Google Adwords (ADS) nedir? (Özet Anlatım)

Google Adwords,  Google arama motoru sonuçlarında, Youtube ve iş ortağı sitelerde reklam yayınlanmasına olanak sağlayan bir dijital pazarlama kanalıdır.

Dünya genelinde en geniş reklam ağı olan Google Adwords, elde ettiği gelirin yaklaşık olarak yüzde 90’ını reklam sektöründen kazanır. Dijital pazarlama konusunda ise vazgeçilmez bir reklam aracı olma özelliği taşır.

Sahip oluğu geniş kapsamlı özellikleri ve büyük ağıyla reklam verenler için büyük öneme sahiptir. Google Adwords ile hemen her konuda reklam vermek ve reklam hizmetlerinde önemli adımlar atmak mümkündür.

Arama ağı ve görüntülü reklam ağı aracılıyla farklı stratejiler belirleyerek yol almak mümkündür.

Google Adwords, aynı zamanda müşterilerine arama sonuçlarında ayrıcalıklı hizmetler sunar. Bu reklam aracı ile istenen herhangi bir anahtar kelimede Google’ın arama sonuçlarında ilk sayfada ve ilk sırada çıkmak mümkündür. Bununla beraber, marka bilinirliğini arttırmak için belirtilen reklamları, ilgili kullanıcılara daha çok kez göstermek mümkündür.

Ayrıca Google Adwords ile bazı filtrelemelerle hedef kitleye uygun reklam verilebilir ve bu sayede gerçek müşterilere de ulaşılabilir. Reklam konusunda doğru zamanda ve doğru kişilere hızlı bir şekilde ulaşmanın en doğru adresi Google’ın Adwords dijital reklam aracıdır.

Google Adwords Avantajları Nelerdir?

Dijital reklam sektörünün en çok tercih edilen reklam ağı Google Adwords, müşterileri için çeşitli avantajları da beraberinde getirir. Hedef kitle belirlemeden istenen anahtar kelimede çıkmaya kadar pek çok avantaj sunan Adwords, uygun fiyat aralıkları ile çok fazla tercih edilir. Google Adwords ile;

 • Anahtar kelimeleri belirlemek,

 • İstenen reklam konumunu ayarlamak,

 • Hedef kitle seçimini yaş, konum ve dil gibi filtreler ile yapmak,

 • Günü ve saati belirlemek,

 • Reklamların hangi cihazlarda görüntüleneceğini seçmek, her zaman için mümkündür. Bu özellikler ile verilen reklamlar daraltılabilir ve bunun yanında reklamları özelleştirme imkanı elde edilebilir.

Bu şekilde reklam verme ayrıcalığına sahip olan müşteriler, aynı zamanda ürün ve hizmetlerini direkt olarak ilgili kişilere ulaştırma şansına sahip olur. Bunların yanı sıra Google Adwords ile elde edilen diğer avantajlar ise aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

 • Arama motorunda daha fazla ziyaretçi çekmek mümkün olur.

 • Hızlı sonuçlar alınmasını sağlar.

 • Sadece hedef kitleye ulaşma imkanı verir.

 • Ayrıca marka konumlandırması sağlarken bilinirlik gibi konularda ayrıcalıklar sunar.

 • SEO çalışmaları açısından destekleyici bir görev üstlenir.

 • Google Adwords ile uluslararası pazarlama yapmak mümkündür.

 • Bunların yanı sıra Adwords tıklama başı ücretlendirme ile yatırım getirisi olan bir dijital reklam aracıdır.

 • Uygun fiyatlarda ve düşük bütçe ile reklam verebilme olanağı sunar.

 • Google Adwrods içerisinde sonuçlar izlenebilir ve analiz edilebilir.

 • Müşterileri için rakiplerine karşı üstünlük kurma şansı sunar.

Google Adwords Çalışma Mantığı ve Bütçe Belirleme

Google Adwords reklamları anahtar kelime hedeflemesi ile çalışan bir reklam aracı olma özelliği taşır. Kullanıcılar daha önceden belirledikleri anahtar kelimeler ile Adwords üzerinden kolayca reklam verebilir. Bu reklam modeli ile, Google arama motorunun ilk sayfasında çıkılması organik bir arama sonucu değildir. Organik arama sonuçları SEO çalışmalarıyla ilgilidir. Adwords’de reklamların ilk sayfada ve ilk sırada çıkması Tıklama Başına Maaliyet (TBM) ve Tıklama Oranına (TO) göre değişmektedir.

Adwords reklam modeli tamamen ayrılan bütçeye dayalıdır. Bütçeniz ise hedeflediğiniz anahtar kelimelerdeki rekabet ve TBM’ye göre değişim gösterir. Günlük ya da aylık bütçenize göre bakiyeniz tükenene kadar reklamlarınız gösterim ve tıklama alır.

Reklamlarınızın Tıklama Başına Maliyet (TBM) düşürmek ve Tıklama Oranı (TO) arttırmak için Adwords stratejileri belirmek gerekir. Bunu yapmanın en isabetli yolu ise Adwors Uzmanı ile çalışmaktır. Benim  çok param var, kaç para harcadığımın önemi yok diyorsanız kendiniz deneme yanılma yöntemiyle çalışabilirsiniz. Ancak bu süreçte maddi olarak büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

Yorum Bırak