Google Analytics’de mutlaka izlenmesi gereken SEO metrikleri

Google Analtytics, Google tarafından web yöneticilerine ve SEO uzmanlarına sunulan en önemli kritik bir araçtır. Analytics, doğru kullanıldığında optimizasyon süreçlerinde kullanıcılarına çok büyük katkılar sağlar. Analytics ile SEO, ADS., Sosyal Medya ve İçerik Optimizasyonu gibi pazarlama stratejileri analiz edebilir, analiz sonucunda gerekli aksiyonlar alabilirsiniz.

Google Analytics, trafik artışını ve raporlama süreçleri için bulunmaz bir nimettir. Raporlama süreçlerinde de harcanan paranın nereye gittiğini ve harcama karşılığında ne kazanıldığının tespiti için mutlaka görülmesi gereken metrikleri içinde barındırıyor.

Bizde bu yazımızda Google Analytics’de mutlaka belli periyotlarla izlenmesi gereken SEO metriklerini sizlerle paylaştık.

Kanallara göre trafik dağılım görüntüsü

EDİNME

Toplam Trafik

Sitenin tüm kanallardan günlük, haftalık, aylık ve yıllık toplam trafiğin izlendiği metriktir.

Google Analytics’te Edinme – Tüm Trafik – Kanallar sekmesi üzerinden siteye hangi kanallar üzerinden ne kadar trafik geldiği görülebilir. Organik trafik, sosyal medya, yönlendirme, direk ve e-mail ile gelen trafik sayısını ve bunun toplam site trafiğine oranı incelenebilir.

Diğer segmentlerde de bahsedeceğimiz, metrik içerisinde yer alan edinme, davranış ve dönüşümler incelenebilir.

Kanallar sekmesinde, edinme segmentinde oturum sayısı, yeni oturum, yeni kullanıcı yüzdesi gibi izlenebilir.

Davranış segmentinde ise önemli SEO metrikleri bulunur. Hemen çıkma oranı, tek bir oturumda görüntülenen sayfa sayısı ve ortalama oturum süresi gibi metrikler izlenebilir.

Hedef dönüşüm oranı, hedef tamamlama ve hedef değeri gibi daha çok ADS için davranış içerisinde yer alan önemli metrikler görülmektedir.

Organik Trafik

Organik trafik, web yöneticileri, ajanslar, SEO uzmanları, e-ticaret siteleri ve dijital medya sitesi için kalbe giden damarlardan bir tanesidir. Organik trafik, marka bilinirliğini, webte sunulan kullanıcı deneyimiyle birlikte direk trafiği de arttırmaktadır.

İnternet dünyasındaki tüm trafiğin %60’a yakını Google tarafından sağlanıyor. Kalan %40 ise sosyal medya dahil tüm kanalları kapsamaktadır. Bu oranlar göz önüne alındığında organik trafiğin önemi net bir şekilde görülmektedir.

Organik Trafik Sağlayan Anahtar Kelimeler

Organik trafik sağlayan anahtar kelimelere, Search Console’da performans bölümünde yer alan anahtar kelimelerdir. Bu metriğe, Edinme – Search Console – Sorgular sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime, SEO stratejilerinden en önemli role sahip metriktir. Organik trafiğin hangi anahtar kelimeler üzerinden geldiği yakından takip edilmelidir. Hedeflenen anahtar kelimelerin aylık aranma hacmi, rekabet derecesi ve bu anahtar kelimelerden siteye gelen trafik ilişkisi göz ardı edilmemelidir.

Edinme – Tüm Trafik – Kanallar – Organik Trafik sekmesinden anahtar kelimeler üzerinden gelen oturum, yeni kullanıcı, sayfada gezinme süresi, hemen çıkma oranı gibi davranışlar raporuna ulaşılabilir.

Bu davranışlar izlenerek yeni stratejiler belirlenebilir.

İPUCU: Organik trafik sağlayacak anahtar kelimelere, Google ADS. Keywordplanner üzerinden ulaşabilirsiniz. Kelimelerin aranma hacmi, rekabet derecesi ve zorluk seviyesine göre değerlendirebilirsiniz.

Oturum – Yeni Oturum – Yeni Kullanıcı – Sayfada Gezinme Sayısı

Edinme – Genel Bakış sekmesi üzerinden Organik, Direk, Yönlendirme ve Sosyal Medya kanalları üzerinden gelen oturum sayısı, yeni oturumların yüzdesi, yeni kullanıcı sayısına ulaşılabilir.

Kanallara tıklandığı zaman anahtar kelime ile siteye gelen ziyaretçilerin, oturum sırasından gezinilen sayfa sayısına da ulaşılabilir.

Sayfada gezinme sayısına, Davranış – Site İçeriği – Açılış Sayfaları üzerinden de ulaşılabilir.

Yönlendirme

Sitenize referans olan ve sitenize trafik gönderen sitelere buradan ulaşılabilirsiniz. Alınan backlinklerin geri dönüşümleri incelenebilir ve backlink sağlayıcılarla tekrar görüşmeler sağlanabilir. Bu kaynaklardan gelen trafiğin oturum sayısını, hemen çıkma oranını, sayfada gezinme sayısı gibi davranış raporları buradan edinilebilir.

Edinme – Tüm Trafik – Yönlendirme sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

DAVRANIŞ

En iyi açılış ve çıkış sayfaları, hemen çıkma oranı, sitede kalma süresi, sayfalar arası gezinme süresi, sayfada kalma süresi gibi metrikleri bu sekmeden inceleyebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı

Edinme- Genel Bakış üzerinden organik aramaların, sosyal medya kanallarının, direk ve yönlendirme trafiklerindeki hemen çıkma oranını izleyebilirsiniz. Bu yöntem, kanal bazında yeni stratejiler geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Hemen çıkma oranını izlemeniz gereken bir diğer sekme ise, en iyi açılış sayfalarının hemen çıkma oranlarıdır. Maksimum düzeyde organik trafik alıp hemen çıkma oranı yüksek olan sayfaların iyi sıralama alması SEO uzmanlarını yormaktadır. Bu nedenle siteye içerik önerisi tavsiye edilir.

Davranış – Site içeriği – Açılış Sayfaları kısmından raporu inceleyebilirsiniz.

Ek Bilgi: Hemen çıkma oranı önemli olsa da birinci derece sıralama faktörü değildir. Birinci dereceden olsaydı, sözlük gibi hemen çıkma oranı yüksek sayfaların hiç sıralama almaması gerekirdi.

En İyi Açılış – Çıkış Sayfaları

Davranış – Site içeriği – Açılış Sayfaları ya da Çıkış Sayfaları sekmesinden ilgili raporu inceleyebilirsiniz.

Böylelikle bu sayfalardaki hemen çıkma oranı, oturum, sayfada kalması süresi gibi metrikleride inceleyerek kötü olan sayfalar için iyileştirmeler yapılabilir.

Site Hızı

Site hızı artık bir sıralama faktörü. Site hızı performansında yapılan iyileştirmeler sonucu SERP’te iyi sonuçlar alındı. Bu metrikle ortalama sayfa yüklenme süresi, ortalama yönlendirme süresi, ortalama alan arama süresi ve sunucu bağlantı sürelerini görebilirsiniz. Buna ek olarak tarayıcı bazlı yüklenme süreleri de izlenebilir.

Davranış – Site Hızı – Genel Bakış üzerinden rapor incelenebilir.

Davranış – Site Hızı – Sayfa zamanlamaları üzerinden de sayfa bazlı yüklenme süresini;

Davranış – Site Hızı – Hız Önerileri üzerinden de sayfa bazlı hız önerilerini inceleyebilirsiniz.

Google, artık site hızında LCP oranı göz önünde bulundurulacak. 0-2,5 saniye arasında açılan sayfalar iyi, 2,5-4 saniye arasında açılan sayfalar orta, 4 saniye üzerinden açılan sayfalarsa zayıf olarak nitelendirilecek.

İyi bir LCP puanı nedir?

İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için siteler , sayfanın yüklenmeye başlamasından sonraki ilk 2,5 saniye içinde En Büyük İçerikli Boyamanın gerçekleşmesi için çabalamalıdır . Çoğu kullanıcınız için bu hedefi tutturduğunuzdan emin olmak için ölçmek için iyi bir eşik , mobil ve masaüstü cihazlarda bölümlere ayrılmış sayfa yüklemelerinin 75. yüzdelik dilimidir .

Sitede Kalma Süresi

Sitede kalma süresi, hemen çıkma oranıyla orantılı olarak işlemektedir. Sitede kalma süresinin arttırılmasıyla hemen çıkma oranında düşüş izlenir. Uzun ve akıcı içerik, video, infografik, galeri ve diğer görsellerle sitede kalma süresini arttırabilirsiniz.

Davranış – Site İçeriği – Tüm Sayfalar sekmesi üzerinden sayfada geçirilen süreyi öğrenebilirsiniz.

En Popüler Etkinlik

Davranış – Etkinlikler – En Popüler Etkinlikler sekmesi üzerinden bu raporu inceleyebilirsiniz.

Örneğin sitenize bir video “oynat” düğmesi ekleyerek aşağıdaki değerler ile bir Etkinlik isabeti göndermesini sağlayabilirsiniz:

Kategori: “Videolar”

İşlem: “Oynat”

Etiket: “Bebeğin İlk Doğum Günü”

Videonun kaç kez indirildiğini de izlemek istediğinizi varsayalım. Şunları kullanabilirsiniz:

Kategori: “Videolar”

İşlem: “İndirilen”

Etiket: “Rüzgar Gibi Geçti”

Etkinliklerle ilgili diğer detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Sitenin mobil, masaüstü ve tablet trafiği.

Mobil Trafik – Masa Üstü Trafik

Mobil trafiğin önemi giderek artıyor. Mobil arama sonuçları ile masaüstü arama sonuçları arasındaki fark giderek kapanıyor.

SEMrush’ın yaptığı araştırmaya göre; 13 farklı sektörün e-ticaret kategorisi ele alındığında organik trafiğin yaklaşık olarak %57’si masaüstü, %43’ü mobil üzerinden sağlanıyor.

Tüm sayfalarınıza gelen ziyaretçilerin masaüstü ve mobil trafik raporuna erişebilirsiniz.

Davranış – Site İçeriği – Tüm Sayfalar sekmesinde yukarıda yer alan segment ekleme bölümünde mobil ve masaüstü trafik metriğini ekleyerek sayfa bazlı trafik aracı raporuna ulaşılabilir.

ÖZELLEŞTİRME

SEO’daki en önemli sekmeden birisi de özelleştirmedir. Bu sekme üzerinden gösterge tabloları, özel raporlar ve özel uyarılar oluşturabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz edinme ve davranış metriklerini gösterge tabloları üzerinden takip edebilirsiniz. İstenilirse yeni segmentler oluşturularak tablolar halinde takip edilebilir.

Özellikle özel uyarılar burada en önemli ve en işe yarar olanıdır. Sitede olağan üstü bir durum yaşandığında bu durumdan haberdar olmak için özel uyarılar oluşturulabilir.

Uyarı koşulları oluşturabilir ve koşul gerçekleştiği anda kullanıcı tarafından belirlenen günlük, haftalık ya da aylık süre içerisinden e-postalar alınabilir.

Örneğin, organik sayfa görüntülemeler %40 altına düştüğünde kullanıcılara e-posta gönderilmesi sağlanabilir.

 

Yorum Bırak