Pogo Sticking ve Bounce Rate Oranı Arasındaki Fark Nedir?

Bu yazımda kullanıcı deneyimi sinyali olan ve birbirine çok karıştırılan pogo sticking ve bounce rate nedir, ne derece önemlidir, nasıl analiz edilir ve ne gibi iyileştirmeler yapılabilir? İşte tüm bu soruların cevaplarını bu yazımda sizlere paylaşacağım.

Pogo Sticking Nedir?

Kullanıcıların, arama motorlarında bir arama yapmasından sonra sonuçlardan (SERP) birine tıklayıp, çeşitli nedenlerden dolayı hemen geri butonuna basıp sayfadan çıkmasına denir. Bu eşik 5 saniye civarıdır. Kullanıcıların, neden sayfadan hemen çıktığını yazımın ilerleyen bölümlerinde detaylandıracağım.

Örnek verecek olursak; bir kullanıcı “SEO” şeklinde bir arama yaptı. Arama sonuçlarında ilk sıradaki siteye tıkladı ve birkaç saniye içerisinde tarayıcıdaki geri butonuna tıklayıp siteyi terk etti.

İşte tam burada kullanıcı Pogo sticking yapmış oluyor. Burada siteniz için tehlikeli bir durum söz konusudur. Çünkü, bu durum arama motoru sonuçlarını da etkilemektedir.  Pogo sticking, algoritmalarda arama motorları tarafından kullanıcı deneyiminin olumsuz olduğunun sinyali olarak algılanmaktadır.

Bounce Rate Nedir?

Kullanıcıların, arama motoru sonuçlarında (SERP) bir sonuca tıklayıp aradığını bulduktan sonra orada bir müddet kaldıktan sonra sayfayı terketmesidir. Sadece bir sayfayı ziyaret edip sayfayı terkeden kullanıcıların, toplam ziyaretçilere göre yüzdelik oranıdır. Özetle, gelen kullanıcının tek sayfa ziyaretidir. Kullanıcı geldi, bilgiyi aldı, başka bir etkinlik gerçekleştirmeden siteden ayrılmasıdır.

İçerik Önerisi: Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Pogo Sticking Önemi

Google’ın ana amacı, sorgu ile en alakalı sonuçları kullanıcının karşısına çıkartmaktır. Bu nedenle, pogo sticking davranışları, sayfanın optimize edilmediğini, kullanıcı deneyimi için zayıf ve arama sorgusuyla eşleşmediğini gösteren önemli kuvvetli bir sinyaldir. Böylelikle arama motorları, cezayı sıralamadan düşürerek verecektir. Hatta arama sonuçlarından tamamen kaldırılmaya kadar gidebilir. Bounce rate her ne kadar kullanıcı deneyimi için bir sinyal olsada bu derece bir sinyal değildir.

Pogo Sticking ve Bounce Rate Kullanıcı Deneyimi Sinyalidir

Bekleme süresi, bounce rate (hemen çıkma oranı), pogo sticking, organik tıklama oranı ve arama amacı kullanıcının memnuniyet sinyalleri arasında sayılır.

Bilinmelidir ki, Google ve diğer arama motorları için en önemli durum kullanıcı memnuniyetidir. Kullanıcı ne kadar memnun edilirse, Google tarafından ödüllendirme de o kadar büyük olur. O kadar önemlidir ki, kullanıcı memnuniyetini etkileyen bazı etkenler, Google tarafından sıralama faktörü ilan edilmiştir.

Google’ın Pogo Sticking Önlemi: Kullanıcılar Bunuda Arattı

Google mühendisleri pogo sticking’i ilk sayfayı sıralamaya yardımcı olması için kullanmaktadır. Kullanıcı eğer bir arama yapıp bir web sitesine tıklayıp geri dönüp pogo sticking yapıyorsa Google bunu anlayıp tekrarlanmaması için “Kullanıcılar bunu da arattı, kullanıcılar şöyle aramalarda yaptı” gibi sorguları da hemen pogo sticking yapılan sitenin altında vermektedir. Böylelikle Google, kırılan bu kullanıcı deneyimini iyileştirmeye çalışmaktadır.

Pogo Sticking Analizi ve Yapılabilir İyileştirmeler

Sayfanın Title ve Descriptionı

Arama sonuçlarındaki sitenizin title ve description kısmının site içeriğiyle eşleşmesi büyük önem taşımaktadır. Siz title ve description’a yazdığınız ilgi çekici kelimelerle kullanıcıyı siteye çektikten sonra sayfa içerisinde kullanıcı aradığından çok daha farklı bir içerikle karşılaşırsa kullanıcı hemen sayfayı terk edecektir. Bu nedenle tıklama oranını arttırmaya çalışırken kullanıcıların pogo sticking yapmasını ya da hemen çıkma oranının artmasını sağlamayın.

Table Of Content Oluşturma

Benim en çok önemsediğim, kullanmayı çok sevdiğim ve her projede önerdiğim bir uygulamadır. Pogo Sticking yapılmaması için bence en önemli uygulamalardan birisi. Ara başlıklarla oluşturulan table of content ile kullanıcıya göz kırpabilir ve içeriğinizin değerini sayfanın ilk açılışında yazdığınız ara başlıklarla kullanıcıya sunabilirsiniz. İçeriğinizin detayını kullanıcıya burada sunabilirsiniz. Bunu en başarılı yapan şüphesiz wikipedia. İncelemenizi tavsiye ederim.

İçerik

Kullanıcı SERP’ten sayfaya geldikten sonra karşılaştığı içerik başlığı, içerik giriş cümleleri ve görsel ile kullanıcıyı sayfada tutabilirsiniz. Başlık, giriş cümleleri ve görseller ilgi çekici olmalıdır.  Başlık ve görseller, duygulara hitap etmeli ve merak uyandırmalı. Bununla beraber içeriğinizin kullanıcının arama niyetine uygunluğu da bu kapsamda değerlendirilmelidir.

Yazı Tipi

Küçük yazı tipi ve okunması güç olan yazı fontlarından kaçınılmalıdır. Ortalam 15-17 px yazı boyutu doğru bir tercih olabilir. Okunamayan içerik, kullanıcının hemen tarayıcıdan geri butonuna basıp Pogo sticking yapmasına neden olur. Ayrıca içerik içerisinde yazıların bazı kısımlarını kalın, italik, altı çizgili ve tablo kullanımı yapabilirsiniz.

Site içi Bağlantılar

Sitenin ilk kullanıcıyla karşılaştığı alanda yani metnin giriş kısmında site içi linklemeler yapabilirsiniz. Table of conten kullanıyorsanız, bunun önemi biraz daha düşebilir. Kullanıcının dikkatini çekecek bağlantılar vermeniz kullanıcıyı sayfada tutabilir. Kullanıcılar, bu dahili bağlantılar yoluyla sitenin derinlerine dalabilir.

Site Tasarımı ve Mobil Uyumu

Responsive tasarım olmayan ya da tasarımı sektörüne uygun olmayan karışık tasarımlarla hala karşılaşıyoruz. Mobilde masa üstü görünümlü gelen siteleri sizlerde görmüşsünüzdür. İşte bu tarz tasarımlar, kullanıcıların pogo sticking yapması için müthiş bir neden. Menülerin karışıklığı ve bulunamaması da nedenler arasında değerlendirilebilir.

Pop-Up Reklamlar

Her internet kullanıcısının bıktığı genel bir sorundur oradan buradan çıkan reklamlar. Reklamların tamamen kaldırılması belki mümkün değil, fakat reklam yerleştirmeler doğru yapılmalı. Bunun için özel çalışma gerekebilir. Reklam yerleştirme işi gerçekten uzmanlık ister. Özellikle Pop-Up reklamlarının, kullanıcı sayfaya geldikten ne kadar süre sonra çıkacağı, hangi sayfalarda çıkacağı gibi değerlendirmeler oldukça mühim; iyi bir analiz çıkarılmalı. Sayfa içerisinde kapatma butonu bulunamayan reklamlar, sayfa açılışıyla hemen çıkan Pop-Up reklamlar pogo sticking için büyük bir neden.

Otomatik Açılan Müzik ya da Videolar

Siteye girişte açılan müzikler eskiden popülerdi. Günümüzde her ne kadar popülerliğini yitirmiş olsa da hala kullanan web yöneticileri bulunuyor.

Girdiğiniz bir sitede ansızın çalan bir müzikle sayfadan jet gibi çıkışınız vardır mutlaka. İşte pogo sticking için müthiş bir neden.

Eski İçeriği Güncelle

Bir içerik oluşturduğunuzda o içeriğin publish edilme tarihi SERP’te ve sayfanızda başlığın altında bir yerlerde görünür. Örneğin, 2017’de bir içerik ürettiniz ve arama sonuçlarında iyi sıralama almış. Kullanıcı bu sayfaya girdiğinde içeriğin eski olduğunu, 3 sene önce bir içerik olduğunu anlarsa pogo sticking yapması çok muhtemel. O nedenle sayfanızda update alanı oluşturulabilir ve içeriğinizi güncellemeniz gerekebilir.

Site Hızı

Site hızı artık her şey! Google arama motoru için bir sıralama faktörü. Google site hızına verdiği önemi göstermek için AMP sayfalarının kullanımı hayat geçirdi.

Kullanıcılar, SERP’te arama sonucuna tıklayıp domaine yönlendikten sonra beyaz ekran geliyor ve yüklenme devam ediyorsa sıkıntı büyük. Bu sorun sadece pogo sticking nedeni değil, aynı zamanda sitenizin sorgularda sıralama kaybetmesi aynı zamanda. Site hızınızı Google Search Console üzerinden ve PageSpeed Insights üzerinden test edebilir; performans önerileri alabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Yüksek Sayfaları Bulun

Araştırmalara göre, kullanıcılar sayfanızdan arama sonuçlarına geri dönerse, muhtemelen başka bir sonucu tıklar.

Dolaylı olarak sayfalarınızın hemen çıkma oranını (bounce rate) düşürdüğünüzde, Pogostick’i kullanan kişi sayısını otomatik olarak azaltırsınız.

İlk adımınız, hangi sayfaların hemen çıkma oranının yüksek olduğunu öğrenmek. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Google Analytics’e gidin ve kenar çubuğunda “Davranış” → “Site İçeriği” – “Açılış Sayfaları”nı tıklayın.

Ardından, yalnızca “Organik Trafik” e bakmak için bir segment oluşturun. Son olarak, sitenizde ortalama hemen çıkma oranından daha yüksek olan 2-3 sayfayı tanımlayın.

SEO ipuçları için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: https://www.cengizgonultas.com/seo/

 

Yorum Bırak