Son Yazı

SEO Nedir?

İnternet üzerinden para kazanıyor ya da marka değerinizi yükseltmeyi hedefliyorsanız ve bir web siteniz varsa sizin de Arama Motoru Optimizasyonu’na (SEO) ihtiyacınız var demektir. Milyarlarca kullanıcıya sahip olan Google üzerinden potansiyel kitlenize ulaşabilirsiniz.  SEO hakkında bir bilginiz yoksa ve hep çevrenizde duyuyorsanız, bu hazırlamış olduğumuz SEO kılavuzu tam sizin için.

SEO NEDİR?

SEO: Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO, web sitenizi Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına uygun hale getirme sürecidir. Site içi ve site dışı SEO olarak iki ana başlıkta tanımlayabiliriz. Bu her iki başlıkta kendi parametreleri olan ve ciddi teknik deneyimler gerektiren alanladır. Bu alanlar için SEO uzmanından danışmanlık almanız gerekmektedir.

Bu kısımda herkes tarafından bilinmesi zorunlu olan kısımları sizlerle paylaşacağız.

GOOGLE’DA YER ALIYOR MUSUNUZ?

Web sitenizin Google veri tabanında yer alıp almadığınızı öğrenmek SEO’ya başlangıç kısmıdır. Sitenizin Google’da yer alıp almadığınız “site:cengizgonultas.com” şeklinde arama moturunda sorgulayabilirsiniz. Sonuç görüntülenmiyorsa siteniz Google indekslenmesine kapalı demektedir. Sitenizi web master yöneticinize danışarak açtırabilirsiniz. Tabi ki bu Google tarafından sitenizin indekslenmemesinin birden fazla nedeni de bulunabilir.

SİTENİZİ GOOGLE’A NASIL KAYDEDERSİNİZ?

Google botları, dizine eklenecek olan sayfaları bulup getirmek üzere kurulan mükemmel bir yapıdır. Google algoritmasının nasıl çalıştığı noktasından kesin bilgiye kimse sahip değildir. Hangi sitelerin ne sıklıkta taranacağı ve her siteden kaç sayfa alınacağı Googlebot, Google algoritmasına göre işlemektedir.

Google Web Master Tools üzerinden oluşturacağınız site haritasını Google’a gönderebilirsiniz. Oluşturulan site haritası vesilesiyle her oluşturulan yeni sayfa Google tarafından kaydedilir.

Bunun dışında https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url?continue=/addurl adresi üzerinden de sayfalarınız manuel olarak tek tek gönderebilirsiniz.

SİTE İÇİ SEO

Yeniden bir site oluşturuyorsanız bu işlemlerden önce site içi optimizasyon işlemini yapmanızda büyük katkı sağlar. Ancak var olan bir siteye site içi SEO yapılacaksa değişikliklerin yansıması bir süre alabilmektedir.

Bu kısımda tüm detayları aktarmayacağız fakat tecrübelerimizle önemli olan kısımları aktaracağız.

ANAHTAR KELİME: Siteniz ve tüm sayfalarınız için uygun olan anahtar kelimelerin belirlenmesi.

TITLE: Sitenizin ve tüm sayfaların başlıklarını belli bir plana göre yapılması gerekmektedir. Her sayfanın title kısmında bu anahtar kelimelerin kullanımının yapılması gerekmektedir.

DESCRIPTION: Sitenizin ve tüm sayfaların ne hakkında olduğunu bilgisinin verildiği alandır. Her sayfanın descrition alanında uygun anahtar kelime gruplarının yer alması gerekmektedir.

CANONICAL LINK: Sitenizin ve her sayfanın belirlendiği URL’dir. Bunu belirlemeniz gerekmektedir.

HEADING TAG KULLANIMI: Her sayfa içerisinden heading tagları olan h1,h2,h3,h4 kullanımı yapılmalıdır. Bunlar içerisinde de yine anahtar kelime kullanımına dikkat edilmelidir.

LINK YAPISI: Sayfaların en önemli kısımlarından birisi de URL yapısıdır. Sitenize göre uygun URL kullanımını seçmelisiniz. Doğru URL kullanımı sitenize bağlantı verilmesini kolaylaştırır, sayfanız hakkında bilgi verir ve ziyaretçilere güven verir. Ayrıca URL’lerin arama sonuçlarında da göründüğünü unutmayınız. Örnek olarak; “seodershanesi.com/page1.html” şeklinde URL’ler kullanmayınız. “seodershanesi.com/seo-kilavuzu.html” şeklinde kullanınız.

İÇERİK KALİTESİ: Site içi SEO’da en önemli kısımlardan biriside içeriktir. Sitenizde çekici ve yararlı içerikler oluşturmaya özen gösteriniz. İçeriğiniz ne kadar faydalı olursa o kadar çok sosyal medyada bloglarda ve forumlarda paylaşılacaktır ve sitenize değer katacaktır. İçeriğiniz içerisinde kullanıcıların arama yapması olası anahtar kelimelerin içermesi önemlidir. Organik aramalarda içeriğinizin ön plana çıkması için aranılan şeyle içeriğinizin örtüşmesi gerekmektedir. Bunun için https://adwords.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/ aracını kullanabilirsiniz. İçeriğinizin özgün ve kopya içerik olmaması da en önemli faktörlerdendir. Aksi halde siteniz bundan olumsuz etkilenebilir. Blog sayfaımızdaki “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” içeriğinden gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

MOBİL UYUMLU HALE GETİRME: Google son yaptığı güncellemeler sonrasında mobil site uyumuna önem verdiğini açıkladı. Artık mobil uyumlu siteler arama motorlarında öncelikli hale getirildi.

SSL KULLANIMI: HTTPS:// olarak bilinen uzantıya dönüştürme artık çok önemli. Google son güncellemeler sonrasında bunu da açıkladı. Önümüzdeki günlerde SSL sertifikasına sahip olmayan sitelerde sıralama kaybı yaşanması kuvvetle muhtemel.

Bunlara ek olarak yerel SEO çalışmalarının da yapılması harita kısmı için fayda sağlayacaktır.

SİTE DIŞI SEO

Site dışı SEO kısmı için özel çalışma gerekir. Bu alana ayrı bir bütçe ayırılmalıdır. Ayırılan bütçe kadar çalışma yapılır.

BACKLİNK: Çok karmaşık bir yapı olan ve kesinlikle bir uzman tarafından yapılması gereken çalışmadır. Yanlış yapıldığı takdirde sitenizi cezaya düşürebilir ve sitenizi çöpe atmanız gerekebilir. Agresif olarak yapılan link çalışmaları ile spam filtresine takılabilir ve arama sonuçlarından çıkarılmanızı sağlayabilir.

SOSYAL MEDYA: Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal ağlar üzerinden verilebilecek reklamlarla sitenizin etkileşimi arttırılabilir. Farklı IP’ler üzerinden gelecek trafik siteniz için artı olacaktır. Sosyal medya sinyalleri de site dışı SEO kısmındaki önemli maddelerdendir.

SEO UZMANINA İHTİYACINIZ VAR MI?

SEO uzmanı sitenizin arama motorlarındaki görünürlüğünü iyileştirmek için  eğitim almış ve teknik donanıma sahip kişidir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm işlemleri detaylı bir şekilde planlar, hazırlar ve analiz eder.  Bu nedenle çalışmalarınız yaparken SEO uzmanında danışmanlık almayı da değerlendirebilirsiniz.

SEO uzmanının sizlere vereceği hizmetler şu şekildedir:

  • Sitenizin içeriğini veya yapısını inceleme
  • Web sitesinin geliştirilmesiyle ilgili teknik önerilerde bulunma. Örneğin, barındırma, yönlendirmeler, hata sayfaları, JavaScript kullanımı hakkında yönlendirme
  • İçerik geliştirme
  • Çevrimiçi iş geliştirme kampanyalarının yönetimi
  • Anahtar kelime araması
  • SEO eğitimi
  • Site dışı çalışmayı yönetme
  • Analiz ve raporlama yapma
  • Rakip analizi ve takibi yapma
  • Sitenize yönelik yapılacak saldırılara önlem alma

Hakkında Cengiz Gönültaş

Hemen Oku

SEO Rehberi: 2021 Güncel SEO Teknikleri

SEO hakkında tüm bilgileri bir yazı da toplamak mümkün olmasa da önem derecesi yüksek ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir