SEO Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? 2024 SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SEO uzmanı, web sitelerini Google Aramam Motoru Optimizasyonu’na uygun pozisyona getiren kişidir. Teknik alanda ve dijital ortamda gelişmiş donanıma sahip olan Google SEO uzmanı; arama botlarının gerektirdiği analiz, planlama, geliştirme, güncelleme, raporlama gibi uygulamaları web siteleri için entegre eden meslek erbabı olarak ön plana çıkar.

Teknolojinin hız kesmeyen ilerleyişi ve dijital dünyanın sürekli yenilenmesi karşısında, Google Arama Motoru Optimizasyonu’nun maksimum artış gösteren kaliteli performans kriterleri; kullanıcıların SEO uzmanı gereksinimini artırdığı gibi çağın mesleğine ayrı bir popülarite kazandırır.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

Web sitesi sahipleri ya da mesleği gereği aktif olarak görev yaptığı web sitelerini optimize etmeyi hedefleyen kullanıcıların en çok araştırdığı uzmanlık alanlarından biri de SEO uzmanı kimdir? Ve ne iş yapar? Gibi konulardır.

Site içi SEO ve site dışı SEO uygulamalarının kontrolü başta olmak üzere, teknik alana dahil olan kodlama programlarına kadar tüm detayları dikkate alan SEO uzmanı; rakip markaların web site trafiği, anahtar kelime varyasyonları, içerik, görsel, başlık ve etiket analizleri ile diğer sosyal platformlarda uyguladıkları markalaşma stratejilerine kadar her ayrıntıyı mercek altına alır.

SEO uzmanları, arama motoru optimizasyonunun dilinden en iyi şekilde anlayan kişilerdir. Uzmanlar, web sitelerinin faaliyet gösterdiği sektörel alanlardaki çalışmalarını yönetirken hem detaylı araştırma, analiz, etüt ve raporlama gibi optimizasyonları gerçekleştirir hem de geniş kapsamlı uygulamaların tüm süreçlerini planlı ve programlı şekilde yürütür.

Web sitelerinin iç, dış ve teknik yapılarını inceleyen uzmanlar site içi iyileştirme, yenileme ve geliştirme teknikleri hakkında bilgiler ve öneriler sunar. Sitelerin Google algoritmalarında ulaştığı istatistiksel ölçümleme sonuçlarının raporlanması, değerlendirilmesi ve yönetilmesi SEO uzmanlarının işidir. Web sitelerine uygun kaliteli içeriklerin üretiminde gereksinim duyulan aranma hacmi yüksek anahtar kelimelerin tespit edilmesi, reklam kampanyalarında etkili stratejilerinin belirlenmesi, aktif durumda olanların modernize edilmesi, rakip web sitelerinin SEO analiz araştırmaları uzman SEO geliştiricileri tarafından gerçekleştirilir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Yeteneğin dışında eğitim, bilgi ve teknik donanımlara hâkim olmayı gerektiren SEO uzmanlığı, Google’ın web sitelerinden beklediği performansı; Google’ın standartlarına uygun niteliklerde modernize ederek gerçeğe dönüştürmeyi gerektirir.

SEO uzmanı olmak için; arama motorlarının çalışma prensiplerini anlamak gerekir. Web sitelerinin arama motorundaki performansını etkileyen pazarlama stratejileri bilinmelidir. Google’ın SEO kuralları başta olmak üzere, Google algoritmalarını harekete geçiren optimizasyonların net anlaşılır ve uygulanabilir özelliklerde olması oldukça önemlidir. Doğru SEO eğitimi doğru kaynaklardan alınması hassasiyet gerektirir. Google SEO güncellemeleri ile SEO eğitiminde yenilenen bilgilerden haberdar olunmalıdır. Ayrıca teorinin pratiğe dökülmesi gibi kriterler de SEO uzmanlığını meslek edinmek isteyenlerin olmazsa olmazları arasındadır.

SEO Uzmanı Özellikleri

SEO danışmanı, web sitelerinin Google arama motorlarında üst sıralara yerleşmesini ve taşındığı SERP sayfalarında istikrarlı bir seyir göstererek kalıcı olmasını sağlayan danışmanlar olarak bilinir. SEO danışmanlarının diğer hedefi organik trafik akışının sağlanmasıdır. Profesyonel nitelikleri ve yetkin donanımlarıyla ön plana çıkan SEO uzmanları, teknik ve dijital stratejilere vakıf; yeniliklere, gelişimlere, alternatif çözümlere, üretkenliğe, hıza ve verimliliğe odaklanan hem analitik hem de düşünsel yetileri ileri seviyede olan meslek erbaplarıdır.

SEO analiz yöntemlerine de hâkim olunmasını gerekli kılan SEO uzmanlık çalışmaları, bütünün ayrılmaz parçaları olduğu için eksiksiz ve sorunsuz olmalıdır. Web sitelerinin iç, dış ve teknik donanımını Google’a uyumlu standartlara getirmeyi hedefleyen SEO uzmanı; takip, destek, iyileştirme ve geliştirme uygulamalarının her alanında eğitimlidir. Bu sayede kalite ve özgünlük gerektiren hem görsel hem de yazılı içeriklerin üretilmesi görevlerini üstlenir ya da geliştirme aşamalarında destek olur.

SEO Uzmanı Danışmanlık Fiyatları

E-Ticaret SEO uzmanı gerçekleştirdiği analitik, dijital, teknik, sosyal içerikli çalışmalar ve koordine alt yapılı optimizasyon faaliyetleri sonucunda, web sitelerinin satış trendlerini ileri seviyelere taşır. SEO’nun uzmanları; web sitesinin Google tarafından beğenilerek ödüllendirmesine olanak tanıyan kapsamlı SEO çalışmaları sayesinde web sitelerinin organik trafiği artırdığı gibi; sitede uzun vakit geçirmeye başlayan müşterilerde, harekete geçme potansiyelini açığa çıkaran kaliteli ve güvenilir zemini oluşturur.

SEO uzmanı fiyatları şahısların ve işletmelerin verdiği hizmetlerin çeşitliliğine, SEO uygulama detaylarına ve çalışmaların sürekliliğine göre değişkenlik gösterir. Fiyatlara etki eden unsurlar arasında aylık periyodlara ya da yıllık çalışma kapsamına giren dönemsel kampanya alternatifleri de mevcuttur.

Profesyonel yetkinlikte faaliyet gösteren İstanbul SEO uzmanı ve SEO danışmanlık ajansı veya freelance danışmanlık hizmeti veren kişiler arasından kaliteli ve güvenilir hizmet anlayışına sahip kişisel ya da şirket olan markalardan dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Performans ve müşteri memnuniyetine göre belirleyebileceğiniz, Metropol kent İstanbul’un seçkin SEO uzmanlarına ait iletişim ve adres bilgilerine, referans yöntemiyle de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

SEO danışmanlık hizmeti, sektör ve rekabete göre değişim gösterdiği için SEO fiyatları da değişmektedir. Ancak genel olarak 10.000 TL ile 80.000TL arasında farklılık göstermektedir. SEO ajans fiyatları, freelance çalışan SEO uzmanlarına kıyasen daha pahalı olabiliyor. Fiyatlar da yine önemli kriterlerden biri de referanslar ve sektöre göre tecrübelerdir.

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? (2024)

2023 yılı itibariyle SEO uzmanı yardımcısı, kurumsal firmalarda işe başlama maaşı, asgari ücret ve 25.000 TL arasındadır.

SEO uzmanı olarak çalışan kişilerin aylık maaşları ortalama 25,000 – 35.000 TL arasındadır.

Tecrübe ve referanslarına göre kıdemli SEO uzmanı maaşları ortalama 35.000 – 50.000 TL civarındadır.

SEO yöneticisi olarak maaşlar 50.000 – 85.000 TL civarına kadar çıkmaktadır.

* Bu fiyatlar piyasadaki ortalama maaşlardır. Çalışanın bilgi ve deneyimine göre değişkenlik gösterir.

Piyasa ve maaşlar hakkında yorumlarınızı bekliyorum. 

 

4 Yorum

Yorum Bırak