS. reklamları ile ilk sıralamalarda yer alabilirsiniz. Burada da ödeme, tıklama başına maliyet şeklindedir. Ancak para karşılığında organik aramalarda ilk sayfa garantisi verenlerin dolandırıcı olduğunu unutmayın.

SEO çalışmalarında da yapılan harcamalar konusunda bir rapor istenebilir.

 

2 Yorum

Yorum Bırak