Son Yazı

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

Dijital pazarlama sektöründe son zamanlarda hakkında çok şey söylenen konulardan biriside ‘SEO uyumlu makale/içerik’ kavramı. Bunun başlıca sebebi ise, ücretli olarak hizmet veren makale yazarlarının bunu su istimal etmesi. Yazarlar, anahtar kelimeleri yoğun olarak kullanarak yazdıkları içerikleri “SEO uyumlu” diyerek pazarlayınca konu hakkında doğru-yanlış eleştirilerinde ardı arkası kesilmiyor.

SEO, arama motorları (Google,Yandex, Bing) algoritamalarının çalışma mantığı ve sıralama faktörleri hakkında bilgisi olmayanlar ‘SEO uyumu’ kavramını ciddiye almıyorlar. Bu durum sektör adına iyi olmasa da, kanaatimce kaybedenler ciddiye almayacak olanlardır.

SEO uyumlu makale yazımı hakkında bilgi vermeden önce bazı noktalara değinmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Google, kullanıcı deneyimini ve kullanıcılarını mutlu etmek için büyük çaba sarfediyor. Milyarlarca kullanıcıya sahip olan Google’ın bunları önemsememesi zaten düşünülemez. Bu nedenle, kullanıcılara sunulacak içerikler Google ve site sahipleri için hayati öneme sahip.

SEO uyumlu içerik nedir?

SEO uyumlu içerik, arama motoru kullanıcılarının aradığı bilgilere ulaşmasını kolaylaştıran en doğru, anlaşılır ve güvenilir şeklinde sunulması için optimize edilmiş içerik demektir. Yoksa bazılarının anladığı şekilde, sadece anahtar kelime tekrarları yapmak ve anahtar kelimeleri yoğun olarak kullanmak demek değildir.

Yıllarca içerik editörlüğü de yapmış biri olarak, Google tarafından istenilen kaliteli içerik, tüm içerik sunan site yöneticileri tarafından dikkate alınmalı. Bu sadece iyi sıralama almak için değil, aynı zamanda okuyucu kitlesini elde tutmak içinde önemli.

SEO dostu içerikler, Google sıralamalarında önemli bir faktördür. Google botları sitelerdeki içeriklerin kopya düzeyini kolaylıkla tespit etmektedir. O nedenle kaliteli içeriği SEO çalışmaları sürecinin en önemli parçası olarak görmekte bir beis yoktur.

1. Özgünlük

Özgünlük, içeriklerde hem Google, hemde okuyucular tarafından en çok dikkate alınan bir özelliktir. Herkesin aynı içeriği alıp kullanıldığı, kopya içeriklerden oluşan bir platform olduğu düşünüldüğünde bu özelliğin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkacaktır. Okuyucuya katkı sağlamayan içerikler, Google tarafından ödüllendirilmez. O nedenle makale yazımında kendi cümlelerinizi, kendi tarzınızı ve kendinize has dilinizi kullanmaya özen gösteriniz.

Tamamen kopya olarak kullanılan içerikler telif hakkı kurallarına da uymayacaktır. İçerik sahibinin telif hakkı bildiriminde bulunmasıyla farklı cezalarda söz konusu olabilmektedir.

2. Güncellik

Güncellik, sektörden sektöre değişmektedir. Örneğin medya sektöründe haberler günlük hatta saatlik olarak tüketilirken, sağlık sektöründe yıllarca tüketilebiliyor.

Bu nedenle, içinde bulunulan sektöre göre gündem takip edilmelidir.

Bu durumu daha net anlaşılması için örneklerle anlatmak gerekirse, medya sektöründe doların hızlı bir yükseliş göstermesiyle “dolar ne kadar, dolar, dolar kuru” gibi aramalar çok aranacak ve trend aramalar arasına girecektir. Bu nedenle bu yönde içerik üretmek ve o içeriği güncel tutmak önemlidir.

Değişken olmayan sektörlerde ise gündem takibi yapmak ve güncel tutmak daha kolaydır.

Trend içerik takibini buradan yapabilirsiniz: https://trends.google.com.tr/trends/?geo=TR

3. Doğruluk

Paylaşılan bilginin doğruluğu da hem ahlaki hem de Google tarafından ödüllendirilmesi için oldukça önemlidir. Aksi durumda insanların hayatında derin ve kötü izler bırakması mümkün.

Unutulmamalıdır ki, aktarılan bilgi yada haber her şeyden önce, şahitliktir. Şahitliği dürüst ve tarafsız bir şekilde yapmak gerekir.

Haberi sadece yanlışsız aktarmak gerekmez, onu aynı zamanda doğru bağlamda ve doğru zamanda da iletmek gerekir.

“Doğru haber”, hayatın her alanında kritik bir fonksiyon icra etmektedir. Günlük yaşamımızdan devletlerarası münasebetlere, “doğru haber”in önemi inkâr edilemez.

4. Zenginlik

Seo uyumlu makalede önemli olan ve okuyucuda bir marka değeri bırakacak önemli bir hususta içeriğin özgünlüğüyle beraber zenginliğidir. İçerikle ilgili fotoğraf, infografi, video ve ilişkili içeriklerler desteklenmesi kullanıcıyı sitede daha fazla tutacak ve okuma kolaylığı sağlayacaktır.

Bu madde içerisinde dil bilgisi kurallarına uymayı da ekleyebiliriz. Dili düzgün kullanmak, kurallara uymak ve bir akışının olması da kaliteli bir içerik için çok önemlidir.

5. Anahtar Kelime Analizi ve Yoğunluğu

SEO uyumlu içerikteki en önemli ve hakkında yanlış bilgilerin çok dolaştığı bir madde ise anahtar kelimelerin kullanımı.

Yapay zekanın gelişmesiyle Google tarafından yapılan algoritma güncellemeleriyle anahtar kelime kullanımı başka bir boyuta taşındı.

Google tarafından geliştirilen Rank Brain adındaki yapay zeka sistemiyle, Google arama motoru sonuçları daha iyi geldi. Bu yapay zeka ile kullanıcının tanıdık olmayan bir kelime veya kelime öbeği girdiğini gördüğünde onu tanıdık olan kelime veya kelime öbeği ile eşleştirerek uygun sonuçları kullanıcıya sunmaktadır.

Hal böyle iken Panda ve Hummingbird güncellemeleri de yapılmışken SEO uyumlu içerik yazımını sadece anahtar kelime yoğunluyla açıklamaya çalışmak doğru değildir.

Fakat tümüyle anahtar kelimeyi bir kenara koymakta doğru değildir. Hakkında üretilecek içerik ile ilgili anahtar kelime araştırması yapmak bu anahtar kelimeleri içerik içerisinde kullanmak son derece büyük öneme sahiptir. Semantik anahtar kelimelerle oluşturulmuş içeriklerle daha fazla trafik çekmek mümkündür. Bunlar tecrübelerle sabittir.

Hedeflenen anahtar kelimenin başlık, açıklama ve metin içerisinde geçirilmesi hala etkisi olan bir yöntemdir.

Semantik anahtar kelimeler nasıl bulunur:

Google Search Console: Search console performans kısmından sorgular sekmesinden sitenize trafik çeken anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.

Google Keywordplanner: Google adwords reklamı verirken anahtar kelime fikri edinmek için sunulan bu hizmet kullanılabilir.

Google Arama Motoru: Arama kısmına anahtar kelimenin bir kısmını yazdığımızda hemen altından listelenen kelimelerdir. Bir anahtar kelime ile arama yapıldığında Google’da en alt kısımda çıkan anahtar kelimeler.

Keyword Tool: Anahtar kelime fikirleri edinmek için kullanılabilecek ücretsiz bir araçtır: https://keywordtool.io/

6. İçerik Uzunluğu

SEO uzmanları arasında en çok tartışılan konulardan birisi de içerik uzunluğudur. En az 300-400 kelime olmalıdır diye bir algı vardır. Ancak bununla ilgili yapılmış bir analiz ve ispatlanmış bir veri bulunmamaktadır. İçerik uzunluğu bir sıralama faktörüdür diye bilinen bir yanlış bilgi daha ortalıkta dolaşmaktadır. İçerik uzunluğu değil, içerik kalitesi sıralama faktörüdür. Tamamı özgün, optimize edilmiş 500-600 kelimelik bir içerik , tamamı kopya ve faydasız binlerce kelimeden oluşan uzun içerikten daha faydalı ve daha iyi sıralama alabilir.

Yabancı bloglarda okuduğum kadarıyla, yapılmış geniş çaplı analizlerle 1000 ve üstü kelimelerden oluşmuş “kaliteli” içeriklerin daha iyi sıralama aldığı ifade edilmiş.

Ancak unutulmamalıdır ki, sözlük sitelerinde sadece bir cümlelik içerikler vardır. Bu sitelerde ilk sıralarda yer alabiliyor.

Buradan şunu anlıyoruz ki, sıralamalara etki eden tek şey sadece içerik değildir, ancak içerik hayatidir.

Hakkında Cengiz Gönültaş

Hemen Oku

SEO Rehberi: 2021 Güncel SEO Teknikleri

SEO hakkında tüm bilgileri bir yazı da toplamak mümkün olmasa da önem derecesi yüksek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir