SEO Nasıl Öğrenilir: Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO nedir, SEO editörü, SEO uzmanı, SEO danışmanı nasıl olunur, SEO’ya nereden başlanmalı, nasıl SEO öğrenebilirim? Bu ve benzeri sorular, son zamanlarda SEO’nun yaygınlaşmasıyla sıkça sorulan sorular arasında yer alıyor.

Sık sık aldığım mesajlar nedeniyle SEO öğrenmeye yeni başlayanlar için bir başlangıç SEO rehberi hazırlamaya karar verdim.

SEO nedir?

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu olarak tanımlanır. Kısacası optimize etmektir. Parolamız şu; kullanıcılar için üret, arama motorları için optimize et. SEO, Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları sonuçlarında sitenin üst sıralarda çıkması için yapılması gereken site içi ya da site dışı SEO çalışmalarıdır.

Site içi SEO

Site içi SEO, sitenin içinde yapılabilecek teknik çalışmaları barındırır. Web sitenin, sayfa başlıkları, sayfa açıklamaları, site hızı, kod uzunluğu, içerik çalışması ve görsel optimizasyon gibi çalışmalardan oluşur. Bu sıralamaya eklenecek çok sayıda madde bulunmaktadır.

Site dışı SEO

Site dışı SEO, sitenin dışından sitenin sıralamasına fayda sağlayacak çalışmaları barındırır. Sosyal medya, backlink ve marka değerine katkıda bulunacak çalışmalardır.

SEO editörü ne iş yapar ve nasıl olunur?

Düzenli olarak trafik akışına sahip markaların tercih ettiği personellerdir. SEO editörleri, arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olan, teknik SEO hakkında uzmanlık gerektirmeyen, anlık trend takibi yaparak içerik üreten önemli bir pazarlama personelidir. Özellikle haber siteleri ve büyük blog siteleri tarafından tercih edilmektedirler. Site için düzenli olarak trafik sağlayacak içerikler hazırlama ve bu içeriklerin takibini yapma, yaptıkları kritik işlerdir.

SEO editörlerinde bulunması gereken özellikler:

SEO araçlarını kullanmak,

Sosyal medya takibi yapmak,

Tredleri takip etmek,

Dil bilgisine hakim olmak,

Klavyeyi iyi kullanabilmek,

Orta düzeyde İngilizce bilmek,

Arama motorlarının çalışma mantığını bilmek,

Analiz yapabilme yeteneğine sahip olmak gibi temel özelliklere sahip olmaktır.

SEO uzmanı ne iş yapar ve nasıl olunur?

SEO uzmanının kapsamlı teknik ve kod bilgisine sahip olması gerekmektedir. SEO uzmanı, web sitelerin, arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirme çalışmaları, analiz, değerlendirme, uygulama ve raporlarma çalışmalarını ve stratejiler oluşturan kişidir.

İnternet kullanımının ve dijital pazarlamanın artmasıyla SEO uzmanları sitelerin görnümü için kilit personel olarak görülmektedir.

Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve giyim ürünleri satıyorsunuz. Google’a “ayakkabı fiyatları” yazdığınızda sizin sitenizin ilk sayfada yer almasını istiyorsunuz. Bu gibi aranma hacmi yüksek olan kelimelerde sıralama almanız durumunda sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısında ve satışlarınızda artış yaşanacaktır.

Bir başka örnek verecek olursak; bir haber siteniz var. Haber siteleri için “son dakika”, “son dakika haberleri”, “haberler” gibi aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerde ilk sayfada yer alması ciddi trafik getirisi sağlayacaktır.

SEO uzmanında bulunması gereken temel özellikler;

Sitenin içerik ve kod analizini yapabilmek,

Arama motorlarının çalışma mantığını bilmek,

Arama motorları güncellemelerini takip etmek,

Backlink stratejisi oluşturabilmek,

Sosyal medya çalışmalarını kullanabilmek,

Yabancı dil bilmek,

SEO eğitimi verebilmek,

Raporlama yapabilmek,

İçerik stratejisi oluşturabilmek,

Anahtar kelime analizi yapabilmek gibi temel özelliklere sahip olmaktır.

SEO uzmanı olmanın yolu SEO Eğitimi ile başlar. Okuyarak, deneyerek, yanlışlar yaparak, bir kurumda ya da ajansta ekip çalışmasına dahil olarak olunur.

SEO’ya nereden başlanmalı?

SEO’yu gerçekten öğrenmek istiyorsanız, sevdiğiniz bilgi sahibi olduğunuz ya da uzmanlaşmak istediğiniz alanı belirleyin. Satış yapıp para kazandığınız bir sektör olarabilir. Spor, teknoloji, kitaplar, pazarlama, eğitim, e-ticaret ve hizmet sektörülerinden birisi olabilir. Önemli olan bilgi sahibi olduğunuz ya da hakkında kolaylıkla bilgi toplayacağınız bir alan olmasına dikkat ediniz.

Web sitesi kurun

Bir alan belirledikten sonra kendinize bir alan adı alın. Bu alan adının akılda kalıcı ve çok uzun olmamasına özen gösterin. Mümkünse sektörle ilgili bir kelime geçmesi iyi olur ama olmasa da olur. İleride belki bir marka haline bile getirebileceğiniz bir domain olabilir.

Ücretsiz olarak hizmet veren WordPress hizmetinden faydalanarak sitenizi kendiniz kurabilirsiniz. WordPress’den hiç anlamıyorsanız biraz kurcalayın çünkü bu aşamada edineceğiniz bazı tecrübeler SEO çalışmalarında işinize yaracaktır.

Anahtar kelime araştırması

Siteyi kurduktan sonra ve sitenizin sayfalarına başlık ve açıklamalar yazmalısınız. Bunun için anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Hangi alanı belirlediyseniz Google Keywordplanner aracıyla sektörle ilgili anahtar kelime araştırması yapınız. Ürün adını yazdığınızda size anahtar kelime fikirleri verecektir. Aranma hacmi en yüksek olan anahtar kelimeleri sıralayınız. Bu anahtar kelimeler sizin için çok önemlidir. İleride backlink çalışmasında da işinize yarayacaktır.

Anahtar kelimeleri, tek kelime, iki kelime, üç ve daha fazlası olarak gruplandırınız.

İçerik Önerisi: Google’da ilk sırada çıkma teknikleri

URL

Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, hedeflenecek anahtar kelimelerin URL’de geçmesini sağlayanız. URL’lerin uzun olmaması kısa ve öz olmasına özen gösteriniz. URL’ler akılda kalıcı ve kullanıcıların gözünü korkutacak bir yapı da olmamasına dikkat ediniz.

Örneğin:

cengizgonultas.com/icerik-aslkd5648_547k69 gibi URL’ler yerine

cengizgonultas.com/icerik-analizi gibi kısa ve özet URL tercihinde bulunuz.

URL’lerin aynı olmamasına özen gösteriniz. Aksi takdirte kopya sayfa sorunu yaşanacaktır. SEO’da URL oldukça önemlidir.

Title ve description

Title (sayfa başlığı) ve description (sayfa açıklaması) arama motorları sonuçlarında görünen kısmıdır. Bu nedenle oldukça önemlidir.

SEO’da başlık ve açıklama belirlerken iki durumu göz önünde bulundurunuz.

1. Arama motorlarının sayfaların ne ile ilgili olduğunu anlamasını sağlayınız. Bunuda başlık ve açıklamalarla yapabilirsiniz. Başlıklarınız ortalama 70 karakterden oluşabilir. Yaptığınız anahtar kelime araştırması sonrasında bu anahtar kelimeleri başlık ve açıklamalarda geçirerek siteniz hakkında arama motorlarına bilgi verebilirsiniz. Açıklamayı da ortalama 160 karakterle yazabilirsiniz.

2. Arama motorlarında listelenen sayfalarınızın tıklanmasını sağlayacak, tıklama oranını (TO) arttıracak ilgi çekici ve kullanıcıları tıklamaya itecek başlık ve açıklamalar tercih edilmelidir.

Örnek başlık ve açıklama:

Başlık: “Ayakkabı modelleri ve fiyatları – %30 İndirim Fırsatı”

Açıklama: Farklı renk ve numaralarda ayakkabı modelleri ve fiyatları sitemizde. %30’a varan indirimler fırsatlarını kaçırmayın.

Başlık: “Tatil için tercih edilebilecek en iyi 5 otel”

Açıklama: Tatil için ailenizle tercih edebileceğiniz ve tatilin keyfini yaşayacağınız uygun fiyatlara sahip en iyi 5 otel listesi burada.”

Görseller

SEO’da web yöneticilerin çok fazla özen göstermediği bir unsurdur. Fotoğraf çekmek ve temizlemek iyi bir grafik işi olduğu için web yöneticilerini zorlamaktadır. İyi görseller, kullanıcı deneyimini arttırmaktadır. Bu nedenle kaliteli ve özgün görseller oluşturulmalı. Çözünürlük kalitesi yüksek fotoğraf ya da videolar kullanıcıların hoşuna giden ve terkardan gelmesini sağlayan önemli bir faktördür.

Görsellerin yüksek boyutlu olması, sitenin yüklenmesini geçiktirir. Site hızını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle görsellerin optimize edilmesi gerekmektedir. Görselleri online sitelerle kolaylıkla optimize edebilirsiniz.

Görsel optimizasyonu için https://imagecompressor.com/ ve https://tinypng.com/ sitelerini kullanabilirsiniz.

Görseller adı ve alt açıklama yazmayı unutmayınız. Böylelikle görsel arama sonuçlarında yer alınmasını kolaylaştırır.

Bunlara dikkat ediniz:

1. Mümkün olduğunda “image1.jpg”, “pic.gif”, “1.jpg” gibi genel dosya adları kullanma; sitenizde binlerce resim varsa, resim adlandırmayı otomatikleştirme seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

2. Aşırı uzun dosya adları yazmayınız.

3. Alt metnine anahtar kelimeleri doldurma veya cümleleri bütün halinde kopyalayıp yapıştırmayınız.

İçerik

Bir sitedeki en önemli unsur içeriktir. Bir siteye değer katan en önemli faktör içeriklerdir. Kaliteli içeriklerle kullanıcıların sadakati kazanılabilir.

En başta söylediğim gibi ilgi alanınız olan bir sektör belirleyin. Çünkü her hafta düzenli içerik paylaşımı yapılmalıdır. İçerikler, kullanıcılara verdiğiniz değeri gösterir. Kullanıcılar için ürettiğiniz kaliteli, zengin, özgün ve güncel içeriklerle arama motorlarının beğenisini kazanabilir ve üst sıralardaki yerinizi alabilirsiniz.

Kullanıcılara fayda sağlamayan ve başka sitelerden kopyalanan, içerik olsun diye siteye girilen içerikler çöp içerik niteliğindedir. Çöp içerikler de sitenizin sıralamasını düşürür ve hedeflerinize ulaşmanızı engeller.

Google News için üretilen içeriklerde uzunluktan ziyade kalite öncelikli olmalıdır.

Ancak standart sıralamalar içinse aynı zamanda uzunlukta önemlidir. Yapılan analizlere göre, ortalama 1000 ve üzeri sayıdaki kelimelere sahip içeriklerin daha iyi sıralama aldığı gözlemlenmektedir.

İçerik Önerisi: https://www.cengizgonultas.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir-2-10163/

Site haritası

Sitenizin bir site haritasını oluşturun. Site haritası, sitenizde yer alan sayfaları, videoları, fotoğrafları ve bunlar arasında kurulmuş ilişkilerle sağladığı dosyadır. Arama motoru kaydı sonrasında düzenli olarak site haritası üzerinden botların daha akıllıca sitenizi taramasını sağlayın. WordPress tabanlı bir web siteniz varsa YOAST ya da ALL IN SEO gibi eklentilerle site haritasını kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Özellikle, dışardan bağlantı almadığı için yeni sitelerde ve çok büyük, binlerce sayfası olan siteler için site haritası hayati önem taşımaktadır.

Google Search Console kaydı

Arama motoları arasında en büyük hacime sahip olan şüphesiz Google. Bu nedenle, tüm SEO uyumunu gerçekleştirdikten sonra, öncelikli olarak sitenizi Google ile tanıştırın. Site tasarımı sona erdiğinde ve her şey hazır hale geldiğinde sitenizi arama motorlarına açtığınızda otomatik olarak siteniz Google ve diğer arama motorları tarafından indeks almaya başlar. Ancak yeni sitelerde dış bağlantı az olduğu için biraz uzun sürebilir. Bu sebeple, Google Search Console’a kayıt olarak sitenizin site haritasını gönderin ve botların sitenizi keşfetmesini hızlandırın.

Bu araç, en iyi SEO analiz araçları arasında şüphesi ki en önemlisidir. Tüm SEO uzmanları bu aracı mutlaka kullanmaktadır. Search Console ile sitenizin performansını takip etmeniz için mükemmel ücetsiz bir araçtır. Sitenizdeki sorunları, sitenize verilen backlinkleri, sitenizde sıralama alan anahtar kelimeleri, sayfaların sıralama ve tıklama sayısını görebilirsiniz. Siteniz güvenli mi, içerik kalitesi ne durumda, site Google’da sıralama alıyor mu, mobil uyum nasıl gibi soruların cevaplarını bu araçla bulabilirsiniz.

Google Analytics kaydı

Bir sonraki ve son aşama ise Google Analytics kaydını yapmanızdır. Bu ücretsiz araçla sitenizin takibini ve analizini kolaylıkla yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, SEO’da en önemli adımlardan bir tanesi analiz ve takiptir.

Analytics, çok geniş kapsamlı bir uygulama olduğu için öğrenmesi biraz zaman alabilir. Ancak başlangıç seviyesinde de olsa önemli olan SEO metrikleri bilinmelidir.

Bu araçla sitenizle ilişki kuran kullanıcıların davranışlarını izleyebilir ve buna göre yeni aksiyonlar alabilirsiniz.Sitenizin en güçlü ve en pasif sayfalarını, sitenizin periyodsal trafiğini, en popüler içeriğin hagisi olduğunu, gelen ziyaretçilerin nerelerden geldiğini ve tekrar gelip gelmediğini Google Analytics aracıyla kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Önemli Not:

Bunları yaptık. Peki, her şey bitti mi? Hayır. Bu çalışmalarınıza, site hızı, mobil uyumluluk, içerik stratejisi, AMP sayfaları gibi çok sayıda çalışma eklemelisiniz.

Yukarıda anlattıklarım, 100 merdivenli bir binanın daha ilk basamakları, giriş kapısı neredeyse. SEO’da uzman olmak istiyorsanız, Google blogta yer alan makaleleri, Google SEO başlangıç rehberi yerli ve yabancı bloglarda yer alan makaleleri okuyunuz ve denemekten korkmayınız.

Unutmayın; mermeri delen, su damlasının gücü değil, sürekliliğidir.

https://www.cengizgonultas.com/seo-nedir-guncel-seo-teknikleri-10265/

Yorum Bırak